SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojciech Biedroń i Dorota Kania z nagrodami Wolności Słowa od SDP, Jerzy Jachowicz z Laurem

W zakończonej właśnie edycji Nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Jerzy Jachowicz otrzymał Laur, a Wojciech Biedroń i Dorota Kania - Główną Nagrodę Wolności Słowa. Nagrody i wyróżnienia przyznano ogółem w 14 kategoriach.

Wojciech Biedroń (w środku) z Nagrodą Wolności Słowa Article

Jerzy Jachowicz został nagrodzony Laurem za „odwagę i wyznaczanie standardów  dziennikarstwa śledczego w wolnej Polsce”. Jachowicz od ponad sześciu lat jest związany z tygodnikiem „Sieci”, a wcześniej pracował m.in. w „Dzienniku”, „Newsweek Polska”, a w latach 1989-2005 - w „Gazecie Wyborczej”.

Był działaczem opozycji demokratycznej (NSZZ „Solidarność”), jest jednym z prekursorów dziennikarstwa śledczego w Polsce. W listopadzie 2017 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.

Główną Nagrodę Wolności Słowa (przyznawaną przez zarząd główny SDP za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka) dostał Wojciech Biedroń za artykuł „Jak mafia rządziła Warszawą” opublikowany w „Sieciach” w marcu ub.r. Drugą nagrodę otrzymała Dorota Kania za film „Ryngraf”, który miał premierę jesienią ub.r. na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni, a wyróżniony został Grzegorz Głuszak za materiały o sprawie Tomasza Komendy wyemitowane w ub.r. w „Uwadze” TVN.

Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze przyznano Alinie Suworow za reportaż „Pogrążeni w Państwie Prawa” pokazany w „Świecie bez fikcji” w TVP2 w czerwcu ub.r. Wyróżnieni zostali Andrzej Tomczak (za materiały „Pseudowęgiel” w „Alarmie” TVP1) oraz Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki (za trzy artykuły w „Dzienniku Gazecie Prawnej” o imporcie węgla z Donbasu).

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego (za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie) trafiła do Moniki Andruszewskiej za artykuł „Bierz ciało, póki dają” w „Tygodniku Powszechnym”. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Wojciech Pestka (za tekst „Miał być raj. Jest Krym” w miesięczniku „Odra”) i Barbara Gruszka-Zych (za tekst „Paragraf 1666” w „Gościu Niedzielnym”).

Tomasz Grzegorz Grosse otrzymał Nagrodę im. Krystyny Grzybowskiej (za publicystykę o tematyce europejskiej). Wyróżniono jego artykuł „Unia Europejska mniej demokratyczna” w „Rzeczpospolitej”.

Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza (za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy) przyznano Violetcie Rotter-Kozerze za film  „Wojciech Kilar - miedzy awangardą a Hollywood”. Wyróżnienia otrzymali Zofia Skrok (za materiał „Karliku coś ty robił w Rybniku” w TVP3 Katowice), Andrzej Mietkowski i Jan Sosiński (za cykl „Archiwum zimnej wojny” w TVP Historia), Marcin Makowski (za tekst „Opozycja chce krwi” w „Do Rzeczy”) oraz Martyna Kawka (za materiał „Zakładka” w TVP3 Opole).

Nagroda im. Janusza Kurtyki (za publikacje o tematyce historycznej) powędrowała do Jolanty Rudnik (za reportaż „Trzech komandorów” w Polskim Radiu Koszalin), a wyróżnienia w tej kategorii - do Anny Kołodziejczyk (za „Balladę o pieśni” w radiowej Trójce) i Jacka Słomińskiego (za „Relikwie” w TVP3 Białystok).

Dodatkowo jury głównego konkursu przyznało nagrodę specjalną za publikacje o tematyce historycznej. Otrzymał ją ks. Roman Sikoń z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu za reportaż „Dzieci Andersa - powrót do Afryki” pokazany w TV Trwam.

Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (za dziennikarstwo ekonomiczne) dostał Jacek Krzemiński za tekst „Drogie śmieci” na Obserwatorfinansowy.pl. Wyróżnieni w tej kategorii zostali Wojciech Pokora (za artykuł „Polski węgiel zamiast rosyjskiego gazu” w „Kurierze Wnet”), Radosław Jankiewicz (za materiał „ Mafia lekowa” w TVP1) oraz Małgorzata Bożek (za reportaż „Ostatnia misja. Bronisław Chudzyński” w TVP3 Rzeszów).

Nagroda im. Aleksandra Milskiego (dla redakcji mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności lokalnych) trafiła do dwumiesięcznika „Lublin. Kultura i Społeczeństwo”.

Nagrodę im. Stefana Żeromskiego (za publikacje o tematyce społecznej) przyznano Magdalenie Świerczyńskiej-Dolot (za materiał „Gdyby nie Gala” w Radiu Gdańsk) i Joannie Sikorze (za „Więzi” w Polskim Radiu Białystok). Natomiast wyróżniono Macieja Dopierałę za reportaż „Zaginął Daniel, ma 13 lat” w „Uwadze” TVN.

Aleksander Ziemiańczyk z Programu I Polskiego Radia otrzymał Nagrodę im. Adolfa Bocheńskiego (za wyróżniające się dokonania dziennikarskie dla dziennikarzy w wieku do 30 lat) za wywiad z byłą wiceminister Elżbietą Chojną-Duch, który stał się przyczynkiem do debaty w radiowej Trójce.

Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego (za publikacje o tematyce sportowej) powędrowała do Zbigniewa Rytla za reportaż „100 lat polskiego sportu” wyemitowany w TVP Sport i TVP1. Wyróżnieni zostali Michał Kołodziejczyk (za artykuł „Rosja oswojona” w WP.pl) i Monika Skrzypczak (za materiał „Niepokonani - Andrzej Bury” w TVP Katowice).

Nagrodę im. Erazma Ciołka (za fotografię społecznie zaangażowaną) przyznano Piotrowi Traczowi za fotoreportaż „Ciąża uwięziona”, a Nagrodę im. Eugeniusza Lokajskiego (za fotografię o tematyce sportowej) - Jackowi Turczykowi za fotoreportaż „Rejs”.

Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego (przyznawana przez Klub Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” za publikacje o problemach ochrony środowiska) trafiła do Wojciecha Wybranowskiego za tekst „Gangsterzy na śmietniku” w „Do Rzeczy”. Wyróżnieni zostali Radosław Jankiewicz (za materiał „Tajemnica zamku w Stobnicy” w TVP1), Marek Adamczyk (za tekst „Jak pokonać smok(g)a?” w „Śląskim Kurierze Wnet”) oraz Anna Kolmer (za materiał „Protest w „Dolinie Miłości” w Polskim Radiu Szczecin).

Zarząd Główny SDP przyznał też dwie nagrody specjalne: Alinie Czerniakowskiej za promowanie w swojej twórczości historii Polski i pięknych wartości patriotycznych oraz Cezaremu Galkowi za godną wyróżnienia wzorcową organizację Ogólnopolskiego Radiowego Konkursu Dziennikarskiego „W drodze do Niepodległej” na najlepszy reportaż, dokument radiowy poruszający temat  polskiej drogi do niepodległości.

W rozstrzygniętej właśnie edycji Nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 12 kategoriach dziennikarskich zgłoszono 287 prac, liczne zgłoszenia przesłano też w dwóch kategoriach fotograficznych.

Prace oceniały cztery zespoły jurorów: jury selekcyjne i jury główne nagród publicystycznych oraz jury selekcyjne i jury Główne z zakresu fotografii prasowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojciech Biedroń i Dorota Kania z nagrodami Wolności Słowa od SDP, Jerzy Jachowicz z Laurem

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ford
Co to za nagrody takie dyplomy są po 5 zl
odpowiedź
User
ja
Pamiętamy, rozliczymy
odpowiedź
User
Kolo
Lista laureatów zwala z nóg. A że Głuszak z tvn wysłał tam swój reportaż, to jestem zdziwiona. Podobnie jak faktem, że w świecie bez fikcji w tvp 2 emitowane są filmy dokumentalne a nie reportaże. Sami swoi - to jedyny komentarz do sprawy.
odpowiedź