SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wieża Eiffla w Paryżu wyższa o 6 metrów dzięki nadajnikowi DAB+

Wysokość Wieży Eiffla w Paryżu to już nie 324 metry, tylko 330 metrów. Wszystko za sprawą 6-metrowej anteny DAB+, która została umieszczona na budynku we wtorek. Za jej pośrednictwem będą nadawane stacje cyfrowego radia dla całego regionu Ile-de-France. Mieszkańcy stolicy Francji mają do dyspozycji prawie 100 rozgłośni w DAB+.

fot. France 3, YouTube.comArticle

Instalację anteny przeprowadzono za pośrednictwem śmigłowca. W niektórych obiektach w Polsce podobne operacje przy okazji przejścia na DVB-T2/HEVC przeprowadza Emitel. Wysokość symbolu Paryża zwiększyła się po raz pierwszy od 22 lat, kiedy instalowano inne anteny.

Antena DAB+ została umieszczona nad antenami, które pozwalają firmie TDF nadawać prawie 30 kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, 32 rozgłośnie radiowe do 12 milionów mieszkańców Ile-de-France w promieniu prawie 70 km wokół obiektu. Emisja stacji radiowych z Wieży Eiffla rozpoczęła się na początku XX wieku.

Poprawi się zasięg DAB+ w stolicy Francji

Dzięki nowej antenie cyfrowe radio ma dotrzeć do nowych odbiorców. Emisja z nowego obiektu poprawi bowiem jego zasięg. - Od ponad czterdziestu lat grupa TDF wykorzystuje swoje przemysłowe know-how i doświadczenie w służbie radiofonii we Francji. Ta bezprecedensowa operacja techniczna, przeprowadzona na budynku tak wyjątkowym jak Wieża Eiffla, jest ogromną dumą dla całej firmy. Wymagało to ponad roku przygotowań, w ścisłej współpracy z Société d'Exploitation de la Tour Eiffel (SETE). Wieża Eiffla jest teraz gotowa do nadawania naziemnego radia cyfrowego (DAB+), aby jego zasięg w Ile-de-France był równie dobry co naziemnej telewizji cyfrowej i analogowego radia FM - powiedział Olivier Huart, prezes i dyrektor generalny TDF Group.

- Od momentu powstania Wieża Eiffla nigdy nie przestała uosabiać odwagi i postępu technicznego. Poprzez swoją historię Wieża ma bardzo silny związek z radiem i zawsze była pionierem w komunikacji. Instalacja tej anteny DAB+ jest tego kolejnym dowodem. Pomnik realizuje w ten sposób swoją misję służby publicznej, oferując rozgłośniom radiowym nowy horyzont. Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w pracach wraz z zespołami TDF - stwierdził Jean-François Martins, prezes Société d'Exploitation de la Tour Eiffel.

Bogata oferta DAB+ we Francji

W Paryżu w ramach DAB+ jest dostępnych 94 stacji radiowych, które są nadawane z ośmiu multipleksów. Do końca roku liczba stacji ma zwiększyć się do 101. W cyfrowym eterze są już m.in. rozgłośnie publiczne (France Inter, France Info, France Musique), czołowych nadawców komercyjnych (RTL, RTL2, Skyrock, Fun Radio, NRJ). Nie brakuje stacji z bardzo ściśle określonym profilem muzycznym (Latina, Urban Hit, Jazz Radio, Cinemusic Radio), dla imigrantów (Africa Radio, MCD, Aasman Radio, Fréquence India, Radio Orient). Są rozgłośnie dla różnych grup religijnych. To np. Radio Maria (katolicy), Fréquence Protestante (protestanci). Planowana jest też emisja Radia J, skierowanego do żydów. Można też słuchać wielu lokalnych stacji. Oferta DAB+ w Paryżu jest bogatsza niż w Berlinie, gdzie niebawem pojawi się stacja rzemieślnicza producenta farb i lakierów Brillux.

Po uruchomieniu DAB+ w obszarach Paryża, Marsylii, Nicei, Lille, Lyonu i Strasburga do końca 2021 roku, zasięg cyfrowego radia został rozszerzony o 15 dodatkowych regionów. Miejscowy regulator rynku radiowo-telewizyjnego CSA planuje, żeby do końca 2023 roku DAB+ był dostępny niemal w całym kraju. Do końca br. zasięgiem ma być objętych 50 proc. mieszkańców Francji. Chociaż harmonogram cyfryzacji jest opóźniony z powodu pandemii, w 2020 roku pojawiły się kolejne regionalne multipleksy, m.in. w Tuluzie i Bordeaux/Arachon. CSA wydała także licencje na dwa multipleksy, które zasięgiem obejmą największe miasta i autostrady. Nadają 26 stacji. Swoje rozgłośnie oferują tam nadawać prywatne grupy: M6 (RTL, Fun Radio, RTL2), Lagardère (Europe 1, Virgin Radio, RFM), NextRadioTV (RMC, BFM Radio, BFM Business) i publiczne Radio France.

Wkrótce więcej stacji w DAB+ w Polsce

W Warszawie za pośrednictwem DAB+ można słuchać 21 stacji. To Polskie Radio Jedynka, Polskie Radio Dwójka, Polskie Radio Trójka, Polskie Radio Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Radio Poland, Radio Dla Ciebie (6B), Radio 7, Radio Jasna Góra, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Muzo FM (10A), Radio Kolor, Mega Radio, Radio Nuta, Disco Radio, Radia Profeto, Radio Bezpieczna Podróż (10B). Jest to możliwe dzięki obecności multipleksu Polskiego Radia, multipleksowi lokalnemu DABCOM i testowemu DABCAST. Multipleksy lokalne poza stolicą ruszyły także w Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. W kilku miejscach w kraju działają też multipleksy testowe. Multipleks Polskiego Radia działa w 41 lokalizacjach.

Wkrótce stacji w DAB+ będzie więcej, bo Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi dwa konkursy dotyczące 9 miejsc w ogólnopolskim multipleksie. Częstotliwości mogą zarezerwować trzy stacje ogólnopolskie (RMF FM, Radio Zet, Radio Maryja), stacje ponadregionalne. O nadawanie w cyfrowym eterze mogą się również starać nowe podmioty. Nadawcy komercyjni od lat krytykują technologię DAB+. Twierdzą, że jest droga i przestarzała, a cyfryzacja radia powinna odbywać się drogą internetową. Na razie nie informują czy wezmą udział w konkursie KRRiT. Dokumenty mogą złożyć do początku kwietnia. Niedawno grupa MWE, która jest właścicielem kanałów telewizyjnych (m.in. Antena HD, Adventure, Power TV) i operatorem multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej poinformowała, że zamierza rozszerzyć działalność o radio, w tym DAB+. Czy weźmie udział w konkursie KRRiT? - Na razie odmawiam komentarza. Wypowiem się na ten temat w kwietniu - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Winnicki, właściciel MWE.

Dołącz do dyskusji: Wieża Eiffla w Paryżu wyższa o 6 metrów dzięki nadajnikowi DAB+

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
Dziwni ci Francuzi....
Przecież według naszych ekspertów z komercyjnych sieci radiowych, DAB to przestarzała technologioa.
odpowiedź
User
pol
A w Polsce futuryści wciąż będą pieprzyć coś o jakimś radiu internetowym, gdzie do zmiany programu konieczna jest jakaś aplikacja i srajfon albo telewizor.
odpowiedź
User
Bua
W Polsce nigdy nic nie było, i nic nie będzie. Bida i nędza.
odpowiedź