SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojewódzki i Figurski ukarani za rasizm, Eska Rock musi zapłacić

KRRiT nałożyła 50 tys. zł kary na radio Eska Rock za audycję „Poranny WF”, oceniając, że Kuba Wojewódzki i Michał Figurski rasistowsko obrazili w niej Alvina Gajadhura. Prezenterzy już drugi raz zostali ukarani za wypowiedzi o Gajadhurze.

Michał Figurski, Kuba Wojewódzki - "Poranny WF"Article

Pierwszy raz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ukarała Eskę Rock za wypowiedzi Wojewódzkiego i Figurskiego o Alvinie Gajadhurze, rzeczniku Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, z maja ub.r. Wtedy prezenterzy próbowali dodzwonić się do Gajadhura, mówiąc m.in. „Gajadhur. Gajdhur, tak? Murzyn. Bardzo przepraszam, mam alarm. Audycję dzisiejszą sponsoruje warszawski oddział Ku-Klux-Klanu” oraz sugerując, że telefon Gajadhura działa w „buszmeńskiej sieci dla czarnych”.

Alvin Gajadhur złożył doniesienie do prokuratury o popełnieniu znieważenia, ale ta na początku października umorzyła postępowanie (więcej na ten temat). Przy czym KRRiT, którą również powiadomił o sprawie Gajadhur, kilka dni później oceniła, że prezenterzy dopuścili się wobec niego dyskryminacji ze względu na rasę, i nałożyła na Eskę Rock 50 tys. zł kary (szczegóły tej decyzji).

Już po umorzeniu śledztwa przez prokuraturę, a przed ogłoszeniem decyzji KRRiT Wojewódzki i Figurski postanowili odnieść się do tej sytuacji w swoim programie. Zwrócili się do Gajadhura z pretensjami, że z jego powodu nie mogą na antenie używać przymiotnika „czarny” w powszechnie stosowanych zestawieniach frazeologicznych. Oskarżyli go o rasizm („Pan nienawidzi białych i ja mam na to dowody”) oraz zagrozili założeniem sprawy sądowej („Zobaczy pan naprawdę czarne mroczki przed oczami”). Zarzucili mu też, że szerzy nienawiść w kraju, który jest dla niego gościnny, oraz że jest „po prostu głupi”.

Prezenterzy wyemitowali wypowiedź językoznawcy prof. Walerego Pisarka, który omówił przenośne znaczenie w języku polskim przymiotników „czarny” i „biały”, zaznaczając, że czarny charakter to jest charakter negatywny. Jeden z prowadzących dopowiedział zaraz: „czyli tzw. charakter negroidalny”.

Ponieważ trwała wtedy kampania wyborcza, a Alvin Gajadhur kandydował z 15. miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości, Wojewódzki i Figurski próbowali również wyjaśnić swoje wcześniejsze stwierdzenia, że Gajadhur „jest na czarnej liście PiS-u”. Reakcją Gajadhura było złożenie przeciw nim i Esce Rock pozwu sądowego - zarówno w trybie zwykłym, jak i wyborczym. Prokuratura prowadząca postępowanie w tej sprawie niedawno postawiła Michałowi F. zarzut publicznego znieważenia, za co grozi do 3 lat więzienia. Kuba W. nie usłyszał zarzutów, bo nie stawił się w prokuraturze. Wkrótce ma zostać wezwany ponownie (więcej na ten temat).

Natomiast Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji orzekła już, że Wojewódzki i Figurski naruszyli cześć i dobre imię Gajadhura na tle rasistowskim. „Wypowiedzi prowadzących godziły w dobre imię Alvina Gajadhura, zarzucając mu rasizm względem białych. Podobnie stwierdzenie dziennikarza, że skarżący ‘jest po prostu głupi’ również nie mieści się w granicach satyry, wypełnia natomiast dyspozycję art. 23 Kodeksu cywilnego. Prowadzący audycję niezależnie od jej charakteru (satyrycznego, społeczno-politycznego, gospodarczego czy rozrywkowego), nie mogą nikogo obrażać” - czytamy w uzasadnieniu decyzji. „Prowadzący audycję w żaden sposób nie odnosili się do działań Alvina Gajadhura jako rzecznika prasowego Inspekcji Transportu Drogowego. Podobnie nie odnosili się w żaden sposób do programu wyborczego skarżącego. W związku z powyższym można uznać, iż Alvin Gajadhur został przez prowadzących wybrany ze względu na kolor skóry” - podkreśla Rada. „Z bezpodstawnego obrażania skarżącego współprowadzący audycję Michał Figurski uczynił akt swoistej odwagi cywilnej. Jest to tym bardziej groźne, że odbiorcą audycji ‘Poranny WF’ są głównie ludzie młodzi, zaś prowadzący Michał Figurski i Jakub Wojewódzki są osobami kreującymi wzorce zachowań wśród młodzieży” - zaznaczono w uzasadnieniu.

W konsekwencji KRRiT nałożyła na Eskę Rock karę w wysokości 50 tys. zł, którą nadawca stacji powinien opłacić w ciągu dwóch tygodni. Przy czym wcześniej może odwołać się od tej decyzji do Sądu Okręgowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojewódzki i Figurski ukarani za rasizm, Eska Rock musi zapłacić

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
szczery
Dajcie spokój, myślał by kto, że jesteśmy tacy "wrażliwi". Program satyryczny, to chłopaki sobie pożartowały, a tu kara za karą. A Gajadhur to siedział przy odbiorniku non stop, że wychwycił 2 zdania na swój temat? ;)
odpowiedź
User
domo
dlaczego od razu kara? nie można upomnieć? program ma charakter satyryczny... dla mnie przesada
odpowiedź
User
be over it
Humor wątpliwy, taki zasciankowy. W cywilizowanym kraju byliby zawodowo spaleni. Ale w Polszy ręką rękę myje. Żałosny kraj, a kara... no coz.. symboliczna.
odpowiedź
User
FF
Panom się wydaje, że jak stać ich na ratę za Ferrari to tak jakby ich osobowości były powyżej niedouczonego plebsu.
Kara dla stacji jest za niska, z szumu wokół tych mizernych celebrytów zrobi im się tylko większa słuchalność (nie ważne kto, byleby słuchał).
Gdyby nabijali się z tego, że pan rzecznik powiedział lub zrobił coś głupiego, to inna sprawa. Ale to jak wygląda i skąd pochodzi to jego prywatna rzecz i jak ktoś się przy tym wyciera jego nazwiskiem to zwykłe chamstwo a nie satyra.
odpowiedź
User
fdb
Eska pięć dych kary, radio M cztery koła. Cud.
odpowiedź