SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec swobodnego gromadzenia zdjęć w Google. Wejdzie limit 15 GB

Google zapowiedział, że w połowie 2021 roku wprowadzi ograniczenia w gromadzeniu fotografii w usłudze Zdjęcia Google. Zacznie obowiązywać limit wielkości 15 GB dzielony wraz z Google Drive i Gmailem. Rozwiązaniem jest odpłatne zwiększenie przestrzeni w chmurze lub skorzystanie z innej platformy.

Article

Zdjęcia Google to usługa oferowana od 2015 r. Pozwala ona na gromadzenie w chmurze fotografii wykonanych za pośrednictwem smartfona oraz dokonywania ich ograniczonej edycji za pomocą wbudowanych narzędzi. Rozdzielczość zdjęć jest automatycznie zmniejszana przez Google do formatu określanego jako „wysoka jakość”.

Czytaj także: Google oskarżony w USA o stosowanie monopolu. „Głęboko wadliwy pozew"

Google wprowadzi limity

Obecnie użytkownicy usługi Zdjęcia Google mogą gromadzić na swoich kontach nieograniczony liczbę fotografii. Posiadacze smartfonów chętnie korzystają z tej możliwości. Według dostępnych danych obecnie na platformie są przechowywane ponad 4 bln zdjęć, a co tydzień jest dodawanych 28 mld nowych fotografii.

Teraz Google zapowiedział istotną zmianę w aplikacji Zdjęcia. Od 1 czerwca 2021 r. fotografie wyższej jakości będą uszczuplały zasoby użytkownika na platformie Google One, w ramach której gromadzone są także dane z platformy Google Drive oraz poczty Gmail. Każdy z użytkowników Google One ma darmowy dostęp do przestrzeni o rozmiarach 15 GB.

Google zastrzega, że żadne zdjęcia wprowadzone do usługi przed 1 czerwca 2021 r. nie zostaną zaliczone do wspomnianego limitu. Poza tym nawet po wprowadzeniu ograniczeń nie zostaną nim objęci użytkownicy firmowanych przez Google smartfonów z rodziny Pixel.

Po wprowadzeniu limitu w Zdjęciach Google użytkownicy chcący nadal przechowywać tam duże zbiory fotografii będą mieli dwa wyjścia. Jednym z nich jest odpłatne powiększenie przestrzeni w Google One. Za 8,99 zł miesięcznie można dokupić dodatkowe 100 GB, 200 GB kosztuje 13,99 zł co miesiąc, zaś konto z limitem 2 TB to koszt na poziomie 46,99 zł miesięcznie.

Czytaj także: Google rusza z kampanią lobbingową przeciwko Unii Europejskiej. „Racjonalne działania, bez wpływu na wizerunek”

Drugim rozwiązaniem jest poszukiwanie usług chmurowych przechowywania zdjęć oferowanych przez innych dostawców niż Google.

W trzecim kwartale br. Google zanotował przychód w wysokości 46,02 mld dolarów, co oznacza wyraźny wzrost rok do roku (z 40,23 mld dolarów), a zysk operacyjny zwiększył się z 9,18 mld dolarów do 11,21 mld dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec swobodnego gromadzenia zdjęć w Google. Wejdzie limit 15 GB

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tadeusz Twitt
Ludzie masowo produkują fotograficzne śmieci.
Jeśli nie umieją nauczyć się selekcji, powinni płacić za ich przechowywanie.
odpowiedź
User
nrl
W sumie dobrze, wszystkie opcje "storage za darmo" to tylko monopolistyczna gra na zniszczenie konkurencji i zbieranie danych pod własne korpusy do uczenia maszynowego, prędzej czy później wszystkie wprowadzą limity.
odpowiedź
User
bruce
W sumie słuszne. Inna sprawa, że co do wielkości plików to mój smartfon nie ma innej opcji jak ogromne parę mega za np. tabliczkę informacyjną sklepu czy ogłoszenie o sprzątanie klatki. W poprzednim mogłem chociaż zmniejszyć rozdzielczość, a tym samym wielkość pliku wyjściowego.
odpowiedź