SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska rekordowo nisko w rankingu wolności mediów. Na czele kraje skandynawskie

W tegorocznym rankingu wolności mediów według Reporterów bez Granic Polska znalazła się na 64. miejscu, o dwie pozycje niżej niż przed rokiem. Na czele zestawienia są kraje skandynawskie, a na końcu - Erytrea, Korea Północna, Turkmenistan i Chiny.

fot. PixabayArticle

Polska w tegorocznym zestawieniu Reporterów bez Granic otrzymała 28,84 pkt, o 0,19 pkt więcej niż w ub.r. (im wyższa punktacja, tym gorsza sytuacja pod względem wolności mediów). Lista jest określana jako ranking wolności prasy, przy czym w praktyce obejmuje wszystkie kanały komunikacji.

Notkę opisującą sytuację mediów w naszym kraju w ostatnich 12 miesiącach zatytułowano „‘Repolonizacja” oznacza cenzurowanie”. Przypomniano, że w kampanii przed zeszłorocznymi wyborami prezydenckimi media publiczne mocno popierały Andrzeja Dudę i atakowały jego głównego rywala Rafała Trzaskowskiego. Natomiast TVP według autorów rankingu włączyła się w „rządowe kampanie nienawiści przeciw krytykom”, zwłaszcza TVN-owi. W kwietniu ub.r. materiały krytykujące „Fakty” i TVN24 dzień pod dniu emitowano w „Wiadomościach”, redakcja „Faktów” odpowiedziała na nie oświadczeniem.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Od odejść z Trójki po kupno Polska Press przez Orlen

Reporterzy bez Granic przypomnieli, że w połowie ub.r. z radiowej Trójki odeszła większość wieloletnich dziennikarzy, po tym jak anulowano wydanie listy przebojów wygrane przez piosenkę Kazika Staszewskiego krytykującą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a władze Polskiego Radia zarzuciły manipulacje osobom pracującym przy liście.

Organizacja zauważyła też, że na początku br. rząd zapowiedział wprowadzenie podatku od wpływów reklamowych, a większość mediów prywatnych zaprotestowała przeciw temu w akcji pod hasłem „Media bez wyboru”, w ramach której wiele kanałów telewizyjnych i radiowych na dobę przerwało normalną emisję.

- Policja wielokrotnie nie zdołała ochronić dziennikarzy relacjonujących protesty, stosowała przemoc i arbitralne areszty, żeby ograniczyć prawo do demonstracji - napisano. Przywołano sytuację z wiosny ub.r., gdy dwójce reporterów relacjonujących manifestację przeciw władzy grożono mandatem, a jedną na krótko zatrzymano.

Ponadto zwrócono uwagę na sfinalizowane na początku marca przejęcie Polska Press przez państwowy koncern PKN Orlen, oceniając, że to część „repolonizacji” mediów.

W notce zaznaczono, że coraz więcej dziennikarzy szuka dla siebie miejsca w internecie. Wskazano Radio 357 uruchomione przez byłych dziennikarzy Trójki oraz cyfrową wersję tygodnika „Wprost”.

Polska od początku rządów PiS spada w rankingu Reporterów bez Granic

Do 2015 roku Polska utrzymywała się w okolicach 20. miejsca rankingu wolności mediów według Reporterów bez Granic. W 2013 roku była 22., w 2014 roku - 19., a rok później - 18.

Potem nastąpiły duże spadki, które Reporterzy bez Granic tłumaczyli m.in. zmianami wprowadzonymi przez obecny obóz rządzący w mediach publicznych. W 2016 roku nasz kraj przesunął się na 47. miejsce, rok później na 54., a w 2018 roku - na 58. W 2019 spadł o jedną pozycję, a w ub.r. o kolejne trzy.

Obecnie Polska jest rekordowo nisko w zestawieniu. Spośród krajów Unii Europejskiej na odleglejszych miejscach są jedynie Grecja (70.), Malta (81.), Węgry (92.) i Bułgaria (112.).

Najwięcej wolności mediów w Skandynawii, najmniej w Korei Północnej

Czołówkę rankingu Reporterów bez Granic tak jak w ostatnich latach zdominowały kraje skandynawskie. Pierwsza jest Norwegia, druga - Finlandia (oba państwa utrzymały miejsca sprzed roku), a na trzecią pozycję awansowała Szwecja, spychając w dół Danię.

Wszystkie te kraje zanotowały wzrost punktacji oznaczający obniżenie poziomu wolności mediów. Punktacja dla Norwegii zwiększyła się o 1,12 do 6,72, dla Finlandii - o 0,94 do 6,99, dla Szwecji - o 2,01 do 7,24.

Niemcy zajęły 13. miejsce (po spadku o dwa), Wielka Brytania - 33. (dwie pozycje w górę), a USA - 44. (jedno wyżej niż w ub.r.).

Na dnie zestawienia, obejmującego 180 krajów, od lat są Erytrea (w br. zajęła ostatnią, 180, pozycję), Korea Północna (179.), Turkmenistan (178.) i Chiny (177.). Kolejne miejsca od końca zajęły Dżibuti, Wietnam, Iran, Syria i Laos.

Według Reporterów bez Granic jedynie w 12 krajach z rankingu panują warunki przyjazne dla dziennikarzy.

 

Dołącz do dyskusji: Polska rekordowo nisko w rankingu wolności mediów. Na czele kraje skandynawskie

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xyz
Akurat teraz w Polsce jest bardzo dobrze pod względem wolności mediów i dziennikarzy. Nikt nikogo nie inwiliguje, nie prześladuje jak jeszcze do niedawna było, dziennikarze mogą pisać co chcą - nawet jak mijają się w nich czasem z prawdą (niestety).
odpowiedź
User
Były Leming
Ciekawostka: "Dziennikarze bez Granic" to nie są dziennikarze, a w zarządzie zasiadają osoby o skrajnie lewicowych poglądach.
odpowiedź
User
gg
no tak, mnostwo dziennikarzy w więzieniach, teksty akceptuje biuro na Mysiej... mozna dowolną bzdure pokazac zeby wyszlo ze nad Wisła zamordyzm;) ziew, reporterzy bez czegoś tam
odpowiedź