SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmarł wokalista Czerwono-Czarnych

W wieku 59 lat zmarł po ciężkiej chorobie wokalista Jacek Lech. Był przedstawicielem pokolenia, które tworzyło muzykę lat 60.

W latach 1966 - 1972 był solistą zespołu Czerwono - Czarni. W 1973 roku założył własny zespół o nazwie Nowa Grupa. "Bądź dziewczyną z moich marzeń", "20 lat a może mniej", "Czereśnie-wiśnie", "Warszawa jest smutna bez ciebie" - to jedne z największych przebojów artysty.

Dziennikarz muzyczny Marek Gaszyński powiedział, że Jacek Lech zapisał się na zawsze w historii polskiej muzyki rozrywkowej jako reprezentant pokolenia muzycznego lat 60. Jak podkreślił, pozostało po nim wiele piosenek, po które będziemy sięgać jako, że jest to kawałek naszej historii i tradycji.

Dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska, wspomina, że ponad 30 lat temu Jacek Lech był nie tylko ulubieńcem melomanów. Bardzo wiele dziewczyn się w nim kochało, bo był cherubinkiem o kręconych włosach i jak zaśpiewał "Bądź dziewczyną z moich marzeń" to ciężko się było nie zakochać - mówiła dziennikarka.

Piosenka "Bądź dziewczyną z moich marzeń" były wielkim przebojem artysty, kiedy w latach 60. śpiewał w zespole "Czerwono-Czarni". Wtedy właśnie - wspomina Maria Szabłowska - Jacek Lech święcił największe sukcesy piosenkarskie. Jego popularność przygasła wraz z końcem ery big beatu w muzyce rozrywkowej. Artysta występował jeszcze i nagrywał płyty, lecz bez wielkiego sukcesu.

Jacek Lech urodził się 15 kwietnia 1947 w Bielsku-Białej. Już w czasach szkolnych założył zespół amatorski, w którym śpiewał i grał na skrzypcach. W wieku 17 lat zajął pierwsze miejsce w Konkursie Jazzowym Mikrofon dla wszystkich. W roku 1966 został solistą zespołu Czerwono-Czarni. Pierwsza piosenka "Bądź dziewczyną moich marzeń" stała się od razu wielkim przebojem.

Podczas festiwalu opolskiego w 1976 roku otrzymał wyróżnienie za piosenkę "Pozwólcie śpiewać ptakom". Z zespołem Czerwono-Czarni wziął udział we wspólnym koncercie z The Rolling Stones oraz w wystawieniu mszy beatowej "Pan przyjacielem moim".

Pod koniec 1972 roku rozstał się z zespołem Czerwono-Czarni. W 1973 założył własną Nową Grupę. Wypadek samochodowy przerwał jednak na rok działalność artystyczną. Powrócił na scenę w roku 1974 z solowym albumem "Bądź szczęśliwa".

Wielokrotnie występował na polskich festiwalach, m.in. w Opolu i Kołobrzegu. Koncertował również za granicą.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmarł wokalista Czerwono-Czarnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl