SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

KRRiT: TVP nie naruszyła prawa, ignorując WOŚP. Jerzy Owsiak: nie zapłatę już abonamentu rtv

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski ocenił, że Telewizja Polska nie naruszyła przepisów, nie relacjonując w ub.r. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jerzy Owsiak poinformował, że w tym roku dziennikarze TVP akredytowali się na finał WOŚP. - Panie prezesie Jacku Kurski, nie zapłaciłem w tym roku abonamentu i nie zapłacę - zapowiedział.

fot. akpa Article

W styczniu ub.r. Telewizja Polska po raz pierwszy nie relacjonowała finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po tym jak kilka miesięcy temu po wieloletniej współpracy przestała być głównym partnerem telewizyjnym Fundacji WOŚP (tę funkcję przejęła Grupa TVN).

Publiczny nadawca relacje z finału relacje z finału pokazał głównie w kanałach TVP3, natomiast w głównym wydaniu „Wiadomości” pojawiła się jedynie kilkunastosekundowa wzmianka. Za to w krótkim nagraniu wypowiedzi posła PO wymazano serduszko WOŚP, które miał naklejone na kurtce. Zapytany o to w interpelacji poselskiej Jacek Kurski wyjaśnił, że powodem był zwykły, niewynikający ze złej woli błąd realizatora, przy czym w redakcji zastanawiano się, czy pokazanie tego znaczka nie będzie kryptoreklamą. Za małą liczbę informacji o finale WOŚP i wymazanie serduszka skrytykował Telewizję Polską Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Zaraz po zeszłorocznym finale Jerzy Owsiak odpowiedzialnością za przemilczenie akcji obarczył Jacka Kurskiego, jednocześnie docenił dziennikarzy regionalnych stacji TVP i Polskiego Radia, którzy przygotowali relacje z tego wydarzenia. Ówczesna szefowa „Wiadomości” Marzena Paczuska tłumaczyła natomiast, że Telewizja Polska nie miała obowiązku informować o akcji, w którą był zaangażowany TVN. Natomiast TVP w odpowiedzi na inną interpelację poselską stwierdziła, że współpraca z Fundacją WOŚP nie zawsze była łatwa, a Jerzy Owsiak miał duże wymagania.

W czerwcu ub.r. Owsiak ponownie skrytykował władze TVP, tym razem za brak informacji o kupowaniu przez Fundację WOŚP sprzętu medycznego. - I jako płatnik (kwitek już wielokrotnie pokazywałem publicznie) niniejszym oświadczam – Panie Kurski, jest pan oszustem medialnym i w sposób karygodny dysponuje Pan moimi pieniędzmi na TVP. Chętnie z panem się zmierzę w każdym sądzie polskim, jeśli będzie chciał mnie Pan oskarżyć o zniesławienie. Powtarzam - jest pan oszustem medialnym i sprzeniewierzył Pan moje pieniądze na podatek dla telewizji - zwrócił się Owsiak do prezesa TVP.

KRRiT odpowiada na skargę Owsiaka

Z kolei miesiąc temu Jerzy Owsiak skierował skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na to, że Telewizja polska unika informowania o działalności Fundacji WOŚP - zarówno o finałach WOŚP i kupowaniu sprzętu medycznego, jak też Przystanku Woodstock.

- Jedyną wiadomością, która ukazała się na temat ostatniej edycji festiwalu w Telewizji Polskiej był komentarz do niechlujnie, czyli źle przetłumaczonego artykułu z Daily Star, w którym komentarzu TVP usiłowała wmówić telewidzom, że był to „najobskurniejszy festiwal świata” - przypomniał Owsiak. Zwrócił też uwagę, że Jacek Kurski nie odpowiedział na wiele pytań, które skierował do niego w tej prawie.

W odpowiedzi przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski stwierdził, że kierowana przez niego instytucja nie dopatrzyła się naruszenia przepisów przez TVP. Podkreślił, że odkąd Fundacja WOŚP nawiązała współpracę z TVN, komercyjnym nadawcą będącym konkurentem telewizji publicznej, nie powinna oczekiwać, że TVP nadal będzie obszernie informowała o jej działalności. Zauważył, że każda stacja relacjonuje głównie te akcje, nad którymi ma patronat medialny.

Te wyjaśnienia nie usatysfakcjonowały Owsiaka. W odpowiedzi do przewodniczącego KRRiT stwierdził, że jeśli TVP nie ma obowiązku informowania o tak dużych akcjach jak WOŚP, to nie jest pluralistyczna, tylko podatna na wpływy polityczne.

Owsiak nie będzie już płacił abonamentu rtv

W piątek podczas konferencji prasowej zapowiadanej finał WOŚP Jerzy Owsiak jeszcze odniósł się do tej kwestii. - Panie prezesie Jacku Kurski, nie zapłaciłem w tym roku abonamentu i nie zapłacę, zapłaciłem rok temu. Nie odpowiedział mi pan na żadne pytanie, które do pana skierowałem - w jaki sposób Telewizja Polska realizuje swoją powinność telewizji publicznej - powiedział.

Jednocześnie Owsiak poinformował, że dziennikarze Telewizji Polskiej, inaczej niż rok temu, akredytowali się na finał WOŚP. - witamy telewizję publiczną u nas, cieszymy się, że będziecie z nami. Macie warunki do pracy takie same jak wszyscy reporterzy. W związku z tym liczymy, że pokażecie, jak tutaj jest naprawdę - stwierdził.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: TVP nie naruszyła prawa, ignorując WOŚP. Jerzy Owsiak: nie zapłatę już abonamentu rtv

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
conf
chłop nie za bardzo w temacie - od 2019 r nie trzeba będzie płacić abonamentu, więc łaski bez : ) Za to dobrze jest by rozliczać siebie, swoją fundację i swoje firmy zgodnie z polskim prawem. Zwłaszcza polecam panie owsiak, takie zagadnienie jak DOSTĘP DO INFORMACJI PUBLICZNEJ, bo podobno pana fundacja ma wybitne kłopoty ze zrozumieniem tego zagadnienia : ) Ale myślę ze do czasu ... : )
odpowiedź
User
Jerzy K.
conf
Masz problem ze zrozumieniem, że wszystkie uprawnione urzędy skontrolowały go wielokrotnie? Nie dajesz, nie przeszkadzaj, i módl się żebyś nie potrzebował sprzętu kupionego przez WOŚP
odpowiedź
User
prawnik
Kolejna odlotowa decyzja. Samozaoranie, jak z karą dla TVN za to, że pokazywała to, co się działo w oku kamery.
Media nie mają prawa ignorowania zdarzeń, które realnie mają miejsce.
15 stycznia 2017r. nie zdarzyło się w Polsce nic bardziej masowego, doniosłego ani ważniejszego, niż finał WOŚP. A realnie, nie zdarzyło się w zasadzie nic oprócz finału WOŚP.

Co następnie jeśli media mogą pomijać rzeczywistość? Pominiemy zmianę premiera? Pominiemy pijanego posła? Pominiemy zmianę stóp procentowych?
80 18
odpowiedź
User
conf
conf
Masz problem ze zrozumieniem, że wszystkie uprawnione urzędy skontrolowały go wielokrotnie? Nie dajesz, nie przeszkadzaj, i módl się żebyś nie potrzebował sprzętu kupionego przez WOŚP


Ustawa o dostępie do informacji publicznej
Art. 2. 1. Każdemu przysługuje, z zastrzeżeniem art. 5, prawo dostępu do informacji publicznej, zwane dalej "prawem do informacji publicznej".

2. Od osoby wykonującej prawo do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania interesu prawnego lub faktycznego

Czego w tym artykule nie rozumiesz ?- chętnie wyjaśnię, bo nie czepiam się pana owsiaka, czepiam się jego fundacji - do tego ma prawo jako obywatel : ) To strasznie dziwne, że osoby które krzyczą tu pod każdym newsem o obronie prawa i konstytucji nagle zaraz dostają pomroczności jasnej na widok prostego przepisu prawa ; )

A co roli pana owsiaka w mojej opiece zdrowotnej- nie muszę się modlić w tej sprawie : )- wystarczy że płacę podwójne składki zdrowotne. ; ) Budżet NFZ 2018 r -80 MILARDÓW , WOŚP - 50 mln (minus koszty organizacji)- to nie jest nawet pół procenta wydatków- radze sie do edukować, a nie powtarzać głupie slogany. Chyba że rzeczywiście wierzysz w to że służba zdrowia trzyma się tylko dzięki panu owsiakowi - ja i miliony pracujących oraz emerytów chętnie przestaniemy płacić horendalnie wysokie składki, i niech pan owsiak razem z tobą zbiera i "nas niewdzięczników później ratuje" ; )
22 95
odpowiedź
User
konf
Rozpaczliwy jesteś.
32 10
odpowiedź
User
Zenon
Conf, dlaczego kłamiesz?
Budżet NFZ w 2018 wynosi 77,4 mld zł a nie 80 mld. WOŚP w 2017 zebrał 105 570 801,49 PLN a nie 50 mln.
Koszty działania Fundacji WOŚP ~4,5 mln - łącznie z pensjami.
"Koszty organizacji Przystanku Woodstock i częściowo Finału - tak jak koszty działalności administracyjnej – również nie są pokrywane ze środków pochodzących z Finału, ale z darowizn celowych oraz wpłat sponsorów, o których Fundacja każdorazowo zabiega."

Celowo kłamiesz - jeżeli tak nienawidzisz WOSP i personalnie Owsiaka, to masz problem chłopie. Te emocje cie zniszczą.
odpowiedź
User
Polak
W Polsce są setki jak nie tysiące fundacji. Dlaczego niby 90% czasu antenowego jaki telewizje poświęcają na informowaniu o fundacjach ma iść na WOŚP. Czy złotówka dana innym organizacją jest gorsza, mniej warta?
odpowiedź
User
Maciej Kościelny
Hahahahaha, śmieję się z tego Owsiaka!
Kogo on chce nastraszyć tym, że nie płaci abonamentu?! Tak nawiasem mówiąc, abonament jest w Polsce OBOWIĄZKIEM PRAWNYM, czyli Owsiak publicznie przyznaje się do naruszania prawa - bez komentarza...

Na szczęście już niedługo abonament zniknie, a media publiczne będą finansowane z dotacji budżetowej - patrz zapowiedź Krzysztofa Czabańskiego. Mam nadzieję, że podatki Owsiak płaci, a więc niejako siłą rzeczy będzie płacił na media publiczne! Czy tego chce, czy nie!

A teraz idę leżeć pod stołem i turlać się ze śmiechu.
Tyle w temacie.
odpowiedź
User
dominik
TVP nie informuje też innych o akcjach charytatywnych, np. TVN nie jesteś sam, lub Fundacji Polsat.
11 52
odpowiedź
User
conf
Conf, dlaczego kłamiesz?
Budżet NFZ w 2018 wynosi 77,4 mld zł a nie 80 mld. WOŚP w 2017 zebrał 105 570 801,49 PLN a nie 50 mln.
Koszty działania Fundacji WOŚP ~4,5 mln - łącznie z pensjami.
"Koszty organizacji Przystanku Woodstock i częściowo Finału - tak jak koszty działalności administracyjnej – również nie są pokrywane ze środków pochodzących z Finału, ale z darowizn celowych oraz wpłat sponsorów, o których Fundacja każdorazowo zabiega."

Celowo kłamiesz - jeżeli tak nienawidzisz WOSP i personalnie Owsiaka, to masz problem chłopie. Te emocje cie zniszczą.


widzisz drogi kolego, nie kłamię- kłamią ci którzy wygadują brednie w stylu "gdyby nie owsiak to by w szpitalu nic nie było". Nie zgadzam się z twoimi szacunkami - bo w przeciwieństwie do ciebie za mną stoją twarde argumenty, na pewno nie na poziomie miłości czy nienawiści do kogokolwiek. Budżet NFZ - to 77.4 miliardy zł rzeczywiście (przepraszam za zaokrągliłem jeśli to cię uraziło, BTW jakby to było tu najistotniejsze ; )) - 2.5 milarda mniej niz podałem ale to jest prognoza wydatków, które równie dobrze z rożnych względów trzeba będzie poszerzyć - np. na nowe wynagrodzenia dla lekarzy, jeśli będą protesty tak jak zapowiadają. A co do zbiórki pana owsiaka to radze się do edukować i w tym zakresie 105 milionów zebrane z ostatniego finału to kwota DEKLAROWANA przez fundacje pana owsiaka, której nie można w żaden sposób zweryfikować. A dlaczego nie można zweryfikować, zapytacie ??? ; ) Bo nie ma do niej wglądu - i to mimo o przepisach o prawie o dostępie do informacji publicznej i mimo postępowań sądowych w tej sprawie ( Matka Kurka to go ciaga po sądach w tej sprawie od x lat : ) ) . A ostatnim finałem , który został rozliczony i który można zweryfikować jest finał z 2014 r czyli 23 finał- na którym zebrano 50 milionów (przepraszam 53 109 000 zł- - podaję żeby nie było następnych pomówień o kłamstwa z twojej strony; ) Dlatego odnoszę się do tej sumy - bo równie dobrze jutro pan owsiak może powiedzieć miliard i tego tez nikt nie sprawdzi ; )
A więc w wyniku jakże ciężkich obliczeń - w tym miejscu przepraszam humanistów ; )- zbiórka pana owsiaka stanowi 0,00068 procenta całego budżetu służby zdrowia - z tego miejsca raz jeszcze przepraszam za nieścisłość - pan owsiak nie zbieranie więcej niż pół promila, a nie pół procenta wydatków na służbę zdrowia . : ) Jestem bardzo ciekaw jak pan owsiak dysponując takim ułamkiem zapewnia funkcjonowanie całej służbie zdrowia, no bo jak nie daje to nie masz prawa do leczenia na sprzecie od wosp) BTW - wiedziałeś ,drogi kolego, ze sprzęt od wośp nie jest przekazywany szpitalowi , a jedynie wynajmowany? Ciekawe dobroczynność, czyż nie ??; )
Myślisz że nienawiść mną kieruję , a jest wręcz odwrotnie : ) Po raz pierwszy jestem zadowolony, gdyż pan owsiak i jego organizacja po raz pierwszy nie korzysta z "darmowych usług" tvp czy samorządów (tu na pełny efekt jeszcze trzeba poczekać do wyborów w tym roku) , a z prywatnych pieniędzy swoich sponsorów- tak jak powinno być. jak ktoś napisał tu przede mną - dlaczego wośp miałby zajmować 90 % czasu antenowego , kosztem innycvh organizacji ??? A japPo raz pierwszy jestem zadowolony , bo rzeczywiście nie daje pośrednio czy bezpośrednio pieniędzy na pana owsiaka , jego fundację czy też złoty melon czy mrówka itd : ) Są tez inne organizacje i potrzebujących nie brakuje, o czym chyba wielu zapomina...
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing