SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zapowiada się wzrost wynagrodzeń w III kw. Większy niż w II kw.

Planowany wzrost wynagrodzeń na III kw. będzie w efekcie wyższy niż w II kw., ale skala presji płacowej jest nadal umiarkowana, choć wyższa niż w 2008 r., wynika z badania Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzonego wśród przedsiębiorców w czerwcu br.

Zapowiada się wzrost wynagrodzeń w III kw. Większy niż w II kw.

Jednocześnie badanie pokazało, że wyraźnie osłabiły się oczekiwania inflacyjne, pozostając jednak na podwyższonym poziomie.

"Wzrost inflacji zwiększył naciski pracowników na podwyższenie wynagrodzeń. Na tle danych historycznych skala presji płacowej jest nadal umiarkowana, choć wyższa niż w 2008 r. Planowany wzrost wynagrodzeń na III kw. będzie w efekcie wyższy niż w II kw., ale skala podwyżek pozostanie poniżej swojej długookresowej średniej. Przedsiębiorstwa wskazują na możliwość zwiększenia płac w nieco dalszej perspektywie" - głosi raport NBP.

Podwyżki wynagrodzeń planuje 15% przedsiębiorstw (wskaźnik po korekcie sezonowej wynosi 18,7%, tzn. o 1,2 pkt proc. więcej niż w poprzednim kwartale i 1,6 pkt proc. więcej niż rok wcześniej). Odsetek przedsiębiorstw zamierzających zwiększyć wynagrodzenia kształtuje się nadal poniżej średniej dla lat 2005 - 2011, podał bank centralny.

"Większość podwyżek płac będzie umiarkowana co do skali - dominują wzrosty płac do 5% (13,4% zatrudnionych). Więcej niż 5% podwyżki planowane są dla 6,8% pracowników w badanej próbie" - czytamy dalej.

Plany podwyższenia wynagrodzeń objęły 47,6% firm wobec 42,1% rok wcześniej, podkreśla też NBP.

"Wyraźnie osłabiły się oczekiwania inflacyjne, pozostając jednak na podwyższonym poziomie. Jako największy problem ankietowani wciąż wskazują wysokie ceny surowców i komponentów, ale w ślad za spadkiem oczekiwań inflacyjnych zmniejszyła się skala tego rodzaju trudności. W efekcie przedsiębiorstwa rzadziej deklarują przeprowadzenie podwyżek cen w III kw. br." - czytamy dalej w raporcie.

NBP podkreśla, że spodziewany wzrost cen towarów i usług będzie w ciągu następnych 12 miesięcy słabszy niż oczekiwano zarówno w poprzednim (rekordowym) kwartale, jak też w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Przedsiębiorstwa deklarują mniejsze podwyżki cen na oferowane przez siebie produkty i usługi, mniejszy będzie także zasięg tych podwyżek" - napisał bank centralny.

Podstawą raportu są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w czerwcu 2011 r. na próbie 1124 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zapowiada się wzrost wynagrodzeń w III kw. Większy niż w II kw.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl