SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Youtuber miażdży podręcznik do HiT. Nagranie przebojem sieci

Na YouTube furorę robi naganie młodego muzyka-amatora Pawła Kielera, wyśpiewującego teksty z krytykowanego podręcznika do historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Podręcznik "Historia i teraźniejszość" autorstwa Wojciecha Roszkowskiego od ukazania się pierwszych recenzji w internecie jest szeroko krytykowany, głównie za styl i wiele fragmentów, w których autor nie prezentuje neutralnego stanowiska naukowego, a swoje osobiste opinie. Jak wskazują na przykład recenzenci podręcznika z Onetu, w wizji świata zaprezentowanej w "HiT" przez autora jedyną akceptowaną postawą życiową jest przynależność do wiary katolickiej, a godnymi potępienia są myślenie w duchu genderowym, feministycznym czy ateizm.

Roszkowski zdaniem krytyków podaje w podręczniku jednostronną wizję świata i w wielu miejscach uprawia publicystykę. Niektóre z tez jego podręcznika już teraz stało się w internecie  obiektem kpin (jak te o muzyce metalowej). Szczególnie ostrej krytyce został poddany fragment, w którym Roszkowski zastanawiał się nad losem ludzi poczętych dzięki metodzie in-vitro: "kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?".

YouTuber pokazuje muzyką, co jest w podręczniku "HiT"

W nietypowy sposób podręcznik postanowił "zrecenzować" 22-letni student Paweł Kieler. Muzyk-amator opublikował w sieci naganie "Gdyby podręcznik HiT był piosenką". Na tekst utrzymanej w rockowym stylu piosenki składają się tylko fragmenty podręcznika.

Autor podkreśla, że piosenka ma charakter wyłącznie humorystyczno-rozrywkowy.

Jakie wersy z książki Roszkowskiego uwzględnił youtuber?

"Bardzo wielu współczesnych "intelektualistów", czyli nie tyle ludzi głęboko wykształconych i myślących, ile popularnych (…) oskarża Kościół o terror umysłowy i moralny". "Ateiści są więc ludźmi wierzącymi, tyle że wierzą oni w nieistnienie Boga". "Radykalni zwolennicy liberalnej demokracji dowodzą, że religia sieje niezgodę". "Różne są też religie, co usiłuje się już niwelować poprzez lansowanie ateizmu". "Wśród najbardziej popularnych obecnie ideologii politycznych należy scharakteryzować socjalizm, liberalizm, feminizm i ideologię gender".

Klip "Gdyby podręcznik HiT był piosenką" od publikacji 19 sierpnia ma już 259 tysięcy wyświetleń i ponad 6,2 tys. pozytywnych ocen ("łapek w górę"). Pochwał nie szczędzą także internauci. Teledysk trafił już na dziesiąte miejsce na karcie "na czasie" YouTube'a w kategorii muzyka.

"Tak trzymać, warto uświadamiać naród żeby czytał ze zrozumieniem. Niekiedy jednak potrzebujemy do tego kogoś takiego jak ty"; "Piosenka wyszła mega, ale fakt że teksty pochodzą z prawdziwego podręcznika po prostu przeraża"; "Chłopie, będę link moim uczniom podsyłał" - to tylko niektóre pozytywne komentarze.

Kanał Pawła Kielera ma na YouTube 47,6 tys. subskrybentów. Artysta w przeszłości komentował muzyką Strajk Kobiet, paski z "Wiadomości" TVP czy twitterowe wpisy Krystyny Pawłowicz.

Dołącz do dyskusji: Youtuber miażdży podręcznik do HiT. Nagranie przebojem sieci

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Prawak
Kolejne resortowe dziecko z rodziny z UBecką tradycją?
odpowiedź
User
KOD
Czy to nie ironia, iż ugrupowanie, które mieni się jako postsolidarnościowe, tak wiernie kopiuje wzorce z PRLu w temacie nauczania historii i propagandy ideologicznej? Miała być IV RP, a mamy PRL Bis.
odpowiedź
User
dlg
Faktycznie hit. 350 tysięcy wyświetleń.
odpowiedź