SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmarła współtwórczyni „Matysiaków”

Nie żyje Stanisława Grotowska, realizatorka i reżyserka przez ponad pięć dekad związana z Polskim Radiem. Współtworzyła m.in. słuchowisko „Matysiakowie”.

Stanisława Grotowska, fot. Polskie Radio Stanisława Grotowska, fot. Polskie Radio

Stanisława Grotowska zmarła w piątek w wieku 93 lat. Z Polskim Radiem była związana od 1955 roku. Początkowo była realizatorem, potem przez ponad 20 lat realizatorem akustycznym w Teatrze Polskiego Radia, a następnie reżyserką słuchowisk i audycji.

Pod koniec 1956 roku dołączyła do zespołu przygotowującego popularne słuchowisko „Matysiakowie” w Jedynce. Współtworzyła ponad tysiąc jego odcinków jako realizator akustyczny, a od 1978 roku była reżyserką. Pracowała przy nim także po przejściu na emeryturę w 1990 roku, łącznie przez 53 lata.

- W stałym kontakcie z autorami radionoweli pozostawała natomiast aż do ostatnich dni, regularnie słuchając kolejnych odcinków powieści, o której mawiała, że „wyjątkowo ją pokochała” - podkreślono w komunikacie Teatru Polskiego Radia.

- Mówiliśmy do niej z wielką czułością Stenia. Aktorzy uwielbiali z nią pracować. Niezwykła postać. Wielka serdeczność i czułość, do słów oraz do aktorów - stwierdził dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Stanisława Grotowska w Polskim Radiu przez ponad 50 lat

W Polskim Radiu Stanisława Grotowska wyreżyserowała też wiele słuchowisk i audycji dla dzieci, m.in. adaptacje książek „Król Maciuś Pierwszy”, „Bracia Lwie Serce”, „Królowa Śniegu”, „Koniec wakacji”, „Kopciuszek” i „Mio, mój Mio”. Przez prawie 20 lat była reżyserem audycji dziecięcej „Supełek”. Natomiast jako realizatorka pracowała też przy audycjach poetyckich i reportażach.

W 2001 roku, w związku z 45-leciem „Matysiaków”, została odznaczona przez prezydenta Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Dołącz do dyskusji: Zmarła współtwórczyni „Matysiaków”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nowe Matysiaki
Współcześni Matysiakowie to już nie to co było. Płaskie dialogi przede wszystkim. Od pewnego czasu pisze Maria Rebzda, nie słucha się tego tak dobrze jak kiedyś.
3 0
odpowiedź