SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zalando wprowadzi opakowania wielokrotnego użytku. Rusza pilotaż w Skandynawii

Platforma Zalando planuje dostarczanie użytkownikom przesyłek w opakowaniach wielokrotnego użytku. Po otrzymaniu paczki odbiorca będzie mógł odesłać ją za darmo do Zalando. Projekt ma być rozwiązaniem proekologicznym, w ramach pilotażu pierwsze paczki w zwrotnych opakowaniach otrzymają klienci platformy w krajach nordyckich.

Article

Platforma sprzedażowa Zalando zapowiedziała nowy program przewidujący dostarczanie użytkownikom przesyłek w opakowaniach wielokrotnego użytku. Firma podkreśla, że podobne opakowania to stosunkowo młoda koncepcja w e-commerce, która ma jednak potencjał, aby szybko stać się nowym standardem w logistyce dostaw. Rozwiązuje bowiem dwa problemy środowiskowe jednocześnie: nadmierną emisję dwutlenku węgla i produkcję odpadów.

Według Zalando w przeciwieństwie do opakowań jednorazowego użytku materiał nadający się do ponownego użycia zapobiega powstawaniu strumienia odpadów i wydłuża cykl życia oryginalnego surowca. Zaś dzięki ograniczeniu produkcji opakowań emisja dwutlenku węgla może zostać zredukowana nawet o 80 proc.

W ramach pilotażu Zalando sprawdzi czy opakowania wielokrotnego użytku będą mogły być zintegrowane z istniejącymi procesami logistycznymi. Na początek testy zostaną przeprowadzone wśród 10 tys. klientów platformy w krajach nordyckich. Paczki w opakowaniach wielokrotnego użytku będą dostarczane z centrum logistycznego Zalando pod Sztokholmem do klientów z Finlandii, Norwegii, Szwecji i Danii.

Darmowy zwrot opakowania

Testowana będzie torba fińskiego startup’u RePack, która wyglądem przypomina obecne koperty wysyłkowe Zalando. Odpowiadając na pytania serwisu Wirtualnemedia.pl Zalando wyjaśnia, że klienci którzy otrzymają zamówienie w opakowaniu wielokrotnego użytku zostaną poinformowani o procesie jego zwrotu za pomocą ulotki.

Firma tłumaczy, że aby zwrócić opakowanie i umożliwić jego ponowne wykorzystanie wystarczy, że klienci złożą kopertę, przyczepią do niej etykietę zwrotną i wrzucą ją do skrzynki pocztowej. Torba wraca do centralnej lokalizacji, a następnie jest dystrybuowana do centrów logistycznych. Zwrot opakowania jest darmowy.

Zalando zaznacza, że klienci nie mają obowiązku zwrotu torby, jednak serwis liczy na ich wsparcie w testowaniu tej procedury. Na razie nie wiadomo kiedy zakończy się program pilotażowy i termin w jakim może on zostać wprowadzony na szeroką skalę.

W II kwartale 2019 roku platforma sprzedażowa Zalando osiągnęła przychody wyższe rok do roku o 20,1 procent. Jednak kwartalny zysk netto spółki na poziomie 45,5, mln euro okazał się niższy niż przed rokiem. Liczba aktywnych użytkowników Zalando wzrosła o 15,2 procent przekraczając 28 milionów.

Dołącz do dyskusji: Zalando wprowadzi opakowania wielokrotnego użytku. Rusza pilotaż w Skandynawii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl