SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł Józef Kański. Pracował w Polskim Radiu, był jurorem w „Wielkiej grze”

W wieku 84 lat zmarł Józef Kański pianista, muzykolog i krytyk muzyczny. Przez ponad 25 lat kierował redakcją muzyki operowej w Polskim Radiu, był też związany m.in. z „Operą” i „Ruchem Muzycznym”, pełnił rolę jurora w teleturnieju „Wielka gra” w TVP.

O śmierci Józefa Kańskiego poinformowała PAP jego córka, zaznaczając, że odszedł w sobotnie południe, spokojnie, w swoim domu w Warszawie, w otoczeniu rodziny. Dodała, że jej tata prawie do końca był aktywny - codziennie grał na fortepianie. Opowiadała, że pisał teksty do "Ruchu Muzycznego". "A jego ostatni tekst ukazał się w marcu" – podała. I chociaż Kański najbardziej znany był ze swojej działalności krytyka muzycznego, to, jak opowiadała córka, mówił, że przede wszystkim jest pianistą.

Józef Kański urodził się 21 października 1928 r. w Warszawie, ale do 1936 r. mieszkał z rodzicami w Krzemieńcu w dzisiejszej Ukrainie. Do Warszawy wrócili w 1936 r.

W latach 1946-1948 studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 1948-1954 na tej samej uczelni muzykologię. Później przez trzy lata (1948-1950) studiował teorię i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, a także fortepian. Dyplom uzyskał w 1955 r.

 

Po ukończeniu studiów przez kilka lat pracował jako pianista – grał recitale, współpracował z orkiestrami. Między innymi nagrał z Filharmonią Narodową IV Koncert fortepianowy op. 70 Antona Rubinsteina.

Józef Kański w Polskim Radiu, „Operze” i „Ruchu Muzycznym”

W latach 1953-1979 Kański prowadził redakcję muzyki operowej w Polskim Radiu. Od 1955 r. był stałym recenzentem "Trybuny Ludu". Od 1955 r. był członkiem Zarządu i Rady Naukowej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Od 1960 r. był członkiem kolegium redakcyjnego "Ruchu Muzycznego", w którym publikował artykuły i recenzje. Z "RM" związany był od 1957 r. W wywiadzie udzielonym "Ruchowi Muzycznego" w 2022 r. opowiadał, że "jako jeden z niewielu już dzisiaj żyjących mógł towarzyszyć od początku różnym festiwalowym imprezom w kraju i za granicą, aby wymienić Warszawską Jesień, Wratislavię Cantans, Festiwal Muzyczny w Łańcucie czy Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku".

W 1962 r. zaczął publikować w angielskim miesięczniku "Opera" teksty o działalności teatrów operowych w Polsce. Przez pewien czas był też ekspertem muzyki klasycznej w "Wielkiej Grze" emitowanej w TVP.

 

W latach 1976-1978 prowadził w Akademii Muzycznej w Warszawie seminarium z krytyki muzycznej, a w latach 1979-1981 i 1983-1985 wykłady z historii teatru operowego.

Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1974), odznaki "Zasłużony Działacz Kultury" (1975), srebrnego medalu Gloria Artis (2007) i złotego medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2018).

Opublikował m.in. "Przewodnik operowy", w którym zamieścił szkice o 200 dziełach operowych i dramatach muzycznych. Był też współautorem wielojęzycznego fotoalbumu "Chopin i jego ziemia".

Dołącz do dyskusji: Zmarł Józef Kański. Pracował w Polskim Radiu, był jurorem w „Wielkiej grze”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
exe
Pierwsze zdanie artykułu:
"W wieku 84 lat zmarł Józef Kański pianista, muzykolog i krytyk muzyczny."

Tymczasem dwa akapity później:
"Józef Kański urodził się 21 października 1928 r. w Warszawie, ale do 1936 r. mieszkał z rodzicami w Krzemieńcu w dzisiejszej Ukrainie."

Proszę poprawić pierwsze zdanie artykułu. Jeśli pan Kański urodził się w październiku 1928 roku, to umarł w wieku 94, a nie 84 lat.
odpowiedź
User
Gość X
Wielka szkoda, że odszedł 3. ekspert z Wielkiej Gry z tematów Muzyki poważnej. Dożył pięknego wieku.
6 lat temu odszedł jego kolega Zbigniew Pawlicki. a w 2016 roku odszedł Janusz Ekiert, którego żoną była pianistka Lidia Grychtołówna, której wykonania na pianinie (fortepianie) były wielokrotnie pokazywane w różnych pytaniach z tematów muzyki poważnej.
Praktycznie Pan Józef nie wstawał przy przedstawieniu ekspertów.
odpowiedź
User
Wania
Poprawcie błąd w pierwszym zdaniu. Godna postać.
odpowiedź