SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od momentu wprowadzenia opłaty cukrowej ceny napojów gazowanych wzrosły o 32 proc.

Po wejściu w życie opłaty cukrowej w styczniu br., ceny napojów gazowanych wzrosły średnio o 32 proc. rdr, spadała natomiast ich sprzedaż o 23 proc. - wynika z najnowszych danych CMR. W odpowiedzi na opłatę część producentów zmieniła receptury obniżając poziom cukru w produkowanych napojach.

fot. Shutterstock.comArticle

Obowiązujący od początku tego roku podatek cukrowy składa się z dwóch części - stałej i zmiennej. Część stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju słodzonego oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Część zmienna to 5 gr za każdy 1 gram cukru w napoju powyżej 5 gramów na 100 ml napoju. Część stała w wysokości 50 gr/ 1 l dotyczy także napojów słodzonych słodzikami.

Pełna opłata nie dotyczy napojów z zawartością soków owocowo-warzywnych min. 20 proc. w składzie. Opłacie nie podlegają również napoje z dominującą zawartością mleka np. kawy mrożone. Wyłączone z podatku są również napoje węglowodanowo-elektrolitowe np. izotoniki.

Sprzedaż w dół

Według CMR, sprzedaż napojów gazowanych spadła w pierwszych miesiącach roku 2021 o 23 proc. rdr, przy wzroście średnich cen o ok. 32 proc. (z poziomu 3,36 zł do 4,44 zł za litr). "W podobnej skali rosną ceny wód smakowych ok. 29 proc. (z 2,51 zł na 3,23 zł za litr) przy 24 proc. spadku wolumenu sprzedaży. Dynamiki zmian w sprzedaży herbat mrożonych przyjmują mniejsza skalę, przy 10 proc. spadku wolumenu średnia cena za litr rośnie o 16 proc.

"Ciekawie zachowuje się sprzedaż napojów energetycznych, które jako napój słodzony również objęte są opłatą cukrową, odnotowały wzrost średniej ceny za litr o ok. 11 proc., ale bez negatywnego wpływu na wolumeny sprzedaży" - wskazał Tomasz Rydzewski z CMR.

Centrum podało, że podatek cukrowy wymusił zmiany w strategiach produktowych części producentów, podejmujących działania obniżające wielkość płaconego podatku, a tym samym próbę redukcji wzrostów cen rynkowych z nadzieją na pobudzenie popytu. Jednym z działań jest zmiana receptury napojów, która zmniejsza poziom lub całkowicie eliminuje cukier ze składu.

"Innym przykładem jest wzbogacanie napojów o soki owocowe (min. 20 proc. zawartości), co eliminuje konieczność ponoszenia części stałej opłaty tj. 50 gr za litr. Jeszcze inny sposób, po jaki sięgnęli producenci, to wprowadzanie mniejszych opakowań popularnych, flagowych produktów, redukując cenę jednostkową za butelkę i obniżając psychologiczną barierę cen" - wymienił Rydzewski.

Jak zaznaczył, natomiast rosnące ceny na półkach sklepowych pokazują, że producenci napojów słodzonych przerzucili nowe obciążenie podatkowe na konsumentów.

Ponad 135 mln zł z podatku cukrowego w marcu

Jak wynika z informacji przekazanych portalowi Wirtualnemedia.pl przez Ministerstwo Finansów, według stanu na 10 maja br., wpływy z tytułu opłaty od środków spożywczych wyniosły w marcu 135 549 621,15 zł. Opłaty w tym miesiącu dokonało 562 podmiotów. Dla porównania, w za luty wpłynęło 80 832 280,57 zł od 607 podmiotów.

W skali miesiąca wpływy z opłaty cukrowej wzrosły zatem o 54,7 mln zł. W styczniu z tytułu opłaty cukrowej dokonano 648 wpłat na łączną kwotę 75 650 099,18 zł.

Za cały pierwszy kwartał daje to 292 032 000,90 zł. - Podane wyżej kwoty wpłat podlegają dystrybucji w proporcji 96,5 proc. na rzecz NFZ i 3,5 proc. na rzecz budżetu państwa - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl Ministerstwo Finansów.

Według tych informacji, skarb państwa na opłacie cukrowej zyskał  10 221 120, 03 zł, a Narodowy Fundusz Zdrowia 281 810 880,87 zł.

Największa kwota daniny z tytuły opłaty cukrowej wyniosła 49 422 870, 00 zł i została uiszczona 21 kwietnia br. - Podmioty obowiązane do zapłaty opłaty cukrowej składają informacje CUK oraz wpłacają opłatę w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy informacja. Zatem termin na złożenie deklaracji i zapłatę opłaty za marzec br. upływa 25 kwietnia br. - wyjaśnia resort finansów.

W przypadku utrzymania się wpłat na obecnym poziomie, łączne wpływy z podatku cukrowego mogą wynieść w całym 2021 roku 1,168 mld zł.

Wysokość dwunastu największych wpłat z tytułu opłaty cukrowej przedstawia poniższa tabela (kolejność rosnąca, nazwy firm objęte są tajemnicą skarbową).  

Dołącz do dyskusji: Od momentu wprowadzenia opłaty cukrowej ceny napojów gazowanych wzrosły o 32 proc.

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dh
No właśnie. Ceny tych bez cukru też wzrosły. Cuda pisowskiej gospodarki.
odpowiedź
User
Justyna
Wzrosła cena to wzrosła. Trudno.
odpowiedź
User
ZniecierpliwiOna
A kiedy podatek od reklam?
odpowiedź