SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od 2021 roku zakupy na AliExpress droższe o cło i podatek VAT. „Spadek wolumenu do 40 procent”

Zgodnie z przepisami unijnymi od początku 2021 roku przesyłki z Chin i innych krajów azjatyckich realizowane w ramach zakupów na platformach internetowych będą w Polsce droższe. Większość takich paczek zostanie obarczona cłem lub podatkiem VAT, albo obiema tymi opłatami. Poczta Polska przewiduje, że spadek liczby paczek z Azji może wynosić 30-40 procent, jednak polskie platformy e-commerce cieszy nowe rozwiązanie. - Kibicujemy działaniom mającym na celu uszczelnienie systemu przesyłek pocztowych i pobierania VAT, bo są one korzystne dla polskich małych i średnich firm prowadzących sprzedaż na naszej platformie - przyznaje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Paweł Klimiuk, rzecznik Allegro.

Obecnie polscy internauci chętnie dokonują zakupów na działających w Chinach czy innych krajach azjatyckich platformach e-commerce, takich jak AliExpress, Gearbest czy Banggood.

Przyczyny popularności zakupów we wspomnianych serwisach to oferowane tam niskie ceny towarów oraz możliwość ich dostarczenia do odbiorcy z pominięciem opłat celnych oraz podatków.

W tym celu sprzedawcy stosują lukę prawną polegającą na wysyłaniu zakupionych towarów w formie listów, a nie innego rodzaju przesyłek, bowiem listy nie podlegają dzisiaj w Polsce opłatom celnym oraz nie są obciążone podatkiem VAT. Z kolei w wypadku większych przesyłek stosuje się oznaczanie ich w dokumentacji jako próbki lub prezenty, co zwalnia taką formę dostarczania paczki z VAT-u.

Efektem jest narastająca fala tanich przesyłek z Azji. W 2018 r. Poczta Polska dostarczyła z Chin do Polski ponad 14 mln listów, w których w większości znajdowały się przedmioty zakupione na platformach e-commerce. To zaś przynosi Skarbowi Państwa wymierne straty w budżecie.

Od 1 stycznia 2021 r. cło i VAT

Teraz pojawiły się informacje o tym, że zgodnie z przepisami unijnymi w Polsce od 1 stycznia 2021 r. pojawią się nowe regulacje dotyczące zagranicznych przesyłek, które mogą znacznie ograniczyć ich finansową atrakcyjność dla odbiorców w Polsce.

W obszernym komunikacie przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl Ministerstwo Finansów szczegółowo wyjaśnia planowane nowe przepisy celne i podatkowe.

- Od 1 stycznia 2021 r. każda przesyłka z krajów trzecich będzie podlegała procedurze celnej i konieczności dokonania zgłoszenia celnego – potwierdza Ministerstwo Finansów. - Przesyłki o wartości rzeczywistej towarów do 150 euro objęte są zwolnieniem z należności celnych na podstawie art. 23 i 25 i art. 26 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 z 16.11.2009r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych.

Jak wyjaśnia resort finansów nowe przepisy zniosą obecnie obowiązujące zwolnienie od podatku VAT dla importu przesyłek spoza UE o wartości nieprzekraczającej 22 euro (dla wszystkich krajów w UE).

- Oznacza to, że w przypadku przesyłek z towarami o wartości rzeczywistej nie przekraczającej równowartości 150 euro na przesyłkę będzie miało zastosowanie zwolnienie z należności celnych, natomiast wymagany będzie podatek VAT - tłumaczy MF. - Na podstawie wymienionego rozporządzenia w przypadku towarów wysyłanych osobom fizycznym przez inne osoby fizyczne bez żadnego rodzaju opłat o wartości rzeczywistej do 45 euro na przesyłkę będzie nadal miało zastosowanie zwolnienie z należności celnych i podatkowych. Natomiast dla towarów o wartości  powyżej kwoty 150 euro na przesyłkę zastosowanie będą miały właściwe dla danego kodu CN odpowiednio: stawka celna, stawka podatku VAT, ewentualnie stawka podatku akcyzowego.

Ministerstwo zaznacza, że Komisja Europejska wraz z państwami członkowskimi zdecydowała o wprowadzeniu nowych regulacji prawnych, których celem jest przede wszystkim uszczelnienie systemu poboru podatku VAT od przesyłek małej wartości w ramach tzw. e-commerce (są one zasadniczo zwolnione z należności celnych – do wartości 150 euro).

- Rada ECOFIN 5 grudnia 2017 r. przyjęła tzw. pakiet e-commerce, w skład którego weszła w szczególności dyrektywa Rady (UE) 2017/2455 z 5 grudnia 2017 r. zmieniająca dyrektywę 2006/112/WE i dyrektywę 2009/132/WE w odniesieniu do niektórych obowiązków wynikających z podatku od wartości dodanej w przypadku świadczenia usług i sprzedaży towarów na odległość (Dz. Urz. UE L 348 z 29.12.2017, s. 7). Trwają prace legislacyjne w zakresie implementacji przepisów dyrektywy do prawa krajowego – zapewnia MF.

Według resortu Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) podjęła już działania związane z wdrożeniem nowych zasad w zakresie obsługi odpraw celnych. Nowe rozwiązania oznaczają bowiem konieczność dostosowania systemów informatycznych obsługujących zgłoszenia celne zarówno po stronie KAS, jak i przedsiębiorców (Poczta Polska i operatorzy kurierscy).

- Wdrożenie tych rozwiązań wymaga szerokich prac w zakresie legislacyjnym, organizacyjnym i dostosowania systemów informatycznych (krajowych i komponentów unijnych) – przyznaje w komunikacie ministerstwo. - Konieczna jest też ścisła współpraca z Pocztą Polską jako operatorem wyznaczonym, celem wdrożenia zupełnie nowego modelu odpraw przesyłek pocztowych. KAS podjęła także współpracę z operatorami kurierskimi, tak by również tym przedsiębiorcom ułatwić prowadzenie działalności wg nowych zasad.

MF wyjaśnia, że obecnie prowadzone są prace w kierunku dostosowania obrotu pocztowego do wymogów Unijnego Kodeksu Celnego.

- Dodatkowo prowadzone są też prace, które mają na celu dostosowanie krajowych regulacji prawnych, jak również rozwiązań informatycznych do tzw. pakietu VAT e-commerce – zaznacza resort finansów. - Przepisy Unijnego Kodeksu Celnego przewidują możliwość składania przez operatora pocztowego zgłoszeń celnych do procedury dopuszczenia do obrotu z ograniczonym zestawem danych w odniesieniu do towarów w przesyłce pocztowej o wartości do tysiąca euro, nie podlegających zakazom i ograniczeniom, w odniesieniu do których nie został złożony wniosek o zwrot lub umorzenie należności celnych.

Wdrożenie nowego modelu odpraw pocztowych zakłada zapewnienie elektronicznej wymiany danych między Pocztą Polską a KAS – wyjaśnia MF. - Konsekwencją elektronizacji procesu i właściwej realizacji przepisów unijnego prawa celnego jest konieczność przekazywania przez Pocztę Polską danych do systemów celnych na rzecz odbiorców przesyłek i przyjęcie roli zgłaszającego.

O 40 procent paczek mniej

Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej w rozmowie z nami potwierdza wprowadzenie nowych przepisów i przewiduje niektóre ich konsekwencje dla rodzimego rynku.

- Od 1 stycznia 2021 r, każda przesyłka nadana poza obszarem celnym UE i zawierająca towary będzie zgłaszana przez Pocztę Polską do odprawy celnej importowej – zapowiada Justyna Siwek. - Opłata celna będzie pobierana od przesyłek o wartości powyżej 150 euro. Ponadto każda taka przesyłka poddana będzie naliczeniu i poborowi przez Pocztę podatku VAT.

Przedstawicielka PP przyznaje, że w sprawie wdrożenia i utrzymania systemu, podobnie jak w sprawach budowy odpowiedniego oprzyrządowania teleinformatycznego trwają uzgodnienia z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową.

