SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wódka najlepszym hasłem w polskiej Wikipedii o naszym kraju

W konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska za najlepiej zredagowane hasło w polskiej wersji Wikipedii dotyczące naszego kraju uznano wódkę. Drugiej miejsce zajął orzeł bielik, a trzecie - polska szkoła filmowa.

fot. Shutterstock.comArticle

Konkurs został zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem uczestników była praca nad poprawą jakościową haseł z tzw. kanonu polskiej Wikipedii, czyli zbioru blisko 1,5 tys. najważniejszych haseł dotyczących Polski i Polaków.

W konkursie wzięło udział 26 haseł, do finału zakwalifikowano osiem. Wstępnej preselekcji dokonała komisja złożona z wikipedystów, a ostatecznych zwycięzców wybrało jury, którego członkami byli Edwin Bendyk, Paweł Cywiński, Piotr M.A. Cywiński, Anna Herbich-Zychowicz, Dariusz Jemielniak, Jacek Kołtan, Radosław Kotarski, Justyna Suchecka i Jakub Wygnański.

Za najlepsze i najwartościowsze merytorycznie hasło uznano wódkę. Zwrócono uwagę, że notka o tym pojęciu zawiera obszerny rys historyczny, opis aspektów prawnych, technologii produkcji, rynku, spożycia i znaczenia wódki w kulturze, a także jest opatrzona grafikami, ilustracjami oraz poparta weryfikowalnymi źródłami.

- Co prawda nie ma twardych dowodów, że wódka na pewno została wymyślona w Polsce, ale artykuł na Wikipedii mówi sam za siebie - powstał z tak ogromną pieczołowitością i dbałością o detale, że nawet abstynenci przeczytają go z przyjemnością. Wódka - na Wikipedii to samo zdrowie! - komentuje prof. Dariusz Jemielniak.

Drugiej miejsce w konkursie zajęło hasło „orzeł bielik”, a trzecie - „polska szkoła filmowa”.

Partnerami konkursu były Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Uniwersytet Wrocławski.

Wikipedia to zdecydowanie najpopularniejszy serwis internetowy w Polsce o tematyce edukacyjnej. Według badania Gemius/PBI w grudniu ub.r. zanotowała 15,12 mln realnych użytkowników oraz 306,8 mln odsłon.

Dołącz do dyskusji: Wódka najlepszym hasłem w polskiej Wikipedii o naszym kraju

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tawokularach
Cała Polska :D
odpowiedź
User
Otoman
A gdzie BOLEK albo KAPUSTA ? w Gdańsku (i nie tylko) gdy zapodasz komuś to hasło, to dziwnym trafem każdy wie o kogo chodzi
odpowiedź