SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wojciech Jasiński wraca do Orlenu, został szefem rady nadzorczej

Akcjonariusze PKN Orlen na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej powołali Wojciecha Jasińskiego. W przeszłości Jasiński był prezesem Orlenu, a także posłem PiS i ministrem Skarbu Państwa.

Wojciech Jasiński Article

Wojciech Jasiński jako kandydat na przewodniczącego rady nadzorczej Orlenu został zgłoszony przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, działającego w imieniu Skarbu Państwa Skarbu Państwa, największego akcjonariusza spółki (ma akcje stanowiące 27,52 proc. kapitału i puli głosów na walnym zgromadzeniu).

Kandydaturę Jasińskiego przegłosowano w czwartek na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Orlenu zwołanym na wniosek ministra aktywów państwowych. Poprzednio szefową rady nadzorczej firmy była Izabela Felczak-Poturnicka, zrezygnowała z tego stanowiska w połowie stycznia.

W radzie nadzorczej Orlenu są też Andrzej Szumański (jako wiceprzewodniczący), Anna Wójcik (jako sekretarz) oraz Andrzej Kapała, Michał Klimaszewski, Barbara Jarzembowska, Roman Kusz, Jadwiga Lesisz, Małgorzata Niezgoda i Anna Sakowicz-Kacz

Jasiński był prezesem Orlenu i ministrem Skarbu Państwa

Wojciech Jasiński od grudnia 2015 do lutego 2018 roku był prezesem PKN Orlen, został na tym stanowisku zastąpiony przez Daniela Obajtka, który nadal sprawuje tę funkcję. W sierpniu 2018 roku Jasiński został pełnomocnikiem zarządu Energi ds. operacyjnych.

W grudniu ub.r. Orlen ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji Energi, za jeden walor oferuje 7 zł. W połowie grudnia prezesem Energi został Jacek Goliński, a wiceprezesem ds. komunikacji Adrianna Sikorska.

W latach 2001-2015 Wojciech Jasiński był posłem, należał do klubu PiS. Od lutego 2006 do listopada 2007 roku był ministrem Skarbu Państwa w rządzie współtworzonym przez PiS, a od września 2000 do lipca 2001 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (szefem tego resortu był wtedy Lech Kaczyński).

W ub.r. grupa kapitałowa PKN Orlen zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych ze 109,71 do 111,2 mld zł oraz spadek zysku netto z 5,6 do 4,49 mld zł. Na koniec roku miała 2 836 stacji paliwowych i 2 145 punktów Stop Cafe i Star Connect.

Firma w ub.r. złożyła wniosek o zgodę na przejęcie pogrążonego w problemach dystrybutora prasowego Ruchu, spodziewa się, że Komisja Europejska i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydadzą zgodę w bieżącym kwartale.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojciech Jasiński wraca do Orlenu, został szefem rady nadzorczej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl