SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wypożyczalnia sprzętu pozwala handlować w niedziele. Jest wyrok sądu

Wypożyczalnie sprzętu sportowego mogą być otwarte w niedziele niehandlowe i prowadzić w wtedy handel – wynika z wyroku Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze. Umorzył on w lutym, postępowanie w sprawie złamania zakazu handlu w niedziele przez przedsiębiorcę, który taką działalność prowadził.

Fot. G. Lyko x Newspix.plFot. G. Lyko x Newspix.pl

O wyroku Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze poinformował adwokat Dawid Suszyński, który reprezentował klienta w tej sprawie (nie ujawnił jego danych). Przedsiębiorca otworzył sklep w niedzielę i prowadził w nim wypożyczalnię sprzętu sportowego.

- W sprawie Klienta naszej Kancelarii, Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze potwierdził, że część z wyłączeń spod zakazu handlu przewidzianych w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta nadal nie zawiera żadnych dodatkowych kryteriów, czy warunków ich zastosowania. Dotyczy to między innymi wyjątku przewidzianego dla podmiotów prowadzących wypożyczalnie sprzętu sportowego, czy wypożyczalnie książek. Dało to podstawę do prowadzenia sprzedaży w sklepach będących jednocześnie wypożyczalniami - poinformował gdański adwokat Dawid Suszyński.

Postępowanie ws. łamania zakazu handlu umorzono

- Reasumując, działalność obwinionego klienta naszej Kancelarii nie naruszała zatem przepisów zakazu handlu w niedziele i święta w placówkach handlowych. Powyższe ustalenie skutkowało koniecznością umorzenia postępowania w sprawie o zarzucane obwinionemu wykroczenie. Zgodnie z art. 5 § 1 pkt 2 k.p.o.w. bowiem czyn obwinionej nie zawiera znamion czynu zabronionego.

Adwokat zwraca uwagę, że „podejmując decyzję o rozszerzeniu profilu działalności o wypożyczalnię sprzętu sportowego czy wypożyczalnię książek, należy jednak liczyć się z zarzutem pozorności takiej działalności”.

Prawnik przypomina, że „brak odpowiedniego przygotowania, w tym formalnego w postaci odpowiednich dokumentów, wpisów, czy zmian w rejestrach może doprowadzić do uznania przez Inspekcję Pracy, a następnie Sąd, że działalność taka ma charakter fikcyjny” W takim przypadku przedsiębiorca może narazić się na karę w wysokości do 1.000 zł do 100.000 zł, bo taka jest kara za złamanie zakazu dotyczącego otwierania sklepów w niedziele.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/nowa-niemiecka-siec-sklepow-mixmarkt-ukraina ##

Zakaz handlu uszczelniono w 2022 r. Zmiany w wyjątku dot. placówek pocztowych

Sieci handlowe kilka lat po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele zdecydowały się wykorzystać luki w przepisach i zmieniły się w punkty pocztowe. Początkowo pozwalało to działać w niedziele Żabce, a potem także Biedronce, Lidlowi, Kauflandowi, Carrefourowi, Auchan i wielu innym dużym i małym sieciom handlowym. Zakaz stał się fikcją, dlatego Sejm pod koniec 2021 r. uszczelnił ustawę.

Zgodnie z nowelizacją w niehandlowe niedziele sklepy nie mogą już działać pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności stanowią mniej niż 40 proc. przychodów ze sprzedaży.

Zmiana ustawy nie zniechęciła niektórych sklepów do poszukiwania kolejnych sposobów na obejście przepisów. Niektóre placówki sieci Intermarche stały się klubami czytelniczym. Z kolei w jednym ze sklepów Bricomarche na Dolnym Śląsku ruszyła wypożyczalnia rowerów. Natomiast w części Żabek czynnych w niedziele klienci samo muszą kasować zakupy na kasie samoobsługowej.

Obecnie zakaz handlu nie obowiązuje też w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. W ciągu roku mamy jest tylko siedem niedziel, w które legalnie i zgodnie z prawem mogą być czynne wszystkie sklepy: to te przypadające w ostatni weekend marca, czerwca, sierpnia, dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia oraz tzw. Niedziela Palmowa, czyli ostatnia przed Wielkanocą.

Dołącz do dyskusji: Wypożyczalnia sprzętu pozwala handlować w niedziele. Jest wyrok sądu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Państwo z Kartonu
Tak to jest "specjaliści" z PiSu piszą prawo na kolanie i uchwalają dziurawe ustawy bez konsultacji w jedną noc.
odpowiedź