SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany podatkowe w Polski Ładzie pozytywnie ocenia 21 proc. Polaków

Zmiany w systemie podatkowym Polski Ład, pozytywnie oceniło 21 proc. badanych, negatywnie 56 proc., w tym 34 proc. zdecydowanie negatywnie. Blisko 23 proc. respondentów nie ma wyrobionej opinii - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania CBOS.

Podczas prezentacji założeń Polskiego Ładu przemawiał Jarosław Kaczyński (screen: YouTube/TVP Info)Article

Po pierwszym miesiącu funkcjonowania nowego systemu podatkowego, 25 proc. respondentów zadeklarowało, że jest dobrze poinformowana o obowiązujących zmianach, 68 proc. uważa, że nie jest, a 7 proc. nie ma na ten temat wyrobionej opinii. Lepiej poinformowani czują się respondenci w wieku powyżej 55 plus, z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym, osoby o miesięcznych dochodach osobistych netto do 1999 zł - poinformowali autorzy badania.

O stratach częściej niż pozostali mówią ankietowani w wieku 25–44 lata

"W grupach społeczno-zawodowych są to najczęściej emeryci (47 proc.). Natomiast o stratach częściej niż pozostali mówią ankietowani w wieku 25–44 lata (37 proc.– 38 proc.), mieszkający w największych miastach (40 proc.), lepiej wykształceni, a przede wszystkim absolwenci wyższych uczelni (45 proc.), o dochodach osobistych netto wynoszących co najmniej 4000 zł (56 proc). W grupach społeczno-zawodowych są to najczęściej pracujący na własny rachunek (57 proc.) oraz kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (51 proc.)" - zaznaczyli.

Dodali, że zysków częściej niż pozostali spodziewają się osoby identyfikujące się z prawicą (38 proc.), a w potencjalnych elektoratach partyjnych – wyborcy koalicji rządzącej. Strat natomiast częściej obawiają się osoby o lewicowych (39 proc.) lub centrowych (36 proc.) poglądach politycznych oraz wyborcy Koalicji Obywatelskiej.

Na pytanie czy firma, w której pracują miała trudności z prawidłowym naliczeniem wysokości wynagrodzeń lub ich terminową wypłatą, 20 proc. odpowiedziała twierdząco, 64 proc. nie odnotowało takich problemów, a 16 proc. nie miało na ten temat zdania. Zaznaczono, że częściej takie problemy zgłaszali mieszkańcy największych miast (32 proc.) oraz pracownicy sektora publicznego (31 proc.).

Zmiany podatkowe pozytywnie ocenia 21 proc. Polaków

Na pytanie o ocenę zmian w systemie podatkowym w Polskim Ładzie, pozytywną notę wystawiło 21 proc. respondentów, negatywną 56 proc., w tym 34 proc. zdecydowanie negatywną. Blisko 23 proc. respondentów nie ma jeszcze wyrobionej opinii w tej sprawie.

Z badania wynika, że wyjątkowo krytycznie zmiany podatkowe oceniają pracownicy w firmach lub zakładach pracy, w których pojawiły się problemy z prawidłowym naliczeniem wysokości wynagrodzeń albo z ich terminową wypłatą. "Ta grupa podobnie jak tracący na zmianach, w ogromnej większości zmiany podatkowe ocenia negatywnie" - napisano.

Badanie pt.:"Polski Ład w praktyce - wstępne opinie i oceny" zrealizowano w dniach od 31 stycznia do 10 lutego 2022 roku na reprezentatywnej próbie liczącej 1065 osób.

Dołącz do dyskusji: Zmiany podatkowe w Polski Ładzie pozytywnie ocenia 21 proc. Polaków

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dorota
Te 21% to na pewno ludzie na co dzień ciężko pracujący na siebie, swoje rodziny, czy też posiadający własne biznesy w Tym pięknym kraju XD
odpowiedź
User
Anka
Pracuję na etacie w szkole. Polski Ład oceniam pozytywnie. Dzięki temu miesięcznie zarabiam 50 zł więcej, Inne koleżanki ze szkoły z niższym szczeblu awansu dostają nawet o 120-140 zł więcej. Ja jestem dyplomowana. Te koleżanki dyplomowane które pobierają już emeryturę to straciły średnio 200 zł ale liczą, że przy rozliczeniu rocznym im to będzie zwrócone bo uważają, że to nadpłacony podatek
odpowiedź
User
tim
Pracuję na etacie w szkole. Polski Ład oceniam pozytywnie. Dzięki temu miesięcznie zarabiam 50 zł więcej, Inne koleżanki ze szkoły z niższym szczeblu awansu dostają nawet o 120-140 zł więcej. Ja jestem dyplomowana. Te koleżanki dyplomowane które pobierają już emeryturę to straciły średnio 200 zł ale liczą, że przy rozliczeniu rocznym im to będzie zwrócone bo uważają, że to nadpłacony podatek
żeby Pani mogła zarabiać 50 zł więcej innym trzeba było zarabiać znacznie więcej.
odpowiedź