- Jednym z elementów tych uzgodnień są sprawy finansowania nakładów i kosztów funkcjonowania nowych rozwiązań - zaznacza Siwek. - Poczta Polska analizuje różne możliwe warianty rozwoju sytuacji po 1 stycznia 2021 roku. Bierzemy pod uwagę zarówno doświadczenia operatorów europejskich (m.in. poczty szwedzkiej, gdzie po wprowadzeniu opodatkowania VAT gwałtownie zmalał wolumen, a potem w znaczącej części straty zostały odrobione), jak też badania prognostyczne International Postal Corporation (IPC), które wskazują, że po wprowadzeniu zmian może nastąpić zmniejszenie wolumenu o 30 - 40 proc. Poczta stara się wypracować elastyczne rozwiązania pozwalające uniknąć poniesienia niepotrzebnych kosztów – zapewnia Siwek.

Sprawiedliwe przepisy dla wszystkich

Na podniesieniu cen przesyłek z azjatyckich platform e-commerce mogą skorzystać polskie serwisy sprzedażowe. Paweł Klimiuk, rzecznik prasowy Allegro nie ukrywa, że dla jego firmy zapowiadana zmiana przepisów jest korzystna.

- Od dawna docierają do nas głosy sprzedawców działających na platformie Allegro, chcą oni by wszystkie e-sklepy sprzedawały na równych warunkach – przyznaje Paweł Klimiuk. - Dotyczy to równego traktowania pod względem podatkowym i celnym. Kibicujemy więc działaniom mającym na celu uszczelnienie systemu przesyłek pocztowych i pobierania VAT, bo są one korzystne przede wszystkim dla ponad 100 tysięcy polskich małych i średnich firm prowadzących sprzedaż na naszej platformie.

Według naszego rozmówcy Allegro ma świadomość, że najskuteczniejsze rozwiązania muszą być oparte na bliskiej współpracy z innymi krajami UE.

- W przekazanej przez Izbę Gospodarki Elektronicznej ministrowi cyfryzacji Markowi Zagórskiemu Księdze Niwelowania Barier Legislacyjnych 2020 pokazane są problemy wielu sprzedawców – zaznacza Klimiuk. - Księga potwierdza postulaty sprzedawców:  "Dzięki wykorzystywaniu wyjątków przewidzianych w przepisach, sprzedaż jest prowadzona przez zagraniczne podmioty bez uiszczania podatku od towarów i usług. Dodatkowo, często unikana jest zapłata cła. Poza tym produkty te nie są weryfikowane pod kątem spełniania unijnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa i jakości. Polskie e-sklepy, które odprowadzają podatek od towarów i usług, a ich asortyment spełnia wymogi unijne dotyczące bezpieczeństwa i jakości, nie mają szans w konkurencji ze sprzedawcami działającymi z Azji. Nie mogą bowiem zaproponować ceny konkurencyjnej wobec tej oferowanej na platformach azjatyckich unikających opodatkowania w UE” - cytuje rzecznik Allegro.

Dołącz do dyskusji: Od 2021 roku zakupy na AliExpress droższe o cło i podatek VAT. „Spadek wolumenu do 40 procent”

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
skandal
Krwiopijcy, jakby mogli to od kichania podatek by pobierali.
odpowiedź
User
bania cygana
"- Oznacza to, że w przypadku przesyłek z towarami o wartości rzeczywistej nie przekraczającej równowartości 150 euro na przesyłkę będzie miało zastosowanie zwolnienie z należności celnych, natomiast wymagany będzie podatek VAT - tłumaczy MF.
- Na podstawie wymienionego rozporządzenia w przypadku towarów wysyłanych osobom fizycznym przez inne osoby fizyczne bez żadnego rodzaju opłat o wartości rzeczywistej do 45 euro na przesyłkę będzie nadal miało zastosowanie zwolnienie z należności celnych i podatkowych.
Natomiast dla towarów o wartości powyżej kwoty 150 euro na przesyłkę zastosowanie będą miały właściwe dla danego kodu CN odpowiednio: stawka celna, stawka podatku VAT, ewentualnie stawka podatku akcyzowego." .... ktoś coś z tego rozumie ?
odpowiedź
User
Ubezpieczenia
Będzie zdziwko, gdy okaże się, że nawet z cłem i VAT-em jest dwa razy taniej niż na Allegro :)
odpowiedź