SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Yandex chce dochodzenia antymonopolowego przeciw Google

Wyszukiwarka internetowa Yandex poprosiła rosyjski urząd antymonopolowy o rozpoczęcie postępowania wyjaśniającego, czy Google nie narusza tamtejszych przepisów o nieuczciwej konkurencji. - Monopolistyczne praktyki Google’a były już przedmiotem zainteresowania administracji państwowej w wielu krajach na świecie - podkreślają przedstawiciele Yandexu.

Article

Kością niezgody i przedmiotem pretensji ze strony Yandeksa jest fakt, że w systemie operacyjnym Android domyślnym narzędziem wyszukiwania jest Google. Według Rosjan takie rozwiązanie jest złamaniem zasad konkurencji i wykorzystywaniem przez koncern z Mountian View dominującej pozycji na rynku.

- Producenci urządzeń w systemem Android są zmuszani przez Google do fabrycznego instalowania w nich całego szeregu aplikacji tego koncernu, oraz ustawiania wyszukiwarki Google jako domyślnego narzędzia - napisali przedstawiciele Yandeksa w dokumencie skierowanym do Federalnego Urzędu Antymonopolowego Rosji. - Dodatkowo producenci sprzętu mają zakaz, pod groźbą restrykcji, instalowania w swoich urządzeniach rozwiązań pochodzących od firm konkurencyjnych dla Google.

W tym samym dokumencie Yandex zwraca się do wspomnianego urzędu z wnioskiem o rozpoczęcie dochodzenia i zbadanie, czy opisane postępowanie Google’a nie narusza przepisów antymonopolowych obowiązujących na rosyjskim rynku. Yandex powołuje się na przykład swoich wieloletnich partnerów biznesowych - firm Prestigio, Fly i Explay dostarczających smartfony - które w 2014 r. oświadczyły, że nie będą już instalować w swoich urządzeniach rosyjskiej wyszukiwarki. Yandex tłumaczy, że można się spodziewać rozpowszechnienia tego zjawiska w przyszłości, a winę za to ponosi Google.

Na razie nie wiadomo czy rosyjski regulator rynku podejmie dochodzenie w sprawie domniemanych praktyk monopolistycznych amerykańskiego giganta internetowego.

Dołącz do dyskusji: Yandex chce dochodzenia antymonopolowego przeciw Google

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl