SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Gremi Media przy 96 mln zł wpływów miał 117 mln zł zysku. „Rzeczpospolita” warta 130 mln zł więcej

Kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza spółka KCI, większościowy akcjonariusz Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, zanotowała w ub.r. spadek wpływów sprzedażowych o 10,9 proc. do 96,25 mln zł. Natomiast jej zysk netto poszedł w górę z 21,22 do 116,84 mln zł, głównie dzięki odwróceniu odpisu w wysokości 129,62 mln zł dotyczącego wartości marki „Rzeczpospolita”.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIGrzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI

Koszty operacyjne KCI zmalały w ub.r. z 90,15 do 80,52 mln zł, w konsekwencji zysk z działalności podstawowej zmniejszył się z 26,56 do 16,75 mln zł.

Działalność inwestycyjna i pokrewna przyniosła firmie w ub.r. 4,09 mln zł przychodów i 63 tys. zł straty netto, wobec 9,52 mln zł przychodów i 6,27 mln zł zysku netto rok wcześniej. W segmencie nieruchomościowym wpływy zmalały ze 116 do 106 tys. zł, a strata netto - z 91 do 16 tys. zł.

„Rzeczpospolita” warta 130 mln zł więcej

Zdecydowaną większość biznesu KCI stanowi pakiet większościowy (obecnie stanowi 76,59 proc. kapitału i 82,44 proc. głosów na walnym zebraniu) akcji Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej”, „Parkietu” i „Uważam Rze Historia” oraz większościowego akcjonariusza E-Kiosku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przy obliczaniu na koniec ub.r. wartości użytkowej posiadanych marek KCI zdecydowało się odwrócić odpis w wysokości 129,62 mln zł dotyczący „Rzeczpospolitej”.

- Mimo iż w roku ubiegłym przeprowadzone testy na utratę wartości znaków towarowych wskazywały na możliwość odwrócenia utraty wartości znaku towarowego „Rzeczpospolita” ujętego w poprzednich okresach, to jednak z uwagi na początek nieprzewidywalnej pandemii Covid -19 i związaną z tym niepewnością jej skutków Zarząd, stosując podejście ostrożnościowe w poprzednim roku, podjął decyzję o jej nie odwracaniu. Test na utratę wartości tytułu „Rzeczpospolita” przeprowadzony w 2020 r. przyniósł potwierdzenie ich wartości użytkowej - uzasadniono w sprawozdaniu KCI.

Wartość marki „Rzeczpospolita” wzrosła z 96,37 do 225,98 mln zł. Wyceny znaków „Parkiet” i „Sukces” nie zmieniły się, wynoszą odpowiednio 2,44 i 1,34 mln zł, natomiast wycenę „Uważam Rze” obniżono” z 9,34 do 7,33 mln zł. Jesienią ub.r. drukowana wersja „Sukcesu” została wznowiona jako dodatek do prenumeraty „Rzeczpospolitej”.

Wycena wszystkich wartości niematerialnych należących do KCI na koniec ub.r. wynosiła 321,17 mln zł, wobec 190,01 mln zł rok wcześniej.

116,8 mln zł zysku netto KCI

Dzięki odwróceniu odpisu dotyczącego marki „Rzeczpospolita” pozostałe przychody operacyjne KCI poszybowały z 598 tys. zł do 130,52 mln zł.

Zysk brutto poszedł w górę z 20,96 do 143,73 mln zł, a zysk netto - z 21,22 do 116,84 mln zł. Spółka zapłaciła w ub.r. 26,88 mln zł podatku dochodowego, wobec 258 tys. zł rok wcześniej.

Gremi Media wystawione na sprzedaż

Pod koniec marca br. KCI ogłosiło przegląd opcji strategicznych, wśród których jest sprzedaż posiadanego pakietu Gremi Media. Jednocześnie firma podpisała umowę z Deloitte Advisory, które ma przygotować najważniejsze założenia strategii, w tym potencjalnej sprzedaży akcji wydawcy „Rzeczpospolitej”.

Menedżerowie z branży prasowej ocenili dla Wirtualnemedia.pl, że Gremi Media może być atrakcyjne dla innych wydawców z segmentu biznesowego i spółek powiązanych z obecną władzą. Ponadto od paru lat dyskutowano o możliwej konsolidacji wśród trzech gazet gospodarczych.

Przez ostatnie kilka lat KCI znacząco zmniejszyło już zaangażowanie kapitałowe w Gremi Media. W 2017 roku za 36,66 mln zł zbyło pakiet akcji grupie inwestorów, m.in spółce ówczesnego właściciela Ruchu i amerykańskiemu funduszowi North Base Media. W listopadzie 2017 roku Gremi Media zadebiutowało na rynku bocznym warszawskiej giełdy. W połowie ub.r. KCI zapowiedziało, że w ramach strategii na lata 2019-2030 zmniejszy udział w kapitale wydawcy „Rzeczpospolitej” do 40-60 proc., a pozyskane środki zainwestuje m.in. w park edukacji i rozrywki Alvernia Planet przejęty od Stanisława Tyczyńskiego.

Kolejne pakiety akcji sprzedało w kilku transakcjach. W styczniu ub.r. za 1 proc. akcji zainkasowało 2,51 mln zł, a w połowie ub.r. zbyło 6,67 proc. akcji za 3,99 mln dolarów.

KCI jest notowane na rynku głównym warszawskiej giełdy. Głównymi akcjonariuszami są należące do Grzegorza Hajdarowicza spółki Gremi Inwestycje (ma 33,11 proc. walorów) i Gremi International (24,35 proc.). W zeszły piątek przy kursie 1,59 zł kapitalizacja firmy wynosiła 109,04 mln zł, natomiast posiadany przez nią pakiet akcji Gremi Media był wyceniany na 180,52 mln zł.

W sierpniu ub.r. Gremi International bezskutecznie próbowało zdjąć KCI z rynku giełdowego, na wezwanie do sprzedaży akcji po 59 groszy za sztukę nie odpowiedział żaden z inwestorów mniejszościowych.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Gremi Media przy 96 mln zł wpływów miał 117 mln zł zysku. „Rzeczpospolita” warta 130 mln zł więcej

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ch
Czyli ostatnia dywidenda i sprzedaje
odpowiedź
User
Łoren Bafet
Ale ten zysk to w excelu czy na koncie tyle mają? XD Brzmi jakby jakiś rewident przyszedł i powiedział tu wpiszcie 100 milionów a nie 10, bo wasza firma jest warta więcej XD

Tak się liczy zysk?
odpowiedź
User
Max
Podnosi wartość w papierach przed targami z Pisem
odpowiedź