SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmiany w ofercie osłabiły krytykę nc+ w internecie

W ostatnich dniach internauci zamieszczają nieco mniej negatywnych wpisów o nc+ niż wcześniej. Głównym miejscem dyskusji o platformie jest Facebook, a zwłaszcza fanpage’e nc+ i Anty nc+.

Article

Platforma nc+ zaraz po zaprezentowaniu oferty 21 marca znalazła się pod obstrzałem internautów. Kryzys wizerunkowy pogłębił się w kolejnym tygodniu, kiedy z firmy zwolniono kilku kluczowych pracowników, prezes bezskutecznie chciał nawiązać kontakt z założycielem forum i profilu Anty nc+, a postępowanie w sprawie automatycznej migracji abonentów n i Cyfry+ do nc+ wszczął UOKiK.

Z analizy firmy Replise przygotowanej dla portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że trzy czwarte opinii o nc+ zamieszczanych przez internautów do ostatniego czwartku miało charakter negatywny lub krytyczny, a tylko 10 proc. - pozytywny.

Tymczasem jeszcze przed debiutem rynkowym nc+ w internecie przeważały neutralne i pozytywne opinie o platformie. Internauci wiązali duże nadzieje z połączeniem ofert Cyfry+ i n oraz zapowiedzią „nowej definicji rozrywki”.

21 marca diametralnie się to zmieniło. Kulminacja negatywnych emocji wobec nc+ nastąpiła w tygodniu przed i tygodniu po Wielkanocy.

W zeszły piątek nc+ rozpoczęło kontrofensywę: kierownictwo firmy zaprezentowało zmienioną ofertę, rezygnując z najdroższego pakietu (zobacz szczegóły) oraz w ogłoszeniach prasowych przeprosiło klientów za błędy przy wprowadzaniu poprzedniej oferty (więcej na ten temat).

W efekcie od piątku do poniedziałku już tylko połowa wpisów o nc+ miała charakter negatywny. Natomiast odsetek pozytywnych opinii przekroczył 40 proc.

Zdecydowanie najgorętsza dyskusja na temat nc+ toczyła się tuż przed Wielkanocą, kiedy z firmy zwolniono wiceprezes Beatę Mońkę, prezes platformy skierował list do twórcy Anty nc+, a klienci zaczęli skarżyć się na spółkę do UOKiK-u. Pozostałe, o wiele słabsze, kulminacje przypadły na odpowiedź założyciela Anty nc+ na list prezesa platformy oraz ogłoszenie zmian w jej ofercie.

Ponad trzy czwarte opinii o nc+ została zamieszczona na Facebooku (przede wszystkim na fanpage’ach nc+ i Anty nc+), a 15 proc. - przy artykułach w serwisach informacyjnych.

Analiza firmy Replise dotyczyła opinii zawierających sformułowania takie jak platforma nc+, Cyfra+, platforma n i telewizja n. Przeanalizowanych zostało 1 745 wpisów zamieszczonych od 21 marca do 15 kwietnia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmiany w ofercie osłabiły krytykę nc+ w internecie

69 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kamil
jak podaje forbes.pl szacuje się, że mają 400 000 wypowiedzeń co oznacza stratę w granicach 250 mln . Ale piękna katastrofa :)
93 9
odpowiedź
User
sdg
A ileż można pisać o tym samym? Co, co mieli rozwiązać umowy, to to zrobili i już więcej się nie angażują.
65 12
odpowiedź
User
olek
ja napisałem wypowiedzenie lecz po telefonie z centrum nc+ przedłużyłem umowę. Dali mi pakiet Universe+ za 49 zł umowa na 12 miesięcy.
18 61
odpowiedź
User
olek
dodam jeszcze, ze do tej pory płaciłem 99 zł z Canal Plus i HBO w abonamencie - niestety kryzys zrobił swoje i tnę stałe koszty gdzie tylko się da.
27 13
odpowiedź
User
adam
powlanczali kanaly canal plus sport i canal plus filmowe do konca umowy ,ale to nie znaczy ze ludzie przejda do nc plus,ja nie choc jestem kibicem pilki
25 10
odpowiedź