SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wojciech Surmacz: Nie utożsamiam się z dziennikarzeniem „Wprost”

- Po raz kolejny media i opinia publiczna są manipulowane przez służby specjalne, a dziennikarstwo śledcze utożsamia się w Polsce ze współpracą z tymi służbami - tak publikację stenogramów nagrań przez tygodnik „Wprost” ocenia Wojciech Surmacz, dziennikarz śledczy oraz redaktor naczelny „Gazety Bankowej” (Fratria).

Wojciech Surmacz Article

Wszystkim zainteresowanym całą tą „aferą taśmową” proponuję skoncentrować się na Piotrze Nisztorze, bo to on przyniósł nagrania do redakcji „Wprost”. Zresztą nie pierwszy to już raz ten człowiek używa „taśm prawdy”. Przypomnę, że to Nisztor w lipcu 2012 roku - wówczas dziennikarz „Pulsu Biznesu” - ujawnił tzw. „taśmy Serafina”, co doprowadziło do dymisji ówczesnego ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Skąd ten facet bierze te nagrania? Gdzie jest teraz Nisztor? Gdzie jest nasz bohater narodowy - nosiciel prawdy podsłuchanej? O jaką to wolność słowa walczą dzisiaj „wszyscy dziennikarze” z Moniką Olejnik na czele? O wolność słowa podawaną na tacy przez służby specjalne? Czy o swoją własną wolność do publikowania informacji, okupionych ciężką i żmudną do bólu pracą? O jakim dziennikarstwie tu się mówi? Publikację wątpliwej proweniencji stenogramów, których stenotypiści „Wprost” nie potrafili nawet porządnie spisać, nazywa się dziś dziennikarstwem?

A teraz o „aferze taśmowej”. Tak, jest afera, która jednak nie polega na tym, że ktoś nagrał i upublicznił rozmowy wysokich urzędników państwowych, którzy sobie kpią z państwa i z nas wszystkich przy okazji. To już niestety fatalny standard w Polsce, żadne zaskoczenie. Afera polega na tym, że po raz kolejny media i opinia publiczna są manipulowane przez służby specjalne, że dziennikarstwo śledcze utożsamia się w Polsce ze współpracą z tymi służbami. Afera polega na tym, że ludzie mieniący się dziennikarzami publikują stenogramy, dokonując swoistego outsourcingu, zdają się mówić do wszystkich kolegów po fachu: „zobaczcie, to są te skandaliczne rozmowy. Do roboty! Powiedzcie nam teraz, o co tu chodzi”.

Ja za takie „dziennikarzenie” dziękuję, ja się z nim nie utożsamiam. Jeśli zaś chodzi o wtargnięcie funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do redakcji „Wprost”, to po prostu nie kupuję tego teatrzyku. I nie wyobrażam sobie, żeby ci smutni panowie odstawili taką szopkę w „Polityce” czy „Newsweeku”. Swoją drogą ciekawe dlaczego Nisztor nie pojawił się z nagraniami w tych redakcjach? A może był tylko go nikt nie zauważył?


Wojciech Surmacz - dziennikarz śledczy, publicysta gospodarczy, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojciech Surmacz: Nie utożsamiam się z dziennikarzeniem „Wprost”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tak tak tak
Absolutnie się zgadza. To co robią dziennikarze Wprost to pomoc w zamachu stanu. A wspomnianym współautorem tekstu powinna się zająć prokuratura.
31 36
odpowiedź
User
Janek
Spiskowcy się znaleźli hehe a prawda akurat przy tych taśmach jest troszkę inna. Kto wie, ten wie po co kto to nagrywał. Akurat służb w tym przypadku nie ma. Szkoda, że niektórzy zazdroszczą i zaczynają trabić jak Dukaczewski. Dlaczego to robią i kto im za to płaci? Kto jest dziś agentem wpływu?
19 21
odpowiedź
User
tosz
Brawo Wojtek!
26 27
odpowiedź
User
nie nie nie
Służby specjalne mogą mną manipulować, jeżeli w efekcie ich akcji bulwersująca prawda wychodzi na jaw. BRAWO WPROST. I tylko totalny głupek może mieć coś przeciwko. Tak - SS, nie - UB, komuna i resortowe dzieci.
32 25
odpowiedź
User
ona
a Piotr Nisztor za tę robotę ma mój głos w wyborach prezydenckich! i tak jak pan redaktor powyżej, pytam: gdzie jest Piotr Nisztor? bo Polacy chcą mu podziękować! wspaniała robota panie Piotrze! wspaniała robota dziennikarze "Wprost"! DZIĘKUJEMY!
16 25
odpowiedź