SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zimą dosyć znaczący wzrost bezrobocia

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, we wrześniu zmniejszył się nieznacznie. Choć stosunkowo dobre tempo wzrostu PKB przyczyniło się do wyhamowania negatywnych tendencji na rynku pracy, to jednak spowolnienie gospodarcze - obejmujące coraz więcej obszarów rynku pracy - spowoduje dosyć znaczący wzrost bezrobocia zimą, przewiduje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Zimą dosyć znaczący wzrost bezrobocia

"Stosunkowo dobre wyniki dotyczące tempa wzrostu gospodarki przyczyniły się do wyhamowania negatywnych tendencji na rynku pracy. Sezonowa poprawa dodatkowo łagodzi wzrost bezrobocia. Jednak spowolnienie gospodarcze stopniowo obejmuje coraz więcej obszarów rynku pracy. Dlatego też w sezonie zimowym bezrobocie może wzrosnąć dosyć znacznie" - napisał BIEC w raporcie, opublikowanym w piątek.

W sierpniu br. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 10,8% i nie zmieniła się w stosunku do lipca. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia wyniosła 11,0% i była na poziomie sprzed miesiąca, podało Biuro.

Choć w sierpniu nastroje przedsiębiorców dosyć znacznie się poprawiły (wskaźnik ocen koniunktury gospodarczej formułowanych przez przedsiębiorstwa przemysłowe wyniósł -30 pkt wobec -54 pkt przed miesiącem i -32 pkt przed rokiem), to nie znalazło to na razie odzwierciedlenia we wskaźniku zmian zatrudnienia, którego wartość nie różniła się znacznie od tej przed miesiącem, podkreśla BIEC.

"W rezultacie nadal przeważa odsetek firm, które planują redukcję zatrudnienia nad tymi, które przewidują zwiększenie liczby pracowników" - czytamy w raporcie.

BIEC zwraca uwagę, że liczba ogłoszeń o wolnych miejscach pracy zmniejszyła się kolejny miesiąc z rzędu, co potwierdza utrwalenie tendencji do ograniczania zatrudnienia.

"Jednak dotyczy to głównie ogłoszeń składanych do urzędów pracy. Wśród nich zmniejszeniu ulega liczba ofert pochodzących z sektora publicznego, które stanowią znaczny odsetek wszystkich ofert zatrudnienia trafiających do urzędów pracy. Oferty komercyjne, pochodzące głównie z sektora prywatnego od czterech miesięcy utrzymują się na zbliżonym poziomie, nie licząc wahań sezonowych" - konkludują analitycy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zimą dosyć znaczący wzrost bezrobocia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl