SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ZE PAK w ciągu 10 lat zrezygnuje z węgla. Zygmunt Solorz: chcę dać Polsce czyste powietrze i środowisko

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), należący do Zygmunta Solorza, planuje do 2030 roku zakończyć wydobycie i przetwarzanie węgla brunatnego. Firma stawia na energię odnawialną, właśnie ogłosiła budowę największej w Polsce farmy fotowoltaicznej. W pierwszej połowie br. zanotowała spadek wpływów o 25,3 proc. w dół i 260,8 mln zł straty netto.

Zygmunt SolorzArticle

W nowej strategii ZE PAK zapowiedziano wygaszenie produkcji węglowej w ciągu najbliższych 10 lat. Firma zamierza wpasować się w finalne daty wytwarzania energii z węgla wyznaczone w Porozumieniu Paryskim.

Bazowy model funkcjonowania segmentu węglowego zakłada korzystanie z obecnie eksploatowanych odkrywek i brak nowych inwestycji w tym obszarze. Generacja energii w blokach węglowych w elektrowni Pątnów I ulegnie skróceniu do czasu funkcjonowania systemu wsparcia w postaci rynku mocy lub innego, który zapewni ekonomiczną efektywność takiej działalności. Nowocześniejszy i bardziej efektywny blok w elektrowni Pątnów II mógłby funkcjonować dłużej, jednak tutaj również warunkiem jest ekonomiczna efektywność jego wykorzystania. Zakładany czas zakończenia produkcji energii w źródłach węglowych Grupy ZE PAK, planowany jest nie później niż na koniec bieżącej dekady.

ZE PAK i Esoleo zbudują największą farmę fotowoltaiczną w Polsce

Jednocześnie ZE PAK będzie rozwijać produkcję energii ze źródeł odnawialnych: z wiatru i słońca (chce budować farmy wiatrowe i fotowoltaiczne na należących do niej terenach rekultywowanych), z biomasy oraz poprzez wytwarzanie zielonego wodoru (firma planuje m.in. przystosowanie kotłów węglowych do spalania biomasy w Elektrowni Konin), z biogazu (planowana budowa sieci lokalnych biogazowni rolniczych na terenach związanych z hodowlą bydła i trzody chlewnej, głównie we wschodniej Wielkopolsce).

ZE PAK zamierza też przygotować do produkcji zeroemisyjne autobusy miejskie i napędy do łodzi motorowych, napędzane wodorem.

W zeszłym tygodniu spółka zależna ZE PAK podpisała umowę z należącą do Cyfrowego Polsatu firmą Esoleo w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MWp wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Elektrownia fotowoltaiczna zostanie wybudowana na działkach o powierzchni ok. 100 ha, na zrekultywowanych gruntach, które uprzednio eksploatowano w procesie wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową.

Solorz: chcę dać Polsce czyste powietrze i środowisko

- Zbudowałem już największą w Polsce telewizję, platformę cyfrową, wprowadzałem w Polsce nowe technologie szybkiego Internetu jak LTE czy 5G. Teraz chcę dać Polsce i mieszkańcom naszego kraju coś, czego nie da się wyprodukować w żadnej fabryce - czyste powietrze i  środowisko. Dlatego cieszę się, że ZE PAK będzie pierwszym w Polsce dużym wytwórcą energii, który tak szybko zrezygnuje z węgla i cały swój prąd będzie produkował ze źródeł odnawialnych - komentuje Zygmunt Solorz, większościowy akcjonariusz ZE PAK.

- Bardzo ważny i perspektywiczny jest w tej strategii zielony wodór, który zdaniem wielu ekspertów może stać się podstawowym paliwem stosowanym zarówno w gospodarce, jak i przez każdego z nas. Wszystko to doskonale wpisuje się również w działalność powołanego przeze mnie Stowarzyszenia Program Czysta Polska - dodaje.

- Nasza strategia jest niezwykle ambitna, część zresztą już realizujemy jak działający blok biomasowy czy plan budowy największej w Polsce farmy fotowoltaicznej. Chcę jednak podkreślić, że jej przeprowadzenie i sukces zakładają odpowiedzialne działanie w perspektywie przyszłości Grupy kapitałowej ZE PAK, jej pracowników, regionu w którym funkcjonuje i partnerów z którymi kooperuje. Chcemy przekonać do naszej strategii zarówno pracowników Grupy ZE PAK, jak i mieszkańców regionu, w którym firma działa - mówi Henryk Sobierajski, prezes firmy.

- Transformacja to również szansa na nowe miejsca pracy. Jedną z ważnych naszych inicjatyw jest budowa Centrum Szkoleniowego OZE dla m.in. pracowników Grupy ZE PAK, którzy są zagrożeni utratą pracy na skutek przechodzenia przez Grupę z wytwarzania energii opartej na węglu brunatnym na produkcję z OZE - komentuje Piotr Woźny, od czerwca br. przewodniczący rady nadzorczej ZE PAK. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/maciej-stec-piotr-wozny-i-alojzy-nowak-w-radzie-nadzorczej-firmy-energetycznej-zygmunta-solorza - PAK chce być liderem zielonej zmiany i wzorem do naśladowania dla innych producentów energii w Polsce - zapowiada.

W sierpniu dwie spółki zależne ZE PAK poinformowały, że w ramach zwolnień grupowych chcą pożegnać się z maksymalnie 209 osobami, a w maju zapowiedziały zwolnienie maksymalnie 237 pracowników.

Z drugiej strony firma powołała spółkę PAK Polska Czysta Energia, co ma służyć oddzieleniu działalności w obszarze odnawialnych źródeł energii od aktywności związanej z produkcją energii z węgla. Utworzone zostaną również celowe spółki zależne odpowiadające za poszczególne obszary działalności.

Spadek wpływów i strata

W pierwszej połowie br. przychody grupy ZE PAK wyniosły 1,05 mld zł, co wobec 1,41 mld zł rok wcześniej oznacza spadek o 25,3 proc. Jednocześnie koszty własne sprzedaży zwiększyły się z 1,29 do 1,31 mld zł.

Przełożyło się to na duże spadki rentowności firmy. Wynik operacyjny poszedł w dół z 66,3 mln zł zysku do 308,6 mln zł straty, a zysk netto - z 36,7 mln zł zysku do 260,8 mln zł straty.

W środę na koniec sesji giełdowej za akcję ZE PAK płacono 10 zł, co przekładało się na kapitalizację w wysokości 508,2 mln zł.

Do Zygmunta Solorza należą walory stanowiące 63 proc. kapitału firmy.

Dołącz do dyskusji: ZE PAK w ciągu 10 lat zrezygnuje z węgla. Zygmunt Solorz: chcę dać Polsce czyste powietrze i środowisko

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tp
normalnie Prometeusz
odpowiedź
User
Adrian
Zarobi na tym krocie - jak na wszystkim, w co inwestuje.
odpowiedź
User
Obserwator
Kolejny nieetyczny biznes pana Zygmunta Kroka
odpowiedź