SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zapowiada się wzrost cen paliw - o 2–5 gr/l

W najbliższych dniach sytuacja na rynku detalicznym prawdopodobnie pozostanie dynamiczna. Na części stacji ceny będą rosły, przy czym średni poziom cen benzyny 95 i oleju napędowego może zmienić się o 2–5 gr/l w górę. Nie będzie to już jednak podwyżka tak gwałtowna jak ta z którą mieliśmy do czynienia w tym tygodniu, oceniają analitycy Biura Maklerskiego Reflex w komentarzu tygodniowym.

Zapowiada się wzrost cen paliw -  o 2–5 gr/l

 

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Mamy najwyższe ceny benzyny Eurosuper 95 w tym roku. Na stacjach za litr popularnej 95 płacimy średnio 5,23 zł. To o 11 groszy na litrze więcej niż przed tygodniem i o 5 groszy więcej od poprzedniego rekordu z 12 maja br., kiedy to średnia cena wyniosła 5,18 zł/l.

W przypadku oleju napędowego do pobicia rekordu brakuje nam co prawda 6 groszy, ale ryzyko dalszego wzrostu cen niestety utrzymuje się. Ceny diesla w tym tygodniu wzrosły średnio o 9 groszy na litrze, tj. do poziomu 5,02 zł/l.

Podwyżki notowaliśmy w zasadzie na wszystkich stacjach, różna była ich skala od kilku do nawet 20 groszy na litrze. Wzrosty te są w dalszym ciągu odpowiedzią detalistów na podwyżki cen hurtowych z pierwszej połowy lipca.

Najwyższy poziom cen benzyn i oleju napędowego utrzymuje się w województwach lubuskim i warmińsko mazurskim. Eurosuper 95 kosztuje tu 4,25 - 4,26 zł/l, a olej napędowy 5,04 zł za litr.  Z kolei najniższe ceny benzyny 95 notujemy w województwach lubelskim i śląskim – 5,20 zł/l, olej napędowy najtańszy pozostaje w województwach dolnośląskim i śląskim, odpowiednio 4,98 i 4,99 zł/l.

Dużo łagodniejsze zmiany odnotowaliśmy na rynku hurtowym. W stosunku do ubiegłego piątku, 15 lipca hurtowe ceny paliw odbiegają nieznacznie, i co najważniejsze gwałtowny wzrost cen na poziomie hurtu mamy na razie za sobą. Na weekend spodziewamy się wyraźnego odreagowania i spadku cen benzyny i oleju w hurcie do 4 – 5 groszy na litrze.

Jeśli uda się kontynuować obniżki cen w hurcie także w przyszłym tygodnie to wzrośnie szansa, że aktualne ceny paliw na stacjach dalej nie wzrosną. W przeciwnym razie jeśli obniżki w hurcie będą krótkotrwałe i na rynek hurtowy ponownie wrócą podwyżki, to kolejne rekordy na cenie detalicznej benzyny Eurosuper 95 wydaje się być kwestią czasu.

W najbliższych dniach sytuacja na rynku detalicznym prawdopodobnie pozostanie dynamiczna. Na części stacji ceny będą rosły, przy czym średni poziom cen benzyny 95 i oleju napędowego może zmienić się o 2 – 5 gr/l w górę. Nie będzie to już jednak podwyżka tak gwałtowna jak ta z którą mieliśmy do czynienia w tym tygodniu.

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 22.07.2011 w Orlenie: Eurosuper 95 – 4166 PLN/1000l (wzrost o 6 PLN/1000 l w porównaniu do cen z 15.07.11),  Superplus 98 – 4251 PLN/1000l (wzrost o 6 PLN/1000 l), olej napędowy 3975 PLN (wzrost o 12 PLN/1000 l), olej opałowy lekki 2850 PLN (spadek o 1 PLN/1000 l).

Poziom hurtowych cen paliw (netto) na dzień 22.07.2011 w Lotosie:Eurosuper 95 – 4165 PLN (spadek o 17 PLN/1000 l), Superplus 98 – 4250 PLN (spadek o 18 PLN/1000 l), olej napędowy 3975 PLN (spadek o 10 PLN/1000 l), a olej opałowy lekki 2850 PLN (spadek o 1 PLN/1000 l).

Na rynki finansowe wraca optymizm. Wczorajszy szczyt liderów strefy euro zakończył  się  porozumieniem w sprawie pomocy dla Grecji. Uzgodniony w czwartek trzy letni pakiet pomocy oraz postęp w rozmowach o podniesieniu pułapu długu publicznego w USA uspokoiły rynki finansowe, a  złoty zaczął odrabiać straty.

Należy podkreślić, że to wcześniejsza niepewność w sprawie Grecji wprowadziła na rynku walutowym dużą nerwowość i spadek złotego wobec innych walut i bezpośrednio przyczyniła się do wzrostów cen paliw na polskim rynku.

Znacznie spokojniej zachowywał się rynek ropy naftowej. Stanowisko Międzynarodowej Agencji Energii wpływa na wyhamowanie wzrostów na rynku ropy. Wg IEA ostatnie uwolnienie rezerw strategicznych oraz wyższa podaż ropy z krajów OPEC są wystarczające by sprostać popytowi na rynku, a zatem nie ma dzisiaj potrzeby uwolnienia kolejnej transzy rezerw.

Dzisiejsze umacnianie złotego przy nieznacznie zmieniających się cenach ropy daje duże szansy na spadki cen paliw na krajowym rynku hurtowym i to już od soboty.

 (ISB/Reflex)

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zapowiada się wzrost cen paliw - o 2–5 gr/l

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl