SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Zimna wojna" polskim kandydatem do Oscara."Film dopracowany artystycznie, a jednocześnie przystępny"

"Zimna wojna" to film dopracowany artystycznie, a jednocześnie przystępny, także dla widza amerykańskiego - powiedział Michał Oleszczyk, członek Komitetu Oscarowego, który wybrał obraz Pawła Pawlikowskiego na polskiego kandydata do tej nagrody.

Article

Jak podkreślił Oleszczyk w rozmowie z PAP, "Zimna wojna" była "tak mocnym kandydatem, że Komitet nie miał wątpliwości, iż to właśnie ona powinna reprezentować nasz kraj w oscarowym wyścigu".

"To niebywale uniwersalna opowieść, w której z jednej strony zawarta jest istota polskiego losu, a z drugiej - jest to film dopracowany od strony artystycznej i przystępny, także dla widza amerykańskiego. Wydaje nam się, że właśnie w tym amerykańskim kontekście ubiegania się o nagrodę Akademii, może on mieć faktycznie bardzo wysokie noty" - powiedział.

Jak poinformował, o decyzji Komitetu Oscarowego zadecydowało "wiele czynników". "Od artystycznej doskonałości po fakt, że jest to film, który czytelnie komunikuje światu polską i bardzo poruszającą historię. Ogromne wrażenie zrobiła na nas także strona muzyczna. Uważamy, że użycie polskich motywów ludowych, także potem przetransponowanych na jazz jest czymś atrakcyjnym, wyjątkowym i cennym" - stwierdził Oleszczyk.

W jego ocenie na korzyść filmu Pawlikowskiego działa fakt, że "jego autorski styl jest rozpoznawalny przez zagraniczną widownię". "Paweł Pawlikowski (zdobywca Oscara za "Idę" w 2015 r. - PAP) przyzwyczaił już Akademię i widzów amerykańskich do swojego języka artystycznego. Przypominam przypadek Asghar Fahradi, irańskiego reżysera, który dwukrotnie odebrał statuetkę w kategorii filmu nieanglojęzycznego – raz za +Rozstanie+, a raz za +Klienta+. Te filmy były formalnie bardzo podobne, opowiadały o podobnych ludziach, a wygrał dwa razy, dlatego że obydwa były tak samo doskonałe" - zwrócił uwagę członek Komitetu Oscarowego.

Jak dodał, z doniesień prasowych wynika, że "największym rywalem dla +Zimnej wojny+ w kategorii filmu nieanglojęzycznego będzie film +Roma+ w reż. Alfonso Cuaron, który zatriumfował w Wenecji". "Zobaczymy, kto z tego pojedynku wyjdzie zwycięsko. Szanse +Zimnej wojny+ oceniam bardzo wysoko" - zaznaczył Oleszczyk.

W poniedziałek w Warszawie 13-osobowy Komitet Oscarowy - pod przewodnictwem Jana A. P. Kaczmarka - ogłosił jednogłośną decyzję o wyborze "Zimnej wojny" na polskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyzna Oscary 24 lutego 2019 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Zimna wojna" polskim kandydatem do Oscara."Film dopracowany artystycznie, a jednocześnie przystępny"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl