SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Dowód osobisty do oglądania YouTube’a? Google zapowiada nowe zasady

Serwis YouTube zapowiada zmiany w dostępności treści przeznaczonych dla pełnoletnich użytkowników. Zgodnie z planem ograniczenia będą dotyczyć małoletnich internautów, a system weryfikacji wieku będzie wspierany przez systemy uczenia maszynowego. W Europie niektórzy użytkownicy mogą zostać poproszeni o potwierdzenie swojego wieku za pomocą dowodu tożsamości lub danych z karty kredytowej, jeżeli zechcą oglądać materiały przeznaczone wyłącznie dla dorosłych.

Article

Należący do koncernu Google serwis YouTube od kilku lat zmaga się z zarzutami o dopuszczanie do tego, że dostępne są w nim treści nie przeznaczone dla małoletnich użytkowników platformy.

YouTube stara się walczyć z tym zjawiskiem. Jednym z przykładów może być fakt, że w drugim kwartale 2020 r. z serwisu usunięto prawie 11,5 mln filmów łamiących regulamin.

Automaty na straży ograniczeń wiekowych

Teraz w komunikacie skierowanym do Wirtualnemedia.pl YouTube poinformował o dalszych krokach, które pozwolą zachować zgodność z obowiązującymi przepisami na całym świecie i zapewnić użytkownikom dostęp do materiałów dostosowanych do ich wieku.

- Zdajemy sobie sprawę, że użytkownicy i twórcy zwykle najlepiej wiedzą, kto powinien oglądać ich treści, dlatego dajemy im narzędzia umożliwiające zarządzanie dostępem – wyjaśnia serwis. - Nie tylko mogą oni korzystać z ustawień prywatności, by udostępniać filmy jedynie przyjaciołom i znajomym lub niewielkim grupom osób – zachęcamy ich również do nakładania ograniczeń wiekowych na należące do nich treści w odpowiednich przypadkach. Gdy materiały są objęte ograniczeniem wiekowym, użytkownicy odwiedzający YouTube muszą być zalogowani, a wiek podany na ich koncie musi wynosić 18 lat lub więcej, aby mogli obejrzeć film. W przeciwnym razie wyświetli się ostrzeżenie i zostaną oni przekierowani, by znaleźć treści dopasowane do swojego wieku. Wskazówki dla przesyłających dotyczące tego, kiedy treści powinny mieć ograniczenie wiekowe, można znaleźć w naszych wytycznych dla społeczności.

Czytaj dalej: Serwisy wideo z obowiązkiem rejestracji i kontrolą rodzicielską

Zgodnie z zapowiedzią obecnie takie ograniczenia nakłada zespół YT ds. zaufania i bezpieczeństwa, jeśli weryfikacja treści wykazuje, że film nie jest odpowiedni dla osób poniżej 18 roku życia.

- W przyszłości zamierzamy w większym stopniu wykorzystywać systemy uczące się do wykrywania treści, które trzeba sprawdzić – zapewnia YuTube. - W tym celu rozwijamy i dostosowujemy naszą technologię, która pomoże nam nakładać ograniczenia wiekowe automatycznie. Jeśli przesyłający uzna, że ograniczenie jest nieuzasadnione, będzie mógł przesłać odwołanie. Przewidujemy, że ograniczenia wiekowe nakładane automatycznie nie będą miały wpływu na przychody uczestników programu partnerskiego YouTube lub wpływ ten będzie znikomy. Wynika to z tego, że większość treści z takim ograniczeniem narusza nasze wytyczne na temat tworzenia filmów odpowiednich do wyświetlania reklam, więc w ich przypadku wyświetlanie reklam jest ograniczone lub wcale się one nie wyświetlają.

Zgodnie z obietnicą widzowie próbujący obejrzeć treści z ograniczeniem wiekowym znajdujące się na większości stron zewnętrznych będą przekierowywani do YouTube, gdzie będą musieli zalogować się, by potwierdzić, że mają ukończone 18 lat. Dzięki temu materiały będą mogli oglądać tylko ci widzowie, dla których są one odpowiednie, bez względu na to, gdzie zostały odkryte.

W Europie konieczne potwierdzenie wieku

YouTube zapowiada, że aby zachować zgodność ze znowelizowanymi przepisami, takimi jak dyrektywa Unii Europejskiej o audiowizualnych usługach medialnych, w ciągu kilku najbliższych miesięcy wprowadzi nowy etap weryfikacji wieku.

- W ramach tego procesu niektórzy użytkownicy w Europie mogą zostać poproszeni o dodatkowy dowód potwierdzający ich wiek, gdy będą chcieli oglądać treści dla dorosłych – informuje serwis. - Jeżeli nasze systemy nie będą mogły ustalić, czy widz ma ukończone 18 lat, poprosimy o przedstawienie dokumentu tożsamości lub karty kredytowej w celu weryfikacji wieku. Proces ten został utworzony zgodnie z zasadami Google dotyczącymi prywatności i bezpieczeństwa – zapewnia YT.

W II kwartale br. koncern Alphabet, do którego należy Google, zanotował spadek przychodu o 2 proc. do 38,3 miliarda dolarów i zysku netto z 9,95 do 6,96 miliarda dolarów. Mimo wszystko wyniki giganta były lepsze od spodziewanych przez analityków.

Czytaj dalej: YouTube dominuje wśród serwisów wideo. CDA, Vimeo i Zaq2 mocno w dół (TOP10)

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dowód osobisty do oglądania YouTube’a? Google zapowiada nowe zasady

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Guesst
Jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego.
6 1
odpowiedź
User
Gość X
Niepotrzebna zmiana.
Strata czasu i nerwów.
9 0
odpowiedź
User
koniecwolnościnaświecie
Za oglądanie w TV filmów dla dorosłych nikt dowodu nie żądał, ale to były jeszcze normalne czasy. Teraz wiele do powiedzenia ma pokolenie z 1984 i wprowadzają Orwellowskie zasady
26 0
odpowiedź