SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wózek widłowy może reklamować Citroena (wideo)

Komisja Etyki Reklamy oddaliła skargę zarzucającą spotowi Citroena przedstawianie sytuacji narażającej na niebezpieczeństwo nieletnich. Instytucja uznała, że reklama pokazująca mężczyznę wiozącego dzieci na wózku widłowym mieści się w konwencji absurdalnego żartu.

Wózek widłowy może reklamować Citroena (wideo)

Telewizyjny spot reklamowy Citroena Berlingo pokazuje, jak z zaparowanego nad morzem samochodu tej marki wysiada rodzina z akcesoriami wakacyjnymi, takimi jak dmuchany materac i deska. Na drugim planie widać natomiast kierowany przez mężczyznę wózek widłowy z podobnym sprzętem wiozący ponadto dzieci. Jeden z odbiorców tej reklamy w proteście przesłanym do Komisji Etyki Reklamy zauważył, że "w opinii Zastępcy Głównego Inspektora Pracy sytuacja taka obrazuje rażące naruszenie elementarnych przepisów bezpieczeństwa pracy".W oparciu o skargę spotowi postawiono zarzut zawierania treści stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, a tym samym sprzeczności z dobrymi obyczajami i poczuciem odpowiedzialności społecznej. Przedstawiciele Citroena wyjaśniali, że reklama została pomyślana w konwencji absurdalnego żartu mającego rozbawić widzów i wywołać przez to u nich zainteresowanie promowaną ofertą. Firma zauważyła, że scena przedstawiająca rodzinę poruszającą się wózkiem widłowym w trakcie wakacyjnego wyjazdu nie może zostać odebrana przez przeciętnego widza jako zachęcanie do korzystania z tego środka lokomocji. Citroen zaznaczył, że przed rozpoczęciem rozpowszechniania spotu przeprowadził badania na reprezentatywnej grupie osób, w których jego przekaz jednoznacznie oceniono jako humorystyczny, a w podobny sposób reklama została odebrana w państwach takich jak Francja, w których nadawano ją wcześniej w nieco innej formie.

Komisja Etyki Reklamy przychyliła się do tych wyjaśnień, oceniając, że spot Citroena Berlingo mieści się w konwencji żartu absurdalnego i nie zachęca do podejmowania zachowań niezgodnych z prawem, a tym samym nie narusza norm Kodeksu Etyki Reklamy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wózek widłowy może reklamować Citroena (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl