SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojciech Maziarski: Tygodniki opinii bronią się przed kryzysem

- Kryzys na rynku prasy w o wiele większym stopniu dotyczy dzienników niż tygodników opinii (...). Odnoszę wrażenie, jakby „Przekrój” dogorywał - mówi Wirtualnemedia.pl Wojciech Maziarski, szef „Newsweek Polska”.

Wojciech Maziarski

Wojciech Maziarski

Z Wojciechem Maziarskim rozmawialiśmy m.in. o jubileuszu 10-lecia obecności magazynu „Newsweek Polska”, który na polskim rynku pojawił się 3 września 2001 roku. - Urodziny przypadają na początek września i w związku z tym przygotowujemy wiele niespodzianek. Na rynku ukaże się urodzinowe wydanie magazynu z odświeżonym layoutem, który zmieni się już na stałe. Będzie także urodzinowa impreza, która odbędzie się 5. września. Ustanawiamy też nową, coroczną Nagrodę Wolności Newsweeka, którą wręczymy po raz pierwszy właśnie podczas tej wrześniowej imprezy. Będziemy honorować osoby szczególnie zasłużone dla polskiej wolności w szeroko rozumianej sferze kultury, polityki i gospodarki.  Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyć będzie kampania reklamowa, która ruszy pod koniec sierpnia. Mam nadzieję, że dzięki tym wszystkim działaniom o „Newsweeku Polska” będzie głośno - zapowiada Maziarski.

Szef tygodnika „Newsweek Polska” wyraził swoje zdanie na temat konkurencyjnego magazynu „Uważam Rze”: - Ku mojemu zaskoczeniu decyzja o wydaniu tego magazynu okazała się być trafioną. Mówię o tym, ponieważ wróżyłem temu tytułowi porażkę rynkową. Wchodzę więc pod stół i odszczekuję. To pismo adresowane jest do bardzo szczególnego, wybranego czytelnika. Kiedyś w jakimś wywiadzie powiedziałem, że magazyn „Uważam Rze” przypomina trochę swoisty biuletyn sekty - z bezkrytycznym entuzjazmem jest czytane przez swoich wyznawców, natomiast ludzi spoza sekty nudzi i irytuje. Jednak sekta, czyli grupa docelowa tego pisma jest na tyle duża, że pozwala je utrzymać. Pytanie tylko, czy za czytelnikami przyjdą też przychody reklamowe, a to okaże się dopiero w przyszłym roku. No i pamiętajmy o cenie egzemplarza. Moim zdaniem jest to cena dumpingowa - podkreśla Maziarski.

>>> “Uważam Rze” liderem, wyprzedził “Politykę” i “Gościa”

Z szefem „Newsweek Polska” rozmawialiśmy także o bezpośredniej konkurencji jego tytułu, a mianowicie o tygodnikach „Wprost” oraz „Polityka”. - Oba te pisma lubię i czytam je regularnie. Oba tytuły akceptuję i ich publikacje nie budzą we mnie takiej irytacji, jak wiele publikacji w „Uważam Rze”. Mam jednak wrażenie, że „Polityka” stała się ostatnio zachowawcza, brakuje w niej werwy i świeżych pomysłów. Coraz rzadziej „Polityka” mnie zaskakuje, coraz częściej staje się przewidywalna. „Wprost” jest dużo bardziej dynamiczne i robione jest bardzo sprawnie, „tryska” pomysłami. Ale jak powiedziałem, chętnie czytam oba te tytuły i za każdym razem znajduję w nich coś, czego im zazdroszczę i co chętnie widziałbym też w „Newsweeku” - zauważa redaktor naczelny „Newsweek Polska”.

Wojciech Maziarski wypowiedział się również na temat potencjału polskiego rynku tygodników opinii. - Myślę, że wydawcy zauważyli, że kryzys na rynku prasy w o wiele większym stopniu dotyczy dzienników niż tygodników opinii. Tygodniki przed kryzysem dużo lepiej się bronią. Stąd tyle pomysłów na wydawanie tygodników. Trzeba jednak pamiętać, że ten rynek też ma ograniczoną pojemność. W związku z tym każdy kolejny tygodnik opinii ma mniejsze szanse na powodzenie - powiedział Wirtualnemedia.pl Maziarski.


Z Wojciechem Maziarskim, redaktorem naczelnym magazynu „Newsweek Polska” rozmawialiśmy o potencjale rynkowym zarządzanym przez niego magazynu, konkurencyjnych tygodnikach opinii oraz polskim rynku tygodniowych magazynów opiniotwórczych.

ZAPRASZAMY DO PRZECZYTANIA CAŁEJ ROZMOWY - WIĘCEJ

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojciech Maziarski: Tygodniki opinii bronią się przed kryzysem

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hmm
Pytanie tylko, czy ta sekta jest aż tak duża, żeby utrzymały się na rynku zarówno Gazeta Polska, jak i Uważam Rze?
odpowiedź
User
adamwawa
Jestem zdziwiony, że rozmawiacie z człowiekiem, który nienawidzi i pogardza ludźmi, którzy mają inne poglądy niż on. Język tego faceta przypomina mi słowa Urbana z jego konferencji prasowych z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Mam nadzieję , że właściciel Newsweeka wkrótce zmieni redaktora naczelnego tego tygodnika
odpowiedź
User
cave
Maziarski dogorywa
odpowiedź