SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W 2021 roku koniec zmian czasu między letnim i zimowym? Europosłowie poparli propozycję KE

Posłowie do Parlamentu Europejskiego przegłosowali propozycję Komisji Europejskiej, żeby z końcem 2021 zrezygnować z corocznej zmiany czasu letniego na zimowy i odwrotnie. Ostateczny kształt przepisów będzie teraz negocjowany z krajami członkowskimi UE.

fot. shutterstockArticle

We wtorek w głosowaniu za propozycją zniesienia zmian czasu z letniego na zimowy było 410 europosłów, przeciw - 192, a 51 wstrzymało się od głosu

Propozycję takiej zmiany Parlament Europejski przekazał Komisji Europejskiej w lutym ub.r. w odpowiedzi na inicjatywy obywatelskie. Komisja zebrała 4,6 mln odpowiedzi od obywateli, z których 84 proc. było za zakończeniem zmian czasu.

Ostatnie zmiany czasu w 2021 roku?

Propozycja Komisji Europejskiej, nad którą głosowano we wtorek, zakłada, że państwa członkowskie UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku, te, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Posłowie chcą również, aby kraje UE i Komisja koordynowały decyzje w celu zapewnienia, że stosowanie czasu letniego w niektórych krajach i czasu zimowego w innych nie zakłóca rynku wewnętrznego. Jeśli Komisja Europejska uzna, że przewidywane ustalenia czasowe mogłyby znacząco i trwale utrudnić prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku, może przedłożyć wniosek o przesunięcie terminu stosowania dyrektywy o maksymalnie 12 miesięcy.

Przegłosowana propozycja będzie teraz negocjowana przez Parlament Europejski z odpowiednimi ministrami krajów członkowskich. Od efektów tych rozmów zależy, czy i w jakim kształcie nowe przepisy mogą wejść w życie.

Obecne zmiany czasu także uzgodnione na forum UE

Unia Europejska po raz pierwszy ujednoliciła uzgodnienia dotyczące czasu letniego w 1980 roku, żeby zharmonizować podejście do zmiany czasu w ramach jednolitego rynku. Wcześniej krajowe praktyki i harmonogramy dotyczące czasu letniego były bowiem rozbieżne.

Obecna dyrektywa w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego nakłada na państwa UE obowiązek przejścia na czas letni w ostatnią niedzielę marca i powrót do standardowego czasu w ostatnią niedzielę października.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W 2021 roku koniec zmian czasu między letnim i zimowym? Europosłowie poparli propozycję KE

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl