SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zakaz dla YouTube w Turcji zniesiony

Turecki problem z serwisem YouTube został rozwiązany. Tamtejsi internauci odzyskali w piątek dostęp do popularnego serwisu wideo.

Sąd w Stambule odwołał zakaz, który został nałożony w związku z zamieszczonym w serwisie klipem wideo, który obrażał byłego tureckiego przywódcę Mustafę Kemala Atataurka.

„Gdy tylko otrzymaliśmy decyzję sądu odwołującą zakaz, od razu przywróciliśmy dostęp do YouTube” – powiedział Ahter Kutadgu, dyrektor ds. korporacyjnych firmy Turk Telekom, największego dostawcy internetu w Turcji.

Turk Telekom na polecenie sądu zablokował dostęp do YouTube w ubiegłą środę. Orzeczenie sądu miało związek z prasowymi doniesieniami na temat zamieszczonego przez greckiego użytkownika nagrania wideo, które rzekomo obrażało Ataturka. Taki czyn jest zabroniony tureckim prawem.

Również w środę ten sam sąd – po petycji od Turk Telekom – orzekł, że odwoła zakaz, jeśli nagranie zostanie usunięte z serwisu. Zakaz został ostro krytykowany i uznany za cenzurę prasową przez opinię publiczną.

Nagranie było częścią „wirtualnej wojny” pomiędzy Grekami i Turkami, toczącej się na YouTube od początku roku. Obie strony zamieszczały klipy i komentarze drwiące i ubliżające sobie nawzajem.

Mustafa Kemal Ataturk był wybitnym tureckim wojskowym i politykiem. Uczestniczył w wielu wojnach, w 1922 roku przeniósł stolicę kraju ze Stambułu do Ankary. Rok później został wybrany pierwszym prezydentem Turcji, którym był do swojej śmierci w 1938 roku. Sam wybrał dla siebie nazwisko Ataturk, czyli Ojciec Turków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zakaz dla YouTube w Turcji zniesiony

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl