SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po ugodzie z Getty Images z wyszukiwarki Google znika przycisk Pokaż obraz

Z wyszukiwarki Google w opcji wyszukiwania graficznego usunięto przycisk Pokaż obraz. Niemożliwe jest także wyszukiwanie obrazem z poziomu konkretnego zdjęcia. To efekt niedawnej ugody zawartej pomiędzy Google a agencją Getty Images.

Article

O usunięciu z wyszukiwarki graficznej opcji Pokaż obraz Google poinformował we wpisie na swoim koncie na Twitterze. Firma wyjaśniła, że wprowadzone ograniczenie ma w lepszy sposób niż dotąd łączyć użytkowników z wartościowymi dla nich stronami internetowymi zawierającymi wyszukiwane materiały graficzne.

Do tej pory użytkownik korzystający z wyszukiwarki zdjęć Google po kliknięciu na wybraną miniaturę widział okno, a w nim m.in. przycisk Pokaż obraz. Po jego użyciu w nowym oknie otwierała się konkretna fotografia w pełnej rozdzielczości.

Obecnie po wskazaniu przez użytkownika miniatury we wspomnianym oknie do wyboru są tylko opcje Strona oraz Udostępnij. Oznacza to że zdjęcie w powiększeniu można zobaczyć jedynie otwierając witrynę na której zostało ono pierwotnie opublikowane. Nie ma natomiast możliwości podejrzenia zdjęcia z pominięciem źródła jego pochodzenia w sieci.

To nie koniec zmian wprowadzonych w wyszukiwarce obrazów. Google wyeksponował w porównaniu z poprzednią wersją informacje na temat praw autorskich, którymi może być chroniona wyszukana fotografia. Taki zabieg ma przestrzec użytkowników przed pochopnym publikowaniem zdjęć chronionych prawnie.

Ponadto Google wycofał z wyszukiwarki łatwy dostęp do opcji wyszukiwania obrazem. Użytkownicy mogą nadal z niej korzystać, ale jedynie za pomocą głównej strony wyszukiwarki gdzie funkcja ta jest nadal dostępna.

Obecne zmiany wprowadzone w wyszukiwaniu obrazów są konsekwencją niedawnego porozumienia zawartego pomiędzy Google a agencją fotograficzną Getty Images.

Ugoda została zawarta po długim okresie sporów, w których według Getty Images wprowadzony przez Google w 2013 r. mechanizm wyszukiwania i prezentowania zdjęć oraz grafik w wyszukiwarce działał na szkodę twórców treści, a także autorów fotografii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po ugodzie z Getty Images z wyszukiwarki Google znika przycisk Pokaż obraz

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mat
Prawy przycisk myszy na zdjęciu a następnie kliknięcie z menu kontekstowego przeglądarki "Pokaż obraz". Dziękuje za uwagę.
odpowiedź
User
zxp
Prawy przycisk myszy na zdjęciu a następnie kliknięcie z menu kontekstowego przeglądarki "Pokaż obraz". Dziękuje za uwagę.

...i naszym oczom ukazuje się wyświetlana na ekranie miniaturka, a nie obraz w hi-res. :) mat ty hakerze! :D
odpowiedź
User
mat
Prawy przycisk myszy na zdjęciu a następnie kliknięcie z menu kontekstowego przeglądarki "Pokaż obraz". Dziękuje za uwagę.

...i naszym oczom ukazuje się wyświetlana na ekranie miniaturka, a nie obraz w hi-res. mat ty hakerze!


a sprawdzałeś? ukazuje się pełnowymiarowy obraz :) (firefox, chrome)
odpowiedź
User
xxx
W operze pełnowymiarowe się pojawiają (otwórz obraz na nowej karcie). Ja i tak tak korzystam, bo pokaż obraz nieraz kierował na stronę. A do wyszukiwania obrazem polecam rozszerzenia typu "reverse image search", szuka także w bingu czy tinyeye i każdy obrazek z sieci na dowolnej stronie.
odpowiedź
User
Adam
Ktoś już całkiem upadł na głowę...
odpowiedź