SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zatrudnienie w Agorze zmalało o 216 etatów, mniejsze wynagrodzenie zarządu

W ub.r. stałe zatrudnienie w grupie kapitałowej Agora zmniejszyło się o 216 etatów do 2 495 etatów, ale koszty wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych wzrosły o 2,3 proc. do 336,2 mln zł. Zarząd firmy zainkasował 4,77 mln zł, wobec 5,37 mln zł rok wcześniej.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweSiedziba Agory, fot. materiały prasowe

W raporcie finansowym Agora uzasadniła, że spadek zatrudnienia wynika przede wszystkim z zamknięcia dwóch drukarni oraz niższej liczby pracowników etatowych w pionie prasowym i działach wspomagających.

Drukarnie Agory w Pile i Tychach zakończyły działalność w połowie ub.r., a w marcu i kwietniu w ramach zwolnień grupowych pożegnano się ze 147 pracownikami, prawie 90 proc. zatrudnionych w obu zakładach.  Agora uzasadniła, że jej działalność w segmencie druku zostanie skoncentrowana w drukarni w Warszawie, która „ma największe możliwości druku zarówno w technologii coldset, jak i heatset, a tym samym najlepiej odpowiada na potrzeby własne spółki oraz jej klientów”

Z drugiej strony firma zwiększyła zatrudnienie w swoim pionie filmowo-książkowych oraz Grupie AMS.

336 mln zł na wynagrodzenia. Więcej w kinach Helios, mniej w prasie i internecie

W ub.r. grupa Agora na wynagrodzenia i inne świadczenia pracownicze przeznaczyła 336,2 mln zł, co wobec 328,7 mln zł rok wcześniej oznacza wzrost o 2,3 proc. W samym czwartym kwartale wydatki w tym zakresie zwiększyły się o 1,9 proc. do 89 mln zł.

Zdecydowanie najmocniej - o 31,4 proc. do 74,4 mln zł - podskoczyły koszty wynagrodzeń w segmencie filmowo-książkowym Agory. Firma uzasadnia to wzrostem zatrudnienia związanym z większą liczbą kin sieci Helios, podwyższeniem minimalnej stawki godzinowej z 13,7 do 14,7 zł oraz z rozwojem działalności na rynku gastronomicznym.

W ub.r. uruchomiono trzy kina Helios, m.in. pierwsze w Warszawie. Na koniec ub.r. działało 49 kin tej sieci mających 277 ekranów i 52,4 tys. miejsc dla widzów.

Należąca do Heliosa spółka Foodio Concepts w marcu ub.r. zaczęła współpracę z właścicielem burgerowni Pasibus, do końca ub.r. uruchomiono sześć lokali tej sieci, a w lutym br. podpisano umowę inwestycyjną. Foodio Concepts rozwija też własne sieci gastronomiczne Papa Diego (na koniec ub.r. działało 13 jej lokali) i Van Dog.

Z kolei koszty wynagrodzeń i pozostałych świadczeń pracowniczych w pionie reklamy zewnętrznej, który stanowi Grupa AMS, zwiększyły się o 13,4 proc. do 26,3 mln zł. Agora tłumaczy, że to efekt rezerw utworzonych na plany motywacyjne oraz szkoleń zrealizowanych w dziale handlowym. AMS w lipcu ub.r. przejął 60 proc. udziałów Piano Group, właściciela spółki Benefit Multimedia zarządzającej siecią MoveTV obejmującą ponad 900 ekranów w przeszło 191 klubach fitness w całej Polsce. Na początek zapłacił 6,5 mln zł zaliczki, a w styczniu br. cenę kupna podwyższono do 14,9 mln zł.

W segmencie radiowym wydatki na wynagrodzenia i inne świadczenia dla pracowników poszły w górę o 4,8 proc. do 34,6 mln zł. - Miało to związek głównie ze wzrostem kosztów wynagrodzeń etatowych oraz kursów, szkoleń i konferencji - uzasadniono w raporcie Agory.

Za to w segmencie prasowym (obejmującym też drukarnie) koszty w tym zakresie zmalały o 10,4 proc. do 104,7 mln zł, a w pionie internetowym - o 7,9 proc. do 50 mln zł. W tym drugim przypadku to konsekwencja przede wszystkim zmniejszenie zatrudnienia w Gazeta.pl i Goldenline.

Niższe zarobki zarządu, wyższe rady nadzorczej

W ub.r. pięcioosobowy zarząd Agory zainkasował 4,77 mln zł, z czego 2,84 mln zł to wynagrodzenie stałe, a 1,91 mln zł część zmienna. Zdecydowanie najwięcej, 1,39 mln zł, zarobił prezes spółki Bartosz Hojka, natomiast Tomasz Jagiełło oprócz 574 tys. zł zarobił też 356 tys. zł jako prezes Heliosa (w 2018 roku zainkasował z tego tytułu 357 tys. zł).

W 2018 roku łączne zarobki zarządu Agory wyniosły 5,37 mln zł, do czego przyczyniły się znacznie wyższe premie niż w ub.r. Bartosz Hojka zarobił 1,71 mln zł, a Agnieszka Sadowska 1,04 mln zł. Należne premie w ramach planu motywacyjnego otrzymali jeszcze Grzegorz Kossakowski i Robert Musiał, którzy z zarządu Agory odeszli w 2017 roku.

Natomiast łączne zarobki sześcioosobowej rady nadzorczej Agory zwiększyły się z 468 tys. zł w 2018 roku do 546 tys. zł w ub.r.

W połowie ub.r. w radzie nadzorczej Andrzeja Dobosza zastąpił Tomasz Karusewicz.

Dołącz do dyskusji: Zatrudnienie w Agorze zmalało o 216 etatów, mniejsze wynagrodzenie zarządu

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
Poziom dziennikarstwa Agory to szlam i 2 metry mułu.
Wstyd tam zaglądać i czytać.
odpowiedź
User
XX
W trudnych czasach kryzysu ostaną się tylko najgorliwsi. W Gazecie Wyborczej i mediach powiązanych zalecam tą samą linię co do tej pory - ale więcej i częściej. Czuwaj!
odpowiedź
User
Towarzysz Winnicki
Kierunek jest niewątpliwie słuszny.
odpowiedź