SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz bliżej zakazu wymuszania opłat od aplikacji przez Google i Apple w Korei Płd.

Komisja parlamentu Korei Płd. przegłosowała w środę projekt „ustawy antygooglowej”, która ma zakazać dominującym platformom, takim jak Google i Apple, wymuszania opłat od producentów aplikacji. Byłoby to pierwsze takie prawo na świecie – podała agencja Yonhap.

Article

Przyjęcie projektu przez komisję to ostatni krok przed ostatecznym głosowaniem w parlamencie – podkreśla południowokoreańska agencja prasowa.

Projekt tzw. ustawy antygooglowej przewiduje zakaz wykorzystywania dominującej pozycji na rynku do zmuszania producentów aplikacji na urządzenia mobilne, by korzystali z systemu płatności zapewnianego przez daną platformę, na przykład Google czy Apple.

Oba koncerny wymagają obecnie, by oprogramowanie sprzedawane było za pośrednictwem ich sklepów z aplikacjami. Nakładają przy tym nawet 30-procentową marżę.

Prawie 6 mld USD w 2020 roku

Wartość sprzedaży w sklepie z aplikacjami Google Play Store w Korei Płd. osiągnęła w ubiegłym roku około 5 bln wonów (4,3 mld USD), a w sklepie Apple App Store wyniosła ok. 1,6 bln wonów (1,37 mld USD) - wynika z danych przytoczonych przez Yonhap.

Apple ocenia, że przyjęcie ustawy w Korei Płd. sprowadzi na użytkowników aplikacji ryzyko oszustw i naruszeń prywatności. Według Google’a szybkie procedowanie ustawy „nie pozwoliło na wystarczającą analizę negatywnego wpływu” na konsumentów.

Jednak zdaniem ekspertów zagrożenie dla bezpieczeństwa może być wyolbrzymione. „Google i Apple nie są jedynymi, które są w stanie stworzyć system bezpiecznych płatności. Myślę, że problemem są próby podsycania nadmiernego strachu przez mówienie o bezpieczeństwie w kontekście używania innych metod płatności” - ocenił profesor prawa z Uniwersytetu Korei Li Hwang

Drakońskie umowy

Obaj giganci technologiczni wymagają od zewnętrznych deweloperów korzystających z ich sklepów z aplikacjami, aby używali ich zastrzeżonych systemów płatności w aplikacji, które pobierają prowizje w wysokości do 30 proc. od zakupów. Google zadeklarował jednak, że obniży tę stawkę do 15 proc. od pierwszego miliona dolarów zarobionego w ciągu roku. Podobną praktykę zapowiada Apple.

Na początku sierpnia w Stanach Zjednoczonych trójka senatorów przedstawiła projekt ustawy, która miałaby ograniczyć działalność sklepów z aplikacjami firm o dominującej pozycji na rynku, w tym Apple i Google.

Dołącz do dyskusji: Coraz bliżej zakazu wymuszania opłat od aplikacji przez Google i Apple w Korei Płd.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl