SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były prezes PKO BP na czele rady nadzorczej MCI Capital

Zbigniew Jagiełło, były prezes PKO BP, zostanie szefem rady nadzorczej MCI Capital, a także obejmie w funduszu funkcję senior advisor - poinformował MCI Capital w komunikacie.

Zbigniew JagiełłoArticle

- Od wielu lat z podziwem obserwuję rozwój funduszu i prowadzone przez tę firmę inwestycje w cyfrową gospodarkę. Wierzę, że moje doświadczenia w bankowości oraz z rynków kapitałowych pomogą w dalszym rozwoju MCI jako lidera private equity w regionie - komentuje Zbigniew Jagiełło.

- Dołączenie Zbigniewa Jagiełły do Grupy MCI Capital to dla nas wielkie wsparcie. Należy on do najbardziej rozpoznawalnych postaci świata finansów w Polsce i naszej części Europy oraz ma ogromne doświadczenie w zakresie transformacji cyfrowej. Pod jego kierownictwem PKO Bank Polski przekształcił się tak naprawdę w nowoczesny fintech z licencją bankową - podkreśla Tomasz Czechowicz, prezes MCI Capital. - Jesteśmy przekonani, że dzięki tej nominacji MCI Capital umocni swoją pozycję jako czołowy fundusz w Europie Środkowo-Wschodniej, zaś plany ekspansji w obszarze digital privateequity zyskają nową dynamikę - dodaje.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

MCI Capital jest funduszem private equity działającym przede wszystkim w sektorze technologii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. MCI koncentruje się na firmach, dla których cyfryzacja jest podstawą modeli biznesowych (m.in. handlu detalicznym, usługach finansowych, TMT, opiece zdrowotnej oraz transporcie i logistyce).

W ponad 20-letniej historii MCI zrealizowało ponad sto inwestycji i 68 wyjść z nich.

W trzecim kwartale ub.r. MCI Capital przy 52,2 mln zł przychodów sprzedażowych miał 40 mln zł zysku netto, wobec 22,8 mln zł wpływów i 16,5 mln zł zysku netto rok wcześniej. 77,1 proc. akcji spółki ma MCI Management należący do Tomasza Czechowicza. Przy kursie 20 zł z zamknięcia czwartkowej sesji kapitalizacja firmy wynosi 1,03 mld zł.

Zbigniew Jagiełło prezesem PKO BP przez 12 lat

Funkcję prezesa PKO BP Zbigniew Jagiełło pełnił od 2009 do czerwca 2021 roku. Był także inicjatorem powstania Polskiego Standardu Płatności BLIK i pomysłodawcą powołania Operatora Chmury Krajowej.

Od 1995 roku jest pracownikiem instytucji rynku kapitałowego. Karierę rozpoczynał w Pioneer Pierwszym Polskim Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych S.A., od 1998 roku jako wiceprezes zarządu współtworzył PKO/Credit Suisse TFI S.A. W 2000 roku objął funkcję prezesa Pekao/Alliance TFI S.A. W 2001 roku, po połączeniu Pekao/Alliance TFI S.A. z Pioneer Pierwszym Polskim Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych S.A. powołany na prezesa zarządu Pioneer Pekao TFI S.A. i Pioneer Pekao Investment Management S.A.

Jest absolwentem Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej oraz Executive MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów oraz Rotterdam School of Management Erasmus University.

Krótko po odejściu z PKO BP Jagiełło został powołany do rady nadzorczej BLIK.

Nowy partner inwestycyjny w MCI Capital

Jednocześnie MCI Capital podało, że Greg Debicki dołączył do zespołu firmy jako partner inwestycyjny i szefem zespołu syndykacji transakcji.

Debicki będzie odpowiedzialny za rozszerzanie obecności MCI Capital w Europie Zachodniej oraz budowanie portfela inwestycji średniej wielkości w regionie, skoncentrowanych przede wszystkim na biznesach w zakresie oprogramowania, marketplace, fintech i infrastruktury cyfrowej. Ponadto będzie odpowiedzialny za rozwój platformy syndykacyjnej, która pomoże w pozyskiwaniu kapitału zewnętrznego do realizacji dużych transakcji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

- Bardzo się cieszę, że MCI Capital przyciąga międzynarodowe talenty. Nie mogę się doczekać, kiedy Greg wesprze naszą międzynarodową ekspansję i inwestycje oraz wniesie doświadczenie i relacje na globalnym rynku private equity. To pierwszy taki międzynarodowy transfer w naszej historii – mówi Tomasz Czechowicz.

- MCI Capital jest bardzo dobrze spozycjonowany, aby pomagać firmom technologicznym w całej Europie uwolnić ich potencjał wzrostu i osiągnąć skalę globalną. Cieszę się, że mogę dołączyć do Tomasza i zespołu MCI Capital w tym kluczowym momencie, aby rozbudować platformę i nadal generować wartość dla inwestorów – mówi Greg Debicki.

Przed podjęciem pracy w MCI Debicki spędził prawie dziesięć lat, realizując wielomiliardowe programy inwestycyjne private equity w wielu kanadyjskich funduszach emerytalnych i bankach, w tym w Investment Management Corporation of Ontario (IMCO), Ontario Pension Board (OPB) i Scotiabank. Pracował też dyrektor w zarządach spółek prywatnych.

Greg Debicki ma tytuł International Bachelor of Business Administration (z wyróżnieniem) w Schulich School of Business na York University i ukończył program Chartered Financial Analyst (CFA).

Dołącz do dyskusji: Były prezes PKO BP na czele rady nadzorczej MCI Capital

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rio
Pan Zbigniew jest z zawodu prezesem ... :-)
odpowiedź
User
.
To PKO BP czeka na swojego Nikodema wyznaczonego w żoliborskiej piętrówce...
odpowiedź