SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarła senatorka Barbara Borys-Damięcka. Przez lata pracowała w TVP

W piątek zmarła Barbara Borys-Damięcka, senator Platformy Obywatelskiej. W wyższej izbie parlamentu zasiadala od 2007 roku wcześniej m.in. przez 35 lat była związana z Telewizją Polską.

Barbara Borys-Damięcka, fot. facebook.com/borysdamieckaArticle

- Dziś odeszła od nas Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 roku senator RP. Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi. Cześć Jej Pamięci - napisał na Twitterze Borys Budka, szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Pierwszy raz do Senatu została wybrana jesienią 2007 roku, z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu warszawskim. Mandaty na kolejne kadencje uzyskiwała w 2011, 2015 i 2019 roku. W bieżącej kadencji jako najstarszy senator została powołana na marszałka seniora, tę funkcję przyznano jej już po wyborach w 2015 roku, ale odmówiła ze względu na stan zdrowia.

W 2004 roku bez powodzenia startowała do Parlamentu Europejskiego z listy Inicjatywy dla Polski (ugrupowanie nie osiągnęło progu wyborczego).

- Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pani Senator Barbary Borys-Damięckiej, Marszałkini Seniorki X kadencji, kobiety pełnej ciepła i zaangażowania w sprawy Ojczyzny. Rodzinie i bliskim składam wyrazy głębokiego współczucia. Żegnaj Basiu - napisał marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Paweł Szkotak: Barbara Borys-Damięcka była osobą obdarzoną niezwykła energią i wielkim talentem

Barbara Borys-Damięcka była osobą obdarzoną niezwykła energią, wielkim talentem do tego, żeby przewodzić różnym ideom i pomysłom - powiedział reżyser, dyrektor Teatru Biuro Podróży oraz prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów (SDT) Paweł Szkotak.

"Była wieloletnią prezeską Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów i bardzo wiele zrobiła dla naszego środowiska" - podkreślił Paweł Szkotak, dodając, że Borys-Damięcka "była twórczynią obdarzoną autorytetem i charyzmą".

"W kontakcie osobistym była człowiekiem serdecznym, zawsze otwartym, chętnym do pomocy" - ocenił. "Wielki smutek dzisiaj zapanował w teatralnych sercach" - powiedział prezes SDT.

"Ja miałem ten zaszczyt i szczęście, że blisko współpracowałem z Barbarą przez wiele lat, bo kiedy ona była naszą prezeską, to ja najpierw byłem w Zarządzie SDT, potem byłem wiceprezesem, a następnie w 2015 r. namaściła mnie na swojego następcę" - przypomniał. "Myślę, że teatr polski bardzo wiele jej zawdzięcza i wspominamy ją dzisiaj z ogromnym wzruszeniem. Pozostanie w naszej pamięci na pewno na wiele, wiele lat" - powiedział Paweł Szkotak.

Barbara Borys-Damięcka w Telewizji Polskiej, Teatrze Syrena i Senacie

Od 1958 do 1993 Barbara Borys-Damięcka była zawodowo związana z Telewizją Polską. Reżyserowała i realizowała od strony telewizyjnej przedstawienia Teatru Telewizji. Współtworzyła ponadto takie programy jak m.in. „Tele-Echo” i „5-10-15” oraz większość programów telewizyjnych Kabaretu Starszych Panów.

Wyreżyserowała i zrealizowała ponad 200 spektakli Teatru Telewizji, takich jak „Ruy Blas” Victora Hugo, „Don Juan” Moliera, „Matka” Witkacego czy „Warszawianka” Wyspiańskiego. W Telewizji Polskiej zajmowała też stanowiska doradcy zarządu, szefowej zespołu i wiceprezesa.

W latach 1997-2007 pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Syrena w Warszawie. W 1959 roku ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej w Szkole Filmowej w Łodzi.

Barbara Borys-Damięcka została odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 1998 roku), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1987 r.) i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007 r.). W 2002 roku otrzymała statuetkę Gwiazda Telewizji Polskiej.

Barbara Borys-Damięcka zmarła w wieku 85 lat.

Dołącz do dyskusji: Zmarła senatorka Barbara Borys-Damięcka. Przez lata pracowała w TVP

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
KO zmniejszyła się o 1 senatora. Chyba nie zrobią wyborów uzupełniających do Senatu, skoro kolejne wybory odbędą się za 4 miesiące.
odpowiedź
User
Kujawjak
No cóż, nic nie jest dane na wieczność, prócz epitafium, wyryte w kamieniu.
odpowiedź
User
2PaC
85 letnia senator.... no k**** LOL
odpowiedź