SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zaledwie 48 proc. produktów strukturyzowanych przyniosło zysk w I kw. 2010 r.

Zaledwie połowa produktów strukturyzowanych, które zakończyły się w I kw. tego roku przyniosła zyski klientom, wynika z szacunków Analiz Online, firmy monitorującej rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

Zaledwie 48 proc. produktów strukturyzowanych przyniosło zysk w I kw. 2010 r.

Według danych Analiz Online w I kwartale br. działalność zakończyło 45 produktów strukturyzowanych, przy czym w 42 przypadkach znany jest wynik z tych inwestycji.

Tylko co drugi produkt (48%) zakończył się z zyskiem, a w pięciu przypadkach wynik był dwucyfrowy (licząc w skali roku oraz po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych). Pozostałe 52% produktów zakończyło się bez zysku ale zwrotem zainwestowanego kapitału (bez uwzględnienia opłat).

"Na tle stóp zwrotu, które można było ostatnio osiągnąć inwestując bezpośrednio na rynku akcji i obligacji, czy też w fundusze inwestycyjne, wyniki te nie są zbyt satysfakcjonujące. Trzeba jednak dodać, iż podstawową ich zaletą jest gwarancja kapitału, a także możliwość inwestycji w różnego rodzaju klasy aktywów, mało dostępnych w innych typach produktów inwestycyjnych" - podano w raporcie.

Na 45 zakończonych w I kw. tego roku lokat, aż 17 opierało się o indeks WIG20. Tylko 7 z nich przyniosło zysk, mimo iż wszystkie zakładały wzrost indeksu. Kolejnych 15 produktów było opartych o kurs walutowy (zazwyczaj EUR/PLN).

Spośród inwestycji, które zakończyły się w I kw. tego roku, najwięcej zarobili ci, którzy powierzyli środki do funduszu Fortis L Fix Everest. Zakończył on działalność przed czasem (po roku od uruchomienia), dzięki realizacji wzrostowego scenariusza na indeksie WIG20. Stopa zwrotu z inwestycji wyniosła 18,78% po uwzględnieniu dwóch dywidend oraz samego wzrostu jednostki, ale bez uwzględnienia opłaty dystrybucyjnej.

Nieco niższe zyski osiągnęli ci, którzy zainwestowali w certyfikaty funduszu KBC Poland Jumper 1 FIZ, oferowanego na przełomie maja i czerwca 2009 roku. Dzięki konstrukcji "autocall" fundusz zakończył działalność po pół roku. Inwestorzy zarobili 18% w skali roku (po opodatkowaniu 14,6%).

Powyżej 10% w skali roku zarobili również klienci Deutsche Banku PBC, którzy zainwestowali swoje oszczędności w jeden z trzech produktów będących w ofercie banku w 2009 roku - Certyfikaty Chiński Express II (zysk inwestora to 8,25%, czyli 16,5% w skali roku minus podatek), Certyfikaty Express db WIG20 VIII przyniosły klientom 14% zysku, zaś Certyfikaty Express db WIG20 IX - 13,5% zysku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zaledwie 48 proc. produktów strukturyzowanych przyniosło zysk w I kw. 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl