SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT: TVP nie naruszyła prawa, ignorując WOŚP. Jerzy Owsiak: nie zapłatę już abonamentu rtv

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski ocenił, że Telewizja Polska nie naruszyła przepisów, nie relacjonując w ub.r. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jerzy Owsiak poinformował, że w tym roku dziennikarze TVP akredytowali się na finał WOŚP. - Panie prezesie Jacku Kurski, nie zapłaciłem w tym roku abonamentu i nie zapłacę - zapowiedział.

Jerzy Owsiak, fot. akpaArticle

W styczniu ub.r. Telewizja Polska po raz pierwszy nie relacjonowała finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po tym jak kilka miesięcy temu po wieloletniej współpracy przestała być głównym partnerem telewizyjnym Fundacji WOŚP (tę funkcję przejęła Grupa TVN).

Publiczny nadawca relacje z finału relacje z finału pokazał głównie w kanałach TVP3, natomiast w głównym wydaniu „Wiadomości” pojawiła się jedynie kilkunastosekundowa wzmianka. Za to w krótkim nagraniu wypowiedzi posła PO wymazano serduszko WOŚP, które miał naklejone na kurtce. Zapytany o to w interpelacji poselskiej Jacek Kurski wyjaśnił, że powodem był zwykły, niewynikający ze złej woli błąd realizatora, przy czym w redakcji zastanawiano się, czy pokazanie tego znaczka nie będzie kryptoreklamą. Za małą liczbę informacji o finale WOŚP i wymazanie serduszka skrytykował Telewizję Polską Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Zaraz po zeszłorocznym finale Jerzy Owsiak odpowiedzialnością za przemilczenie akcji obarczył Jacka Kurskiego, jednocześnie docenił dziennikarzy regionalnych stacji TVP i Polskiego Radia, którzy przygotowali relacje z tego wydarzenia. Ówczesna szefowa „Wiadomości” Marzena Paczuska tłumaczyła natomiast, że Telewizja Polska nie miała obowiązku informować o akcji, w którą był zaangażowany TVN. Natomiast TVP w odpowiedzi na inną interpelację poselską stwierdziła, że współpraca z Fundacją WOŚP nie zawsze była łatwa, a Jerzy Owsiak miał duże wymagania.

W czerwcu ub.r. Owsiak ponownie skrytykował władze TVP, tym razem za brak informacji o kupowaniu przez Fundację WOŚP sprzętu medycznego. - I jako płatnik (kwitek już wielokrotnie pokazywałem publicznie) niniejszym oświadczam – Panie Kurski, jest pan oszustem medialnym i w sposób karygodny dysponuje Pan moimi pieniędzmi na TVP. Chętnie z panem się zmierzę w każdym sądzie polskim, jeśli będzie chciał mnie Pan oskarżyć o zniesławienie. Powtarzam - jest pan oszustem medialnym i sprzeniewierzył Pan moje pieniądze na podatek dla telewizji - zwrócił się Owsiak do prezesa TVP.

KRRiT odpowiada na skargę Owsiaka

Z kolei miesiąc temu Jerzy Owsiak skierował skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na to, że Telewizja polska unika informowania o działalności Fundacji WOŚP - zarówno o finałach WOŚP i kupowaniu sprzętu medycznego, jak też Przystanku Woodstock.

- Jedyną wiadomością, która ukazała się na temat ostatniej edycji festiwalu w Telewizji Polskiej był komentarz do niechlujnie, czyli źle przetłumaczonego artykułu z Daily Star, w którym komentarzu TVP usiłowała wmówić telewidzom, że był to „najobskurniejszy festiwal świata” - przypomniał Owsiak. Zwrócił też uwagę, że Jacek Kurski nie odpowiedział na wiele pytań, które skierował do niego w tej prawie.

W odpowiedzi przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski stwierdził, że kierowana przez niego instytucja nie dopatrzyła się naruszenia przepisów przez TVP. Podkreślił, że odkąd Fundacja WOŚP nawiązała współpracę z TVN, komercyjnym nadawcą będącym konkurentem telewizji publicznej, nie powinna oczekiwać, że TVP nadal będzie obszernie informowała o jej działalności. Zauważył, że każda stacja relacjonuje głównie te akcje, nad którymi ma patronat medialny.

Te wyjaśnienia nie usatysfakcjonowały Owsiaka. W odpowiedzi do przewodniczącego KRRiT stwierdził, że jeśli TVP nie ma obowiązku informowania o tak dużych akcjach jak WOŚP, to nie jest pluralistyczna, tylko podatna na wpływy polityczne.

Owsiak nie będzie już płacił abonamentu rtv

W piątek podczas konferencji prasowej zapowiadanej finał WOŚP Jerzy Owsiak jeszcze odniósł się do tej kwestii. - Panie prezesie Jacku Kurski, nie zapłaciłem w tym roku abonamentu i nie zapłacę, zapłaciłem rok temu. Nie odpowiedział mi pan na żadne pytanie, które do pana skierowałem - w jaki sposób Telewizja Polska realizuje swoją powinność telewizji publicznej - powiedział.

Jednocześnie Owsiak poinformował, że dziennikarze Telewizji Polskiej, inaczej niż rok temu, akredytowali się na finał WOŚP. - witamy telewizję publiczną u nas, cieszymy się, że będziecie z nami. Macie warunki do pracy takie same jak wszyscy reporterzy. W związku z tym liczymy, że pokażecie, jak tutaj jest naprawdę - stwierdził.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: TVP nie naruszyła prawa, ignorując WOŚP. Jerzy Owsiak: nie zapłatę już abonamentu rtv

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
conf
chłop nie za bardzo w temacie - od 2019 r nie trzeba będzie płacić abonamentu, więc łaski bez : ) Za to dobrze jest by rozliczać siebie, swoją fundację i swoje firmy zgodnie z polskim prawem. Zwłaszcza polecam panie owsiak, takie zagadnienie jak DOSTĘP DO INFORMACJI PUBLICZNEJ, bo podobno pana fundacja ma wybitne kłopoty ze zrozumieniem tego zagadnienia : ) Ale myślę ze do czasu ... : )
odpowiedź
User
Jerzy K.
conf
Masz problem ze zrozumieniem, że wszystkie uprawnione urzędy skontrolowały go wielokrotnie? Nie dajesz, nie przeszkadzaj, i módl się żebyś nie potrzebował sprzętu kupionego przez WOŚP
odpowiedź
User
prawnik
Kolejna odlotowa decyzja. Samozaoranie, jak z karą dla TVN za to, że pokazywała to, co się działo w oku kamery.
Media nie mają prawa ignorowania zdarzeń, które realnie mają miejsce.
15 stycznia 2017r. nie zdarzyło się w Polsce nic bardziej masowego, doniosłego ani ważniejszego, niż finał WOŚP. A realnie, nie zdarzyło się w zasadzie nic oprócz finału WOŚP.

Co następnie jeśli media mogą pomijać rzeczywistość? Pominiemy zmianę premiera? Pominiemy pijanego posła? Pominiemy zmianę stóp procentowych?
odpowiedź