SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sejm za uszczelnieniem zakazu handlu w niedziele

Posłowie poparli w czwartek senacką poprawkę do noweli ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która obniża z 50 do 40 proc. próg działalności pocztowej w sklepach, które będą mogły działać w niedziele.

Główny cel ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni to uszczelnienie obowiązujących przepisów tak, aby sklepy nie powoływały się na wyłączenie dotyczące placówki pocztowej do obchodzenia zakazu.

Sejm poparł w czwartkowym głosowaniu trzy z siedmiu poprawek, jakie do noweli o handlu w niedzielę zaproponował Senat. Dwie z nich miały charakter legislacyjny, a trzecia przewiduje obniżenie z 50 do 40 proc. progu z działalności pocztowej w pozostałych przychodach ze sprzedaży danego sklepu.

Sejm nie zgodził się na prace w niedziele emerytów i studentów

Poparcia nie znalazła natomiast propozycja Senatu dotycząca rozszerzenia katalogu osób uprawnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele będzie mógł korzystać przedsiębiorca, o osoby we wspólnym pożyciu. Nowela wskazuje w tym punkcie na osoby małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, jak również rodzeństwa, wnuków i dziadków.

Sejm nie zgodził się również, by oprócz członków rodziny właściciela w niedziele w sklepie mogli pracować uczniowie i studenci do 26. roku życia czy emeryci i renciści.

Zmiany przewidują uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Zgodnie z ustawą funkcjonować w niedziele będą mogły tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi a nie handlem detalicznym.

O zakazie handlu w niedziele wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny

Pod koniec lipca br. orzeczenie dotyczące przepisów ograniczających handel w niedziele wydał Trybunał Konstytucyjny. Po ponad trzech latach od złożenia przez Konfederację Lewiatan wniosku do TK, organ zbadał sprawę i wydał wyrok.

Trybunał uznał dwa zaskarżone przepisy z ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę za konstytucyjne; w pozostałej części sprawa została umorzona. TK w orzeczeniu stwierdził, że art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 10 stycznia 2018r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni oraz art. 18 tejże ustawy są zgodne z artykułem 2. Konstytucji RP.  Trybunał umorzył postępowanie w sprawie dwóch kluczowych przepisów.

Pierwszy z nich to artykuł ustanawiający zakaz handlu. Zgodnie z nim "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane". Drugi przepis wskazywał wyjątki od tego zakazu.

Zakaz handlu w niedziele od 2018 roku

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Dołącz do dyskusji: Sejm za uszczelnieniem zakazu handlu w niedziele

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karolina23
I bardzo dobrze, dlaczego w Polsce mają kombinować i sklepy otwierać w niedziele a w Niemczech pozamykane i nikt nie kombinuje. W końcu mamy żyć jak w europejskim kraju i w niedzielę odpoczywać czy zamieszać?
odpowiedź
User
dysonans
I bardzo dobrze, dlaczego w Polsce mają kombinować i sklepy otwierać w niedziele a w Niemczech pozamykane i nikt nie kombinuje. W końcu mamy żyć jak w europejskim kraju i w niedzielę odpoczywać czy zamieszać?

Od kiedy to patrioci powołują się na znienawidzonych Niemców?
odpowiedź
User
m
I bardzo dobrze, dlaczego w Polsce mają kombinować i sklepy otwierać w niedziele a w Niemczech pozamykane i nikt nie kombinuje. W końcu mamy żyć jak w europejskim kraju i w niedzielę odpoczywać czy zamieszać?


Wróciłem parę dni temu od złych Niemców, z Berlina. Sklepy: większość prywatnych tzn. niesieciowych, w środku wszystko leży na sobie jak w latach 90. u nas. Płatność kartą - mało gdzie akceptują. Papierosy do kupienia w wybranych punkach, piwo wszędzie, nawet w metrze w kiosku. W niedzielę - prawie wszystko pozamykane.

Wszystko to z jednym małym ale: to oni mają markę Porsche, my mamy obietnicę zamiany zwrotek w hymnie. W PL kupowanie żarcia w niedzielę to jakaś obsesja, w innych sprawach idzie nam "trochę" gorzej.
odpowiedź