SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie media relacjonują wojnę w Ukrainie: zmienione ramówki, specjalne wydania, dodatkowi dziennikarze

Mimo eskalacji konfliktu w Ukrainie, polskie media nie wycofują swoich korespondentów, choć niektórzy z nich znajdują się na pierwszej linii frontu. Niektóre redakcje - jak Polsat News czy RMF FM - wysyłają kolejnych reporterów, inne - jak „Gazeta Wyborcza” - nawiązują kontakty z dziennikarskimi kolektywami w Ukrainie. Wszyscy są zgodni, że jeśli zrobi się ekstremalnie niebezpiecznie, dziennikarzy trzeba będzie wycofać.

Rosyjska agresja na Ukrainę, fot. Twitter.comArticle

Na razie są na miejscu i od czwartkowego poranka maja tam pełne ręce roboty. Relacjonujący dla Wirtualnej Polski Patryk Michalski nie tylko regularnie nadsyła informacje na strony, lecz ma też czas by w swoich mediach społecznościowych relacjonować codzienne życie w Kijowie pod rosyjskim ogniem. Jak się dowiadujemy, w czwartek kilkukrotnie już redakcja rozważała odwołanie go do kraju, lecz ostatecznie Michalski został i relacjonuje na bieżąco z miejsca konfliktu.

Specjalny list do pracowników Wirtualnej Polski opublikował jej prezes Jacek Świderski. -  Musimy skupić się na dostarczaniu Polakom wiarygodnej i prawdziwej informacji o działaniach Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Dziękuję redakcji Wirtualnej Polski Media za relacjonowanie konfliktu na żywo. W szczególności Patrykowi Michalskiemu za jego relacje z Kijowa. Szczególne słowa wsparcia kieruję do Ukraińskich Obywateli Wirtualnej Polski Holding. Dzisiaj jesteśmy wszyscy z Wami i Waszymi rodzinami, które macie po drugiej stronie granicy - stwierdzi.

 

Portale pracują w systemie 24/7

Na posterunku zostaje wciąż także reporterzy mediów Ringier Axel Springer Polska: Marcin Wyrwał (Onet) i Mariusz Kowalczyk („Newsweek”). - Sytuację monitorujemy na bieżąco, redakcje nie podjęły decyzji o ich powrocie – informuje nas Agnieszka Skrzypek-Makowska z RASP.

W związku z sytuacją w Ukrainie na stronie głównej Onet.pl oraz na platformach podcastowych zadebiutuje w piątek zadebiutuje „Raport międzynarodowy. Ukraina". Od poniedziałku do piątku Witold Jurasz, dziennikarz Onetu i były chargé d'affaires RP w Białorusi, wraz ze swoimi gośćmi będzie rozmawiał o sytuacji za naszą wschodnią granicą. Pierwszy odcinek podcastu będzie można usłyszeć w 25 lutego o godz. 12.00.

Redakcja Gazeta.pl (Agora) na bieżąco relacjonuje najnowsze doniesienia z Ukrainy, przygotowując eksperckie artykuły, relacje na żywo oraz wydania specjalne programów wideo. Pomoże w tym zapewne współpraca nawiązana z międzynarodowym kolektywem reporterskim Outriders. To już kolejna współpraca obu redakcji - wcześniej współtworzyły projekt #WizaDonikąd / #VisaToNowhere, oraz projekt „Białoruskie domino" o wyborach prezydenckich na Białorusi.  Powiększony zespół newsroomu portalu przez całą dobę przygotowuje publikacje na temat inwazji Rosji na Ukrainę i aktualnej sytuacji w tym kraju.

W geście solidarności z Ukrainą, Gazeta.pl w czwartek zmieniła swój logotyp na stronie głównej i na profilach w mediach społecznościowych, a także wygląd głównego boksu informacyjnego na stronie głównej portalu. Redakcja włączyła się także w działania mające zapewnić pomoc humanitarną mieszkańcom Ukrainy i jest partnerem zbiórki Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM).

Interia.pl także na bieżąco informuje swoich użytkowników o sytuacji na Ukrainie. W najbardziej eksponowanym miejscu na stronie głównej znajduje się specjalna sekcja z bieżącymi tematami dotyczącymi konfliktu. Codziennie, od rana do nocy portal prowadzi relację „minuta po minucie”. Interia uruchomiła także raport specjalny, w którym są prezentowane najnowsze informacje dotyczące wydarzeń na Wschodzie

Polskie Radio radykalnie zmienia ramówki

Dla Polskiego Radia relacje z Ukrainy przekazują Paweł Buszko - korespondent w Kijowie i Eugeniusz Sało – współpracownik we Lwowie. I to, jak się dowiadujemy, póki co nie ulegnie zmianie. Zmieniają się natomiast ramówki anten.

W Programie 1 skróty wiadomości do godz. 12.00 nadawane są teraz co 15 minut, od południa - w połówkach godziny i o każdej pełnej tylko; dotyczą tylko sytuacji wokół Ukrainy. Ponadto na anteny trafiają komentarze ekspertów, podsumowania dziennikarzy z Redakcji Międzynarodowej w specjalnych wejściach - również np. w "Muzycznej Jedynce". Oprócz tego nadawca przygotowuje specjalne wydania programów: "Ekspres Jedynki", "Więcej Świata", "Dzień Dobry z Jedynką", "Sygnały Dnia" oraz audycji "W Samo Południe".

W weekend - zamiast "Wolnej Soboty” - nadane zostanie specjalne wydanie "Sygnałów Dnia". W sobotę i niedzielę natomiast - specjalne wydania "W Samo Południe" w godzinach 12 -13. Dodatkowo będzie też wyemitowana specjalna audycja poświęcona wyłącznie sytuacji na Ukrainie (sobota, godz. 20:00).

Program 1 Polskiego Radia na falach długich będzie nadawał serwisy informacyjne w języku ukraińskim. Kilkuminutowe serwisy będą emitowane dwa razy dziennie, siedem dni w tygodniu tuż po aktualnościach o godz.10 i o godz. 17. Pierwszy serwis radio nadało w czwartek po 17.

Ramówkę zmieniła też Trójka. Już w nocy ze środy na czwartek, w specjalnym wydaniu programu informacyjnego "Między dniem a dniem" poinformowano o ataku Rosji na Ukrainę. - Od godz. 4.00 relacjonowaliśmy specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ i wystąpienie sekretarza generalnego ONZ. Łączyliśmy się z korespondentami w Kijowie, Moskwie, Waszyngtonie. Komentowaliśmy w specjalnym programie wystąpienie W. Putina - informuje portal Wirtualnemedia.pl Monika Kuś, rzeczniczka prasowa Polskiego Radia.

Od godz. 4.00 na antenie Trójki trwał program specjalny, co pół godziny przekazywano też aktualne informacje w serwisach, ale za to nie nadawano na antenie reklam. Powiększono też częstotliwość serwisów ekonomicznych, od 8.45, co godzinę nadawane są specjalne wydania Salonów Politycznych Trójki i rozmowy z gośćmi Beaty Michniewicz. W czwartek wieczorem w Trójce specjalny program informacyjno-publicystyczny, w tym wydanie "Klubu Trójki".

Także Polskie Radio 24 od czwartkowego poranka nadawało wydanie specjalne, związane z atakiem militarnym Rosji na Ukrainie – w tym trybie redakcja będzie pracowała do odwołania. - Zdecydowaliśmy także o wydaniach nocnych. Na antenie transmitujemy wszystkie najważniejsze konferencje w Polsce i za granicą, posiedzenia Sejmu. Korespondenci Polskiego Radia zarówno z Ukrainy jak i ze wszystkich naszych placówek, relacjonują na żywo wydarzenia, a politycy, naukowcy, eksperci i publicyści komentują napływające informacje – informuje nas Monika Kuś.

RMF FM i Radio Zet wysyłają kolejnych reporterów

W Ukrainie do czwartku przebywał reporter RMF FM Mateusz Chłystun, jednak w czwartek wyjechał również do tego kraju drugi dziennikarz, Krzysztof Zasada. To reporter specjalizujący się w tematyce służb mundurowych i specjalnych, wojskowej oraz międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wschodniej.

RMF FM pierwsze informacje o eksplozjach w Kijowie i Charkowie podało o godz. 4:21. Pierwsze specjalne wydanie „Faktów" z doniesieniami o rosyjskiej inwazji nadano z kolei już o 4:30, kolejne – o 5:00. Od 5:30 „Fakty RMF FM" są nadawane co 15 minut, a ramówka została całkowicie podporządkowana tematowi sytuacji na Wschodzie. Muzyka w rozgłośni została stonowana i dostosowana do zmienionego programu, w której dominują serwisy informacyjne.

Antena wyemitowało też trzy specjalne wydania „Porannej Rozmowy" Roberta Mazurka (o godz. 7, 8 i 9), których gośćmi byli gen. Jarosław Stróżyk, dyr. Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski oraz ukraiński ambasador w Polsce Andrij Deszczyca.

Po południu specjalne wydania „Rozmowy w RMF FM" (o 12 i 15) prowadził Tomasz Terlikowski, a jego gośćmi byli były prezydent i były minister obrony narodowej Bronisław Komorowski oraz ks. prof. Bogdan Prach, rektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Gościem Piotra Salaka o godz. 18 był gen. Bogusław Pacek.

Korespondentem Radia ZET na Ukrainie jest Marek Sierant, który na stałe mieszka w Kijowie; nie ma planów jego ewakuacji do Polski. - Na ten moment Radio ZET ma korespondentów w Kijowie i we Lwowie. Wysłaliśmy również reporterów pod granicę z Ukrainą. Chcemy utrzymywać naszych wysłanników na wschodzie najdłużej jak będzie to możliwe, ale ich bezpieczeństwo pozostanie priorytetem. Sytuacja jest dynamiczna – informuje portal Wirtualnemedia.pl Michał Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Eurozetu.   

Telewizje relacjonują sytuację non stop

Wszystkie informacyjne telewizje - TVN24, TVP Info i Polsat News - miały w czwartek specjalne wydania, podczas których relacje reporterskie i z mediów społecznościowych przetykane były rozmowami z ekspertami, politologami, wojskowymi, specjalistami od spraw wschodnich itp.

Widzowie Polsat News mogą od czwartku na bieżąco śledzić informacje dotyczące ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Najważniejsze informacje prezentowane są non stop również w kanale Wydarzenia 24, oraz we wszystkich wydaniach „Wydarzeń”. Z Ukrainy wydarzenia relacjonuje dziennikarz Polsat News – Jacek Gasiński. Ale wysyłani są również kolejni reporterzy - Marek Czunkiewicz, Andrzej Wyrwiński, Marek Sygacz i Wojciech Krztoń.

Wydanie specjalne Polsat News można również śledzić w internecie na portalu Polsatnews.pl – tam także aktualizowana relacja na żywo dotycząca trwającego konfliktu Rosji z Ukrainą. Najnowsze informacje na bieżąco publikowane są również na kontach społecznościowych Polsatnews.pl na Twitterze i Facebooku.

Specjalne wydania swoich programów ma od czwartku także TVP Info. Telewizja Polska także nie wycofuje swoich korespondentów z objętego konfliktem zbrojnym terytorium Ukrainy. Informacje dla widzów TVP przygotowują nieustannie: Tomasz Grzywaczewski (TVP World) oraz Marcin Tulicki i Tomasz Jędruchów (TVP Info). - Sytuacja jest na bieżąco koordynowana i monitorowana – zapewnia biuro prasowe TVP, dodając jednak: - Wszelkie informacje dotyczące planów ewakuacyjnych oraz przemieszczania się korespondentów TVP w obliczu zagrożenia dla zdrowia i życia, które dotyczy cywili, w tym dziennikarzy nagłaśniających brutalny atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ze względu na bezpieczeństwo osób narażonych na przemoc ze strony rosyjskiego agresora nie mogą zostać ujawnione.

Zmiany w ramówce zapowiadał też na bieżąco na Twitterze prezes TVP, Jacek Kurski. - Świat musi poznać prawdę o agresji Rosji na Ukrainę. Reporterzy, w tym Wiadomości, TVP Info, TVP World, Biełsat są w Kijowie, (są) na wschodzie i południu Ukrainy. Nadajemy specjalny program 24/7 o rosyjskiej inwazji. Na TVP World wydanie specjalne oraz format o rosyjskiej dezinformacji – napisał. Na antenie TVP1 przez większą część dnia oglądać można było kanał TVP Info.

Ramówkę zmieniono także w wieczornym paśmie TVP1. Od godz. 20.35 emitowano trzyodcinkowy film dokumentalny: „Putin. Historia Rosyjskiego Szpiega”. Z ramówki TVP2 i platformy TVP VOD wycofano w czwartek rosyjskie seriale „Stepowa miłość” i „Kozacka miłość”.

„GW” organizuje debatę z Michnikiem

W piątek z tradycyjnym wydaniem „Gazety Wyborczej" czytelnicy otrzymają wydrukowaną flagę Ukrainy. Redakcja dziennika zachęca do jej wywieszania np. w oknach w geście solidarności z Ukraińcami.

Cała redakcja „Gazety Wyborczej” i portalu Wyborcza.pl zajmuje się obecnie tematem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Relacje zza wschodniej granicy przesyła Piotr Andrusieczko, a reakcje świata, m.in. Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch zbierają inni korespondenci redakcji. Na tradycyjnych i cyfrowych łamach dziennika publikowane są artykuły publicystów - znawców tematyki wschodniej: Anne Applebaum, Wacława Radziwinowicza oraz Adama Michnika.

Od 5:00 do 24:00 na Wyborcza.pl można śledzić specjalną relację, aktualizowaną na bieżąco, która zbiera najnowsze informacje na tematy związane z Ukrainą. Ze względu na wagę tego, co się dzieje za polską granicą wschodnią, relacja jest otwarta dla wszystkich internautów.

W czwartek o godz. 20:00 odbyło się kolejne spotkanie Klubu „Wyborczej” - pod hasłem „Inwazja na Ukrainę. Co dalej?". O sytuacji w Ukrainie i zagrożeniach dla Polski rozmawiać będą redaktor naczelny „Gazety Wyborczej" Adam Michnik oraz wieloletni korespondent dziennika w Moskwie, Wacław Radziwinowicz. Dyskusję poprowadzili Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Wyborczej" wraz z dziennikarką Dorotą Wysocką-Schnepf. Relację będzie można przeczytać w sobotniej „GW".

Rosja zaatakowała Ukrainę: co najmniej 137 zabitych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w nocy z czwartku na piątek o śmierci co najmniej 137 swoich rodaków od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się w czwartek rano.

"137 bohaterów, naszych obywateli straciło życie" – powiedział Zełenski w nagraniu wideo zamieszczonym na stronie internetowej prezydenta, dodając, że 316 Ukraińców zostało rannych w walkach z rosyjską armią.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że jego kraj "został sam" w walce z rosyjską armią, która dzień wcześniej rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

"Kto jest gotów walczyć razem z nami? Nikogo nie widzę. Kto jest gotowy dać Ukrainie gwarancję członkostwa w NATO? Wszyscy się boją" - powiedział Zełenski w nagraniu wideo zamieszczonym na stronie internetowej prezydenta.

Zełenski stwierdził także, że rosyjskie "grupy dywersyjne" przeniknęły już do Kijowa.

Prezydent Zełenski zaapelował do światowych liderów o pomoc w przeciwstawieniu się rosyjskiej agresji. Podkreślił, że jeśli ta pomoc nie nadejdzie, to "jutro wojna zapuka do drzwi” innych państw.

Piszemy o wymiarze komunikacyjnym wojny w Ukrainie

RCB ostrzega przed fałszywymi narracjami o wojnie w Ukrainie. W sieci masowa dezinformacja, KPRM wydaje alert

KRRiT zdecydowała o usunięciu rosyjskich kanałów telewizyjnych z Polski

Portale wyłączają komentarze przy tekstach o agresji Rosji na Ukrainę

Niemal cały świat śledzi wydarzenia z Ukrainy. Jak są relacjonowane?

Polskie media relacjonują wojnę w Ukrainie: zmienione ramówki, specjalne wydania, dodatkowi dziennikarze

Izba Wydawców Prasy: Wojna w najbliższym sąsiedztwie stawia przed prasą wyjątkowe wyzwania

Dziennikarze z niezależnych mediów rosyjskich potępiają atak na Ukrainę

News24 z testową emisją na Facebooku, relacjonuje atak Rosji na Ukrainę

Ruszyły internetowe zbiórki na pomoc ofiarom agresji Rosji na Ukrainę

Prorosyjskie trolle coraz aktywniejsze

Wybuchy na Ukrainie obiegły telewizje z całego świata

Organizacje branży PR potępiają rosyjską agresję na Ukrainę i apelują o nadzwyczajny fact-checking

Dołącz do dyskusji: Polskie media relacjonują wojnę w Ukrainie: zmienione ramówki, specjalne wydania, dodatkowi dziennikarze

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nick
Cały dzień słuchałem wczoraj Toku, bo było tylko o Ukrainie i bez tej muzycznej papki. Jedyne mądre radio w Polsce
odpowiedź
User
fff
Ta tvp to już chyba przesada i radio RMF no normalnie co 15 minut serwis Ukrainy a w Polsce cicho
odpowiedź
User
Media
Ta tvp to już chyba przesada i radio RMF no normalnie co 15 minut serwis Ukrainy a w Polsce cicho


Dla TVP to wspaniały temat, bo nie trzeba propagandą uciszać afery z polskim nieładem, inflację, nadmiarowe zgony czy pegasusa.
odpowiedź