SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

'Wybierz markowe' - marka ręczy dobrym imieniem

16 sierpnia ruszyła druga edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej 'Wybierz markowe'.

Integralną częścią akcji organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Wytwórców Produktów Markowych ProMarka są badania "Co Polacy sądzą o marce?" przeprowadzone przez TNS OBOP. Na billboardach w 16 miastach Polski pojawiło się hasło: "Ufasz anonimom?- Marka ręczy dobrym imieniem".

Tegoroczna kampania ,,Wybierz markowe" poświęcona jest świadomym wyborom konsumenckim. Jej wyjątkowość polega na zjednoczeniu sił 14 marek, które podpisują się pod jednym, wspólnym hasłem - "Marka ręczy dobrym imieniem". W tegorocznym przedsięwzięciu udział wzięły następujące marki : Alpen Gold, Bella, Cif, Colgate, Dove, Duracell, Flora, Jacobs, Kamis, Ludwik, Milka, Pampers, Prince Polo i Złoty Orzech . Integralnym elementem kampanii są ogólnopolskie badania pt. ,,Co Polacy sadzą o marce", przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Stowarzyszenia ProMarka. Ich celem jest pogłębienie wiedzy społecznej na temat podejmowania decyzji zakupowych.

16 sierpnia br. w 16 miastach Polski pojawiło się 4.200 billboardów z hasłem ,,Ufasz anonimom? - Marka ręczy dobrym imieniem". Na billboardach w sposób symboliczny zestawione zostały: anonimowość produktów pochodzących od nieznanych i niesprawdzonych producentów z wartościami związanymi z produktami markowymi. Jest to kampania pozytywna. Biorą w niej udział różne marki, w tym także polskie. Ma ona służyć zarówno konsumentom, jak i wszystkim firmom, które myślą o markowości. Poprzez tę kampanię staramy się przekonywać konsumenta, aby w swoich codziennych decyzjach zakupowych dokonywał świadomych wyborów, bo to uchroni go przed rozczarowaniem - mówi  Aleksander Krzyżowski, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia ProMarka.

W ramach kampanii prowadzone są intensywne działania informacyjne obejmujące prasę, radio, telewizję i Internet z dodatkowym wsparciem reklamowym. Reklama prasowa akcji pojawi się 28 razy w tytułach takich jak: Fakt, Gazeta Wyborcza, Metro, Metropol, Puls Biznesu, Super Express i Wprost. Organizatorom kampanii zależy szczególnie na dotarciu do kobiet, gdyż to one  zazwyczaj mają największy wpływ na decyzje zakupowe w gospodarstwie domowym. Właśnie z myślą o konsumentkach przygotowane zostały specjalne konkursy edukacyjne na łamach poczytnych tytułów prasy kobiecej. Konkursy są związane z problematyką kampanii, a czytelniczki mogą w nich wygrać atrakcyjne nagrody w postaci zestawów produktów markowych.

W tegorocznej akcji "Wybierz markowe" - oprócz prasy oraz billboardów udostępnionych przez firmę Strőer -  wykorzystany zostanie także Internet. Na potrzeby kampanii stworzono specjalną stronę kampanii - www.marka.pl - zawierającą pełną informację o idei kampanii, wyniki badań TNS OBOP oraz komentarze ekspertów. Akcja "Wybierz markowe" jest także intensywnie wspierana przez portal Onet.pl. Za kreację kampanii - tak jak i w ubiegłym roku- odpowiedzialna jest agencja reklamowa DougFaberFamily. Zakupu mediów dokonała dla ProMarki firma Zenithmedia, natomiast za całokształt działań public relations  odpowiada agencja Sigma International.

Badanie TNS OBOP ,,Co Polacy sądzą  o marce" ujawnia aktualny obraz polskiego konsumenta. Wynika z niego jasno, że przeciętny Polak coraz bardziej stawia na jakość kupowanych towarów, a nie tylko ich cenę. W porównaniu do lat ubiegłych wzrosło także jego zaufanie do produktów markowych. Z badań wynika, że Polacy, robiąc codzienne zakupy, chętnie sięgają po towary markowe (80 proc. badanych kupuje artykuły markowe). Ponad 73 proc. respondentów uznało, iż towar markowy to przede wszystkim towar wysokiej jakości. Aż 36 proc. badanych twierdzi, że wolą nic nie kupić, niż zaryzykować zakup nieznanej marki.   Mniej niż 1/5 Polaków powiedziało, że kupuje towary markowe ,,bardzo rzadko" lub ,,nigdy". Przeczy to stereotypowi, że marka jest ekskluzywna i osiągalna tylko dla nielicznych. Konsumenci kupują produkty markowe głównie z powodów racjonalnych: oceniają je jako bardziej trwałe i wyższej jakości (tylko co 10 Polak nie zgadza się z tymi stwierdzeniami). Ponad połowa Polaków uważa, że są nowoczesne i innowacyjne, a 75 proc, że są po prostu lepsze. Konsumenci przyznają, że ufają markom (78 proc.), że towary markowe im się podobają (71 proc.) i wreszcie, że są w stanie zapłacić za nie więcej (ponad 50 proc. wskazań). Według większości Polaków (blisko 90 proc.) produkty markowe są bardziej trwałe, a do ich produkcji wykorzystywane są najnowsze technologie. Polskich konsumentów cechuje duża lojalność wobec kupowanych marek. Ponad 80 proc. z nich  deklaruje, że ma swoje ulubione marki, które zazwyczaj kupuje, a zakup produktów markowych wiąże się dla nich z przyjemnym doświadczeniem.

W postrzeganiu marek i produktów markowych widać skutki zaistniałej w Polsce w ostatnich latach edukacji konsumenckiej. Słowo ,,marka" nie jest już terminem, którym posługują się wyłącznie specjaliści od marketingu, lecz pojęciem, które na stałe weszło do codziennego języka Polaków. Konsumenci uczą się, że wśród produktów markowych są nie tylko te bardzo drogie, luksusowe i dostępne dla nielicznych, ale również powszechnie dostępne produkty codziennego użytku - mówi dr hab. Dominika Maison. Wnioski z przeprowadzonych badań obalają mity związane z potocznymi opiniami na temat marek i świadczą o tym, że marki pełnią stabilną i ważną rolę w decyzjach zakupowych Polaków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Wybierz markowe' - marka ręczy dobrym imieniem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl