SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związkowcy w Bauerze domagają się podwyżek. Grożą strajkiem

Związkowcy z działającej w Wydawnictwie Bauer i agencji AKPA Press Polska Inicjatywy Pracowniczej przedstawili postulaty dotyczące m.in. podwyższenia wynagrodzenia wszystkich zatrudnionych o 1 tys. zł, wprowadzenia siatki płac i stworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dają zarządowi 14 dni na realizację postulatów. W przeciwnym razie grożą sporem zbiorowym, a później strajkiem.

Anita Zuchora, szefowa Komisji Tymczasowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer, fot. archiwum prywatneAnita Zuchora, szefowa Komisji Tymczasowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer, fot. archiwum prywatne

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Wydawnictwie Bauer i należącej do grupy agencji AKPA Press Polska w czwartek przesłała zarządowi firmy pismo z postulatami. Związkowcy chcą podwyższenia do 1 kwietnia wynagrodzenia zasadniczego wszystkich zatrudnionych o 1 tys. zł.

Kolejnym postulatem jest uzgodnienie ze związkiem zawodowym i wprowadzenie do regulaminu wynagradzania siatki płac. Ma ona zawierać przedziały najniższych i najwyższych wynagrodzeń zasadniczych dla każdej grupy pracowników.

Inicjatywa Pracownicza chce także utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Spór i strajk?

Związkowcy żądają, aby Bauer i AKPA spełniły ich postulaty w ciągu 14 dni (do 1 kwietnia br.). „Niespełnienie żądań w przeciągu wskazanego terminu będzie oznaczało rozpoczęcie sporu zbiorowego związku z pracodawcami” - podkreślają. W ciągu natomiast 14 dni od zgłoszenia sporu zapowiadają organizację strajku.

„Mając na uwadze fakt, że ewentualny spór zbiorowy będzie miał charakter wielozakładowy – tj. obejmujący więcej niż jeden zakład pracy, wnioskujemy o jednoczesne przeprowadzenie rokowań i mediacji ze wszystkimi pracodawcami objętymi sporem zbiorowym” - dodają.

- Postulaty wynikły z naszej obserwacji sytuacji i rosnącego napięcia ekonomicznego w naszej firmie, a także z ankiety pracowniczej, w której 98 procent pracowników wyraziło swoje niezadowolenie z wysokości pensji - komentuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora, przewodnicząca Inicjatywy Pracowniczej. - 100 procent z nich wpisało walkę o wyższe wynagrodzenia jako to, czego oczekują od związku zawodowego. Było jasne, że to najważniejsza rzecz w obu firmach – podkreśla.

Związkowcy przeprowadzili ankietę wśród pracowników pod koniec ub.r. Pytali m.in. o satysfakcję z zarobków, oczekiwania dotyczące podwyżek oraz poparcie dla pomysłów zmiany rocznej premii na kwotową, jawnej struktury zarobków, umowy o pracę dla zatrudnionych dłużej niż sześć miesięcy czy wprowadzeniu przejrzystych ocen – także przełożonych. Ankieta miała też dwa pytania otwarte: o najbardziej problematyczne kwestie w firmie oraz o to, czym powinien zająć się związek zawodowy w Bauerze. Wypełniło ją około stu osób.

- Otrzymaliśmy list od związku zawodowego OZZ Inicjatywa Pracownicza, zawierający żądania względem Wydawnictwa i spółki AKPA – potwierdza w rozmowie z nami Maciej Brzozowski, dyrektor PR Bauera. - Informujemy, że podchodzimy do tej sprawy z należytą powagą i zgodnie z obowiązującym prawem. Rozpoczęliśmy odpowiednią procedurę w celu zbadania tych żądań i podjęcia stosownych działań. Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę w celu rozwiązania sprawy – dodaje.

- O dalszych krokach w sprawie otrzymanych żądań będziemy informować najpierw autorów listu, czyli Związek Zawodowy oraz naszych pracowników – zaznacza Brzozowski.

Wydawnictwo Bauer w 2022 roku zwiększyło przychody o 2 proc., a przy wzroście wydatków operacyjnych o prawie jedną piątką jego zysk netto zmalał z 98,93 do 67,21 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Związkowcy w Bauerze domagają się podwyżek. Grożą strajkiem

40 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
giko
Już widzę jak Niemcy dają im podwyżki :⁠-⁠D
odpowiedź
User
Faustyna
O Mój Boże, ta żenada trwa nadal, biorę popcorn
odpowiedź
User
Halina
Wzruszający syndrom sztokholmski.
Jeśli zastrajkujecie przez tydzień, to i tak zrobicie swoją robotę tyle że w krótszym czasie. I nadal za te same pieniądze. Taka jest logika Bauera. Kiedy inni odchodzili, trzeba było się przyłączyć
odpowiedź