SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZBP szacuje wartość nowych kredytów mieszkaniowych na 45 - 50 mld zł w 2010 r.

Związek Banków Polskich (ZBP) szacuje, że wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych w tym roku wyniesie 45 - 50 mld zł, wynika z Ogólnopolskiego Raportu o Kredytach Mieszkaniowych i Cenach Transakcyjnych Nieruchomości opublikowanego w środę.

"Oceniając tendencje, jakie panowały w zeszłym roku (stabilizacja cen mieszkań, zapowiedź rekomendacji T, rosnące zadłużenie gospodarstw domowych głównie w walucie krajowej i euro) Związek Banków Polskich szacuje, że wzrost powinien być nie większy niż 15 proc. w porównaniu do 2009 r." - napisano w raporcie.

ZBP spodziewa się w 2010 roku spadku marż kredytowych, co z kolei powinno wpłynąć na zwiększenie dostępności kredytów. Związek ocenia, że marże mogą ustabilizować się na średnim poziomie 200 - 250 pkt. bazowych. Ostatnio zaobserwować można było spadek marż w niektórych bankach nawet o 70 pkt. bazowych.

ZBP podał, że w IV kwartale 2009 roku banki udzieliły kredytów mieszkaniowych o wartości 10,8 mld zł, podczas gdy w III kwartale za 10,9 mld zł. "Związek Banków Polskich szacuje, że ze względu na zbyt restrykcyjne przepisy Rekomendacji T ograniczenie akcji kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych może wynieść ok. 2 mld zł" - napisano w raporcie.

Wartość kredytów mieszkaniowych sięgnęła 214 mld zł na koniec 2009 roku,a liczba czynnych umów o kredyt mieszkaniowy wyniosła 1,37 mln. Średnia wartość kredytu mieszkaniowego to 203 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: ZBP szacuje wartość nowych kredytów mieszkaniowych na 45 - 50 mld zł w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl