SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wyższa składa i niższe odszkodowania poprawiły wynik PZU

Zysk netto grupy PZU wyniósł 1.552,4 mln zł w I półroczu i był wyższy o 32,7% r/r m.in. za sprawą wyższego przypisu składki, realizacji programu restrukturyzacji oraz braku zdarzeń katastroficznych w pierwszych sześciu miesiącach roku.

Wyższa składa i niższe odszkodowania poprawiły wynik PZU

"Wyniki finansowe Grupy PZU w I półroczu 2011 roku były kształtowane głównie przez: wzrost przypisu składki w Grupie PZU, poprawę rentowności w segmencie ubezpieczeń majątkowych i osobowych, głównie w produktach komunikacyjnych i majątkowych; redukcję kosztów administracyjnych dzięki przeprowadzonemu w roku 2010 programowi restrukturyzacyjnemu oraz programowi redukcji kosztów stałych, brak zdarzeń o charakterze katastroficznym, które w I połowie 2010 roku dotyczyły głównie ubezpieczeń majątkowych i rolnych - w ubiegłym roku, w tym samym czasie, z tytułu szkód śniegowych i powodziowych wypłacono oraz objęto rezerwami technicznymi łącznie 734 mln zł w ujęciu brutto (udział własny PZU wyniósł 394 mln zł)"- podała spółka w raporcie.

PZU podało także, że na wynik grupy w I półroczu wpłynęły niższe dochody z działalności lokacyjnej (pomimo dobrego wyniku w II kw. 2011 r.), wynikające z gorszego niż w 2010 r. wyniku netto z realizacji inwestycji, szczególnie na portfelu dłużnych papierów wartościowych.

Na wynik netto wpływ miało także objęcie konsolidacją grupy Armatur (jednorazowy wpływ wysokości 118,9 mln zł.

Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 1.902,4 mln zł (wzrost o 26,8% r/r), w związku ze wzrostem składki zarobionej przy stabilnych kosztach odszkodowań i spadku kosztów administracyjnych w tym  roku. Wzrost ten został zniwelowany przez wyższe wypłacane świadczenia w grupowych ubezpieczeniach ochronnych w segmencie ubezpieczeń na życie.

Składki przypisane brutto za I półrocze 2011 r. wyniosły 7.673,3 mln zł wobec 7.291,9 mln zł rok wcześniej. Wzrost o 381,4 mln zł tj. 5,2% był spowodowany wyższym przypisem w segmencie ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz segmencie ubezpieczeń na życie.

Dochody z działalności lokacyjnej spadły do 1.079,1 mln zł w I półr. wobec 1.262,1 mln zł rok wcześniej.

Spadek odszkodowań i świadczeń netto o 102,6 mln zł (-2,0%) do 5.018,3 mln zł wynikał głównie z braku szkód spowodowanych opadami śniegu oraz powodziami w segmencie ubezpieczeń majątkowych. "Spadek powyższy został częściowo zniwelowany poprzez wzrost wypłat świadczeń przy jednoczesnym spadku rezerw w 2011 roku w segmencie ubezpieczeń na życie" - podała spółka.

Koszty akwizycji wzrosły o 6,3% w skali roku do 953 mln zł w I półr. Wzrost ten wynikał głównie z wyższej sprzedaży oraz zmiany w strukturze kanałów dystrybucji.

Spadek kosztów administracyjnych, o 17,5% do 663,2 mln zł, był w znacznej mierze następstwem działań restrukturyzacyjnych przeprowadzonych w PZU i PZU Życie oraz brakiem kosztów projektu IPO w I półr. 2011 r.

Wskaźnik ROE Grupy wyniósł 24,8% w I półroczu i był wyższy o 4,1 pkt proc. w skali roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wyższa składa i niższe odszkodowania poprawiły wynik PZU

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl