SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Woźniak: Spowolnienie cyklu gospodarczego na przełomie dekady

Spowolnienie wzrostu gospodarczego w ramach cyklu koniunkturalnego jest możliwe na przełomie dekady, jednak - ze względu na napływ środków unijnych do Polski prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest niewielkie.

Uważa minister gospodarki Piotr Woźniak.

"Najwcześniej spowolnienie cyklu gospodarczego może nastąpić na przełomie dekady, ale jest małe prawdopodobieństwo, że to nastąpi, dlatego, że mamy niezmienny napływ funduszy unijnych, które znakomicie podtrzymują, jeśli w ogóle nie napędzają w zasadniczy sposób wzrost gospodarczy" - powiedział Woźniak podczas środowej debaty sejmowej.

Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej, zapewniająca Polsce napływ funduszy, obejmuje lata 2007-2013, więc przełom dekady nie powinien być szczególnie bolesny, jeśli chodzi o zmiany cyklu koniunkturalnego, podkreślił minister.

"Prawdopodobnie opóźni się dosyć znacznie. Tym niemniej, konserwatywnie planując: z pierwszymi oznakami spowolnienia wzrostu możemy się liczyć na poważnie dopiero na przełomie dekady" - podsumował Woźniak.

Na początku maja wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że polską gospodarkę czeka sześć lat szybkiego rozwoju, przy czym lata 2012-2013 mogą okazać się okresem przejściowego schłodzenia.

W połowie kwietnia, kiedy UEFA ogłosiła, że piłkarskie mistrzostwa Euro 2012 zorganizują Polska i Ukraina, Gilowska powiedziała, że polska gospodarka ma przed sobą pięć lat fazy wzrostu, a mistrzostwa Europy mogą tę fazę jeszcze wydłużyć.

Woźniak powiedział też w środę, że tegoroczny wzrost PKB będzie wyższy niż ubiegłoroczne 6,1%, a w przyszłym roku swpowolni - zgodnie z założeniami do budżetu na 2008 rok - do 5,5%.

Komisja Europejska prognozuje, że polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 6,1%, a w przyszłym roku - o 5,5%.

Kwietniowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje, że - przy braku zmian w polityce pieniężnej - wzrost PKB wyniesie 6,4% w 2007 roku wobec 6,1% w ub. roku, zaś w latach 2008-2009 wyraźnie przekroczy 5,0% rocznie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Woźniak: Spowolnienie cyklu gospodarczego na przełomie dekady

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl