SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd uchylił grzywnę KRRiT za „Magię nagości”

Rok temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła 20 tys. zł kary na Zoom TV za emisję brytyjskiej edycji „Magii nagości”. Nadawca się odwołał, a sąd uchylił grzywnę. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że regulator, który tydzień temu po raz kolejny nałożył karę na program, złożył apelację.

Beata Olga Kowalska, gospodyni „Magia nagości. Polska 3”; fot. Krystian SzczęsnyArticle

W programie „Magia nagości” kobiety i mężczyźni wybierają osobę, z którą pójdą na randkę. Twarze kandydatów i kandydatek są zasłonięte. Muszą więc dokonać wyboru na podstawie wyglądu ich ciał, m.in. narządów intymnych. Brytyjską edycję programu produkuje publiczna stacja Channel 4. Czwarty sezon polskiej wersji może dopiero powstać, bo Zoom TV jest zadowolony z wyników dotychczasowych trzech edycji. O skargach na polską, nieco łagodniejszą „Magię nagości” KRRiT nie informowała.

Rada już przed rokiem nałożyła karę na Zoom TV za odcinek wyemitowany 23 grudnia 2020 roku o godz. 23.03, czyli w czasie, kiedy telewizja może pokazywać treści wyłącznie dla dorosłych. - - W opinii Organu rozpowszechnienie przedmiotowej audycji narusza standardy dotyczące treści programów (określone w art. 18 ust. 1 ustawy o rtv, tj. zakaz propagowania postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym), w szczególności ze względu na prezentację scen i treści uprzedmiotawiających kobiety i mężczyzn oraz przedstawianie ich w roli obiektów seksualnych, a przez to naruszające ludzką godność obu płci - tłumaczyła wówczas Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

KRRiT nie zgadza się z decyzją sądu

Tomasz Wiaderek, PR Manager Kino Polska TV, czyli nadawcy Zoom TV, nie chce komentować strategii spółki odnośnie ubiegłorocznej i tegorocznej kary KRRiT. Bardziej rozmowna jest przedstawicielka Rady. - Nadawca odwołał się od Decyzji o ukaraniu z 16 sierpnia 2021 r. Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 22 lutego 2022 roku uchylił decyzję Przewodniczącego KRRiT o nałożeniu kary pieniężnej na nadawcę. KRRiT złożyła apelację od ww. wyroku SO w Warszawie; główny zarzut apelacji: nierozpoznanie istoty sprawy - informuje Wirtualnemedia.pl Brykczyńska z KRRiT.

Przed tygodniem przewodniczący KRRiT Maciej Świrski nałożył kolejną karę za brytyjską wersję „Magii nagości”. Tym razem ukarano Zoom TV grzywną w wysokości 40 tys. zł za naruszenie artykułu 18, ustęp 1 ustawy o radiofonii i telewizji poprzez rozpowszechnienie 22 listopada ub.r. o godz. 23.02 programu „Magia Nagości” (odcinek 2, sezon 4).

- Audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub dyskryminujących ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność państwową, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie - można przeczytać w przytoczonym fragmencie ustawy o radiofonii i telewizji.  Na razie nie wiadomo czy Zoom TV się odwoła do sądu. - Od Decyzji z 20 października 2022 r. odwołanie nie wpłynęło. Nadawca ma czas - 30 dni od dnia jej odebrania – wyjaśnia Brykczyńska.

Choć KRRiT i Zoom TV nie zdradzają szczegółów orzeczenia sądu, to kluczowa może być pora emisji programu, za który nałożono karę. - Jeśli spojrzymy na to jako pewien sygnał jak ta Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie działała, to można powiedzieć, że nie bez znaczenia są pierwsze takie decyzje, dotyczące spraw obyczajowych. Też nie stroniłem od takich kar, ale one na ogół dotyczyły zbyt obniżonej kategorii wiekowej albo nadawania audycji zbyt wcześnie, w nieodpowiednim czasie. Nie przypominam sobie, żebyśmy ukarali nadawcę za emisję jakiejś produkcji w czasie niechronionymocenił kilka dni temu Jan Dworak, przewodniczący KRRiT w latach 2010-2016.

Dołącz do dyskusji: Sąd uchylił grzywnę KRRiT za „Magię nagości”

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Melinda
Smuteczek ...sąd uznał że pisiory nie mogą nam mówić jak żyć :(
odpowiedź
User
Pawel
Pelowiec też nie będzie mi dyktowal jak mam żyć.
odpowiedź
User
Bleee
Te PISSiory zafajdane w mule.
odpowiedź