SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rada Etyki Mediów: „Zgwałcił i zabił. Chce na wolność” - dziennikarz „Nowego Tygodnia” naruszył zasady

Rada Etyki Mediów uznała, że dziennikarz tygodnika lokalnego „Nowy Tydzień” (Grupa Medialna ITM) naruszył zasadę szacunku i tolerancji oraz zasadę pierwszeństwa dobra odbiorcy, publikując obszerny opis obrażeń ofiary zabójstwa.

(screen: Nowytydzien.pl) (screen: Nowytydzien.pl)

Rada Etyki Mediów w odpowiedzi na skargę dotyczącą tekstu „Zgwałcił i zabił. Chce na wolność”, który 2 października ukazał się w tygodniku lokalnym „Nowy Tydzień” (obejmuje zasięgiem Lublin, Świdnik oraz powiaty chełmski, włodawski i krasnostawski), przyznała, że jego autor naruszył zasady Karty Etyki Mediów.

Autor (podpisujący się inicjałami „pc”) przedstawił w tekście „medyczny obszerny opis obrażeń” ofiary zabójstwa z 2008 roku. „Dobrym zwyczajem sądów jest nieudostępnianie dziennikarzom tego rodzaju dowodów, gdyż opublikowanie ich godzi w ochronę pamięci ofiary i dobra osobiste jej rodziny” - pisze wiceprzewodnicząca REM Helena Kowalik w odpowiedzi na skargę niepodanej z imienia i nazwiska autorki (siostry zamordowanego).

W historii, która boleśnie Panią dotknęła, nie było powodu, aby epatować czytelnika medycznym opisem skutków pastwienia się zbrodniarzy nad bezbronną ofiarą. Przypomnienie dziesiątków drastycznych szczegółów, to rozdrapywanie ledwo zabliźnionych ran w rodzinie pokrzywdzonego” - zaznacza.

Rada Etyki Mediów stwierdziła, że autor artykułu „dopuścił się złamania dwóch kardynalnych zasad Karty Etycznej Mediów. Naruszył zasadę szacunku i tolerancji - czyli poszanowania ludzkiej godności, prawa ochrony dóbr osobistych, a szczególnie prywatności i dobrego imienia, oraz zasadę pierwszeństwa dobra odbiorcy - co znaczy, że podstawowe prawa czytelników są nadrzędne wobec interesów redakcji, dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców”.

Zdaniem REM, winni są także redaktorzy tytułu, którzy zgodzili się na publikację szczegółowego opisu obrażeń. „Nad tekstem zapewne pochylało się kilku redaktorów: kierownik działu, sekretarz redakcji. Zatem nasze uwagi o sprzeniewierzeniu się etyce zawodowej również ich dotyczą. W odniesieniu do kondycji polskiego dziennikarstwa, to bardzo niepokojąca refleksja” - podkreśla Kowalik.

Niedawno REM po uzyskaniu odpowiedzi od Ringier Axel Springer stwierdziła, że w tekstach „Newsweek Polska” o Collegium Humanum nie doszło do naruszenia zasad zapisanych w Karcie Etycznej Mediów.

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: „Zgwałcił i zabił. Chce na wolność” - dziennikarz „Nowego Tygodnia” naruszył zasady

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl