SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmarł o. Stanisław Opiela, były redaktor naczelny "Przeglądu Powszechnego"

Po ciężkiej chorobie w poniedziałek wieczorem zmarł o. Stanisław Opiela, jezuita, dziennikarz i wieloletni redaktor naczelny "Przeglądu Powszechnego". Wcześniej pracował też w sekcji polskiej Radia Watykańskiego. Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Union Catholique Internationale de Presse.

O. Stanisław Opiela, fot. YouTube Article

O. Stanisław Opiela zmarł w Warszawie w wieku 82 lat. Od kilku lat zmagał się z chorobą nowotworową.

Do zakonu jezuitów wstąpił w 1954 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1970 r. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie wyjechał do Francji, gdzie odbył studia filozoficzne w Chantilly i teologiczne w Lyonie. Po dwóch latach pracy w roli duszpasterza akademickiego w Warszawie wyjechał do Rzymu, gdzie w latach 1973-1974 pracował w sekcji polskiej Radia Watykańskiego. W tym czasie rozpoczął studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie obronił doktorat z filozofii.

Do Polski wrócił w 1979 r. Dwa lata później doprowadził do wznowienia „Przeglądu Powszechnego” i przez wiele lat był jego redaktorem naczelnym. W stanie wojennym był kapelanem internowanych w więzieniu w Białołęce. Angażował się w demokratyczne przemiany w Polsce, tworząc przy „Przeglądzie Powszechnym” środowisko opozycyjne twórców nauki i sztuki.

Z ramienia Episkopatu Polski jezuita współorganizował papieskie pielgrzymki do ojczyzny w roku 1983, 1987 oraz 1991, współpracując przy tym z Polską Agencją Interpress, a po zmianie jej nazwy z Polską Agencją Informacyjną.

Odznaczony Orderem Legii Honorowej

W latach 1985-1991 o. Opiela był przełożonym Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, a w 1992 r. został mianowany pierwszym przełożonym Niezależnego Regionu Rosyjskiego. Doprowadził do zarejestrowania w Rosji zakonu jezuitów. W Moskwie redagował kwartalnik „Toczki – Puncta”, a także wykładał w Kolegium św. Tomasza z Akwinu i w seminarium duchownym.

Latem 2000 r. odmówiono mu wizy rosyjskiej, więc powrócił do kraju. W 2001 r. pracował w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Falenicy oraz w "Przeglądzie Powszechnym". Potem wyjechał do Strasburga, gdzie pracował w Katolickim Biurze Informacji i Inicjatyw Europejskich – OCIPE.

O. Stanisław Opiela był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz członkiem UCIP (Union Catholique Internationale de Presse).

Dwa lata temu prezydent Francji Emmanuel Macron odznaczył Stanisława Opielę Orderem Legii Honorowej za "znakomite zaangażowanie w służbie naszym wartościom europejskim, a szczególnie w pojawieniu się demokracji w Polsce”.

O. Opielę pożegnała na Facebooku Ambasada Francji w Polsce pisząc, że "zmarł jezuita, który przez wiele lat był duszpasterzem francuskiej społeczności w parafii świętego Andrzeja Boboli w Warszawie. W latach 80. organizował liczne akcje pomocy działaczom Solidarności, w tym konwoje z z pomocą humanitarną z Francji. Był kawalerem Legii Honorowej".

Jak podają Jezuici na swojej stronie internetowej, wolny czas lubił spędzać na górskich wspinaczkach. Lubił muzykę klasyczna i teatr, a jego ulubionymi autorami był m. in. Norwid, Baudelaire, Herbert, Hölderlin.

Pogrzeb o. Stanisława Opieli odbędzie się 3 lipca w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmarł o. Stanisław Opiela, były redaktor naczelny "Przeglądu Powszechnego"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adam
Staszku,
Dzięki za wszystko co Bóg pozwolił Ci zrobić na ziemi, teraz raduj się w Niebie!
1 0
odpowiedź