SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Złoty osłabił się w oczekiwaniu na dane o PPI

Po dwóch dniach umocnienia złotego wywołanych zmianą rynkowych oczekiwań co do decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) na marcowym posiedzeniu, złoty osłabił się w czwartek wobec euro i pozostał stabilny w relacji do dolara. Zdaniem analityków rynek oczekuje obecnie na jutrzejsze dane o inflacji PPI, której wysoki poziom może wzmocnić oczekiwanie na podwyżki stóp procentowych, a więc i złotego.

Złoty osłabił się w oczekiwaniu na dane o PPI

"Czynniki lokalne, które w ostatnich dwóch dniach determinowały notowania złotego, dziś zeszły na drugi plan. Większych emocji nie wywołała publikacja protokołu ze styczniowego posiedzenia RPP, który zakończyło się pierwszą od długiego czasu podwyżką stóp procentowych w Polsce. Szczególnie, że protokół ten nie odpowiadał na podstawowe pytanie, jakie obecnie nurtuje inwestorów - jak duża będzie skala zaostrzenia polityki monetarnej" - powiedział analityk X-Trade Brokers, Marcin Kiepas.

W jego ocenie czynniki lokalne mogą ponownie wrócić jutro, gdy na rynek trafi nowa seria danych makroekonomicznych. W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje styczniowe dane o produkcji przemysłowej i cenach produkcji. Pierwszy raz od długiego czasu w tym tandemie danych mocniej może być obserwowany raport o inflacji. Znacznie silniejszy wzrost od prognoz, zwiększy oczekiwania na kolejne podwyżki stóp procentowych, tworząc dogodne warunki do wzmocnienia złotego.

"Warunkiem umocnienia złotego nie są jednak tylko wyższe od prognoz dane o inflacji, wsparte przez wysoką dynamikę produkcji przemysłowej, ale też przynajmniej neutralne nastroje na rynkach globalnych. Jako, że nie będzie już działał element zaskoczenie, który był obecny zarówno przy wtorkowej publikacji danych o inflacji CPI w Polsce, jak i środowych danych o wynagrodzeniach, w przypadku wzrostu awersji do ryzyka na rynkach finansowych, złoty straci na wartości pomimo korzystnych danych" - podsumował Kiepas.

We czwartek,ok. godz. 17:00 za jedno euro płacono 3,9169 zł a za dolara 2,8847 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3579.

Rano po godz. 10:10 jedno euro kosztowało 3,9072 zł, a dolar 2,8849 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3543.

W środę, ok. godz. 17:40 jedno euro kosztowało 3,9117 zł, a dolar 2,8898 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3532.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Złoty osłabił się w oczekiwaniu na dane o PPI

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl