SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP1 na 6 maja planuje debatę wyborczą kandydatów na prezydenta

Telewizja Polska zapowiedziała, że 6 maja o godz. 20:30 w TVP1 zacznie się debata przedwyborcza kandydatów na prezydenta. Organizacja takiej debaty to ustawowy obowiązek nadawcy.

Debata przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku, fot. TVPArticle

TVP na razie nie podała, kto będzie prowadził debatę. Do tej pory udział w debacie potwierdzili Andrzej Duda i Krzysztof Bosak.

Program ma być zrealizowany w największym studiu TVP z zachowaniem wymaganych odstępów między uczestnikami i ma potrwać między 45 a 60 minut.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich jest zaplanowana na 10 maja, a ewentualna druga tura - na 24 maja.

Apel o przełożenie wyborów

Z powodu epidemii koronawirusa politycy opozycji, m.in. kandydaci na prezydenta, apelowali o przełożenie wyborów na późniejszy termin. Domagali się ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, co oznaczałoby, że wybory mogą odbyć się dopiero po odwołaniu tego stanu.

Na przełomie marca i kwietnia, wraz z ustawami tworzącymi tzw. tarczę antykryzysową, Sejm uchwalił przepisy pozwalające na powszechne głosowanie metodą korespondencyjną. Za dostarczenie i odbiór kart do głosowania ma odpowiadać Poczta Polska. Na początku kwietnia z funkcji prezesa tej spółki zrezygnował Przemysław Sypniewski, a nowym prezesem został Tomasz Zdzikot.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski pod koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia ma przekazać premierowi i ogłosić publicznie swoją rekomendację w sprawie przeprowadzenia wyborów w maju.

Z kolei posłowie Porozumienia złożyli projekt zmiany Konstytucji RP wydłużający kadencję Andrzej Dudę o dwa lata wraz z zakazem startu przez niego w kolejnych wyborach. Przedstawiciele partii opozycyjnych zapowiedzieli, że nie poprą tej poprawki, a do jej przyjęcia potrzeba dwóch trzecich głosów.

W związku z epidemią kandydaci nie mogą organizować wieców ani spotkań z wyborcami. Niektórzy, m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiedzieli, że na czas epidemii zawieszają kampanię. Na nośnikach reklamowych wykupionych wcześniej przez sztab Kosiniaka-Kamysza pojawiły się plakaty z hasłami mającymi wspierać odbiorców na duchu.

W programach informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej emitowano w ostatnich dniach materiały opisujące, jak ma przebiegać głosowanie korespondencyjne. Podkreślano również, że niedawno odbyły się wybory w Korei Południowej i Bawarii.

Według danych Nielsen Audience Measurement w pierwszym kwartale br. średnia widownia minutowa TVP1 wynosiła 692 276 osób, a udział stacji w rynku oglądalności - 9,87 proc. (3,7 proc. mniej niż rok wcześniej). TVP1 tak samo jak przed rokiem była najchętniej oglądaną stacją.

10 zarejestrowanych kandydatów

Jako kandydaci w tegorocznych wyborach prezydenckich zostali zarejestrowani przez Państwową Komisję Wyborczą (po weryfikacji 100 tys. podpisów poparcia każdej z tych osób) obecny prezydent Andrzej Duda (popiera go Zjednoczona Prawica), Małgorzata Kidawa-Błońska (z poparciem koalicji Obywatelskiej), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL i Kukiz ’15), Robert Biedroń (Lewica), Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak (Konfederacja).

Swoje komitety wyborcze zarejestrowali też Piotr Bakun, Sławomir Grzywa, Leszek Samborski, Grzegorz Sowa, Jan Zbigniew Potocki, Kajetan Pyrzyński, Stanisław Żółtek, Marek Jakubiak, Romuald Starosielec, Mirosław Piotrowski, Waldemar Witkowski, Andrzej Voigt oraz Paweł Tanajno. Pod koniec marca PKW informowała, że siedmiu z nich nie złożyło jeszcze wymaganych 100 tys. podpisów.

Na początku kwietnia PKW zarejestrowała jako kandydatów cztery osoby z tej grupy: Marka Jakubiaka, Pawła Tanajnę, Mirosława Piotrowskiego i Stanisława Żółtka. Jakubiak 140 tys. podpisów poparcia złożył pod koniec marca.

Trzy debaty prezydenckie w 2015 roku

W maju 2015 roku odbyły się trzy debaty kandydatów startujących w wyborach prezydenckich. W debacie przed pierwszą turą, zorganizowanej przez Telewizję Polską, uczestniczyli wszyscy zarejestrowani kandydaci z wyjątkiem ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zrezygnował z udziału.

Przed drugą turą odbyły się dwie debaty Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego: pierwszą pokazywały TVP1 i Polsat (oglądało ją 10,59 mln osób), a drugą w trzech kanałach Grupy TVN (zgromadziła 6,34 mln widzów).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP1 na 6 maja planuje debatę wyborczą kandydatów na prezydenta

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mnb
Kandydaci opozycji powinni solidarnie zbojkotować wszelkie debaty.
odpowiedź
User
Kik
Nie zgodzę się. Kandydaci opozycji powinni pójść, bo to jest ich jedyna okazja by pokazać swoje zdanie w rządowej tvp.
Duda na pewno nie pójdzie.
odpowiedź
User
walter
mają rozmach .... skur..... pisowcy.

Kiedyś będą za to siedzieć.

nie a 5 lat, to za 10 lat.

Kurski teraz triumfuje, ale oliwa jest zawsze sprawiedliwa.
odpowiedź