SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Właściciel Google inwestuje w firmę, która używa sztucznej inteligencji do odkrywania leków

Alphabet uruchomił firmę, która będzie opierać się na pracy DeepMind, innej z jego spółek. Wykorzysta opartą na sztucznej inteligencji przełomową metodę do przewidywania struktury białek - poinformowała firma macierzysta Google.

Article

Nowa firma, o nazwie Isomorphic Laboratories, wykorzysta stworzone przez DeepMind narzędzia, które mogą pomóc w identyfikacji nowych farmaceutyków.

Demis Hassabis, dyrektor generalny DeepMind, będzie również pełnił funkcję dyrektora generalnego Isomorphic, ale obie firmy pozostaną rozdzielone i od czasu do czasu będą współpracować, przekazał rzecznik Alphabet.

Isomorphic spróbuje zbudować modele, które mogą przewidzieć, w jaki sposób leki będą wchodzić w interakcje z ciałem ludzkim. W tym celu wykorzysta prace DeepMind nad strukturą białek, aby dowiedzieć się, jak wiele białek może na siebie oddziaływać. Firma prawdopodobnie nie będzie opracowywać własnych leków, ale będzie sprzedawać swoje modele firmom farmaceutycznym.

Od lat eksperci wskazują na sztuczną inteligencję jako sposób na szybsze i tańsze znalezienie nowych leków do leczenia różnych schorzeń. Sztuczna inteligencja może pomóc w przeszukiwaniu baz danych potencjalnych cząsteczek, aby znaleźć takie, które najlepiej pasują do konkretnego celu biologicznego. W ciągu ostatnich dwóch lat w firmy budujące narzędzia AI zainwestowano setki milionów dolarów.

Jednak opracowywanie i testowanie leków może być trudniejszym wyzwaniem niż ustalenie struktury białka. Na przykład, nawet jeśli dwa białka mają struktury, które pasują do siebie fizycznie, trudno powiedzieć, jak dobrze będą się kleić.

Oprócz tego kandydat na nowy lek, który wygląda obiecująco na podstawie tego, jak działa na poziomie chemicznym, nie zawsze działa, gdy jest podany zwierzęciu lub człowiekowi. Ponad 90 procent leków, które trafiają do badań klinicznych, nie ma potwierdzonej skuteczności.

 

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Właściciel Google inwestuje w firmę, która używa sztucznej inteligencji do odkrywania leków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